Rynek pierwotny nieruchomości

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Rynek pierwotny nieruchomości – ogół warunków, w których odbywa się transfer praw do nowych nieruchomości oraz są zawierane umowy, które stwarzają wzajemne prawa i obowiązki, połączone z władaniem nieruchomościami. Rynek pierwotny to inaczej rynek budynków i lokali służących zaspokajaniu potrzeb mieszkaniowych, które są sprzedawane przez przedsiębiorców, czyli deweloperów.

Przedmiotem obrotu na rynku pierwotnym są nowe nieruchomości oferowane przez:

Przedmiotem transakcji są nieruchomości będące w trakcie budowy lub już ukończone, natomiast transakcja kupna-sprzedaży tej nieruchomości odbywa się po raz pierwszy i zazwyczaj jest to transakcja "podmiot gospodarczy" - "osoba fizyczna", czasami dochodzi do transakcji "podmiot gospodarczy" - "podmiot gospodarczy". Przedmiotem obrotu na rynku pierwotnym mogą być różnego rodzaju nieruchomości, np: mieszkania, domy jednorodzinne, bliźniacze czy szeregowe, ale również lokale użytkowe.

Obecnie na polskim rynku funkcjonuje kilka tysięcy podmiotów gospodarczych (deweloperów oraz spółdzielni mieszkaniowych) budujących i sprzedających nowe nieruchomości mieszkalne. Niewielu jest jednak deweloperów operujących na terenie całego kraju. W przeważającej liczbie to przedsiębiorcy lokalni, a w większości miast liczba operujących na ich terenie deweloperów nie wykracza poza 10 podmiotów. Nie dotyczy to jednak miast o największej liczbie budowanych mieszkań, gdyż np. w Warszawie działa ich ponad 100, w Krakowie ponad 90, a we Wrocławiu ponad 60.

Specyfika budowanych mieszkań[edytuj | edytuj kod]

Deweloperzy budują mieszkania nieduże. Zdecydowaną większość stanowią mieszkania o powierzchni 40-60 m2, których łączny udział w ofercie rynkowej wynosi ok. 50%. Jedną czwartą oferty stanowią mieszkania o powierzchni 61-80 m2, a zdecydowanie najmniej jest mieszkań ponad 80 m2, które stanowią jedynie 8% oferty rynkowej. Metraż budowanych mieszkań jasno wskazuje na to, że najwięcej buduje się mieszkań 2-3 pokojowych. Poza ofertą mieszkań, na rynku pierwotnym znajduje się również oferta domów jednorodzinnych, bliźniaczych i segmentów. Jest ona jednak coraz mniejsza i obejmuje raczej przedmieścia dużych aglomeracji niż duże miasta.

Ceny na rynku pierwotnym[edytuj | edytuj kod]

Dane statystyczne z 16 największych miast udostępnione przez NBP pozwalają zauważyć, że największe skoki cenowe we wszystkich badanych miastach widoczne były w latach 2007-2009, a więc w okresie, w którym dostęp do kredytów był najłatwiejszy. Wówczas średnie ceny ofertowe w Warszawie dochodziły nawet do 10 000 zł/m2. Widać również wyraźnie, że w Warszawie szalejące ceny utrzymały się najdłużej, gdyż maksymalna średnia cena pochodzi z III kw. 2009 roku, podczas gdy w innych miastach boom ten zakończył się wcześniej, bo na przełomie lat 2007-2008, a pod koniec 2009 roku była już widoczna wyraźna tendencja spadkowa.  tym samym okresie średnia cena ofertowa mieszkania w 6 kolejnych największych miastach, a więc w Gdańsku, Gdyni, Łodzi, Krakowie, Poznaniu, Szczecinie i Wrocławiu wynosiła 7,6 tys./m2, a w najtańszej Zielonej Górze jedynie 4,2 tys./m2[1].

Kolejne lata przyniosły zaś stabilizację cen na rynku pierwotnym. Widoczne są co prawda niewielkie wahania cenowe, ale można powiedzieć, że ceny trzymają się właściwie na stałym poziomie. W Warszawie oznacza to cenę na poziomie ok. 8 tys. zł/m2, w 6 największych miastach z wyłączeniem Warszawy jest to ok. 6 tys. zł/m2, a w najtańszej nieustająco Zielonej Górze kwota ta oscyluje w granicach ok. 4 tys. zł/m2[2].

Historia rynku w Polsce[edytuj | edytuj kod]

Pierwsze firmy deweloperskie w Polsce zaczęły funkcjonować na początku lat dziewięćdziesiątych XX wieku, natomiast dynamiczny rozwój tego rynku nastąpił pod koniec lat 90 i trwa do dzisiaj.

Od kilku lat dochodzi do zmiany statusu większości spółdzielni mieszkaniowych z dotychczasowego "non-profit" na komercyjne.

Osoby poszukujące nowych nieruchomości coraz częściej czynią to za pośrednictwem portali internetowych i porównywarek cen.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]