Rynek prognostyczny

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

Rynek prognostyczny (ang. prediction market, niem. Prognosemarkt) bardzo przypomina giełdę papierów wartościowych. Różni się od niej tym, że przedmiotem handlu są wyniki przyszłych zdarzeń (np. wyborów politycznych). Ponadto - co jest kluczowe - ceny kształtujące się na rynkach prognostycznych w toku gry giełdowej posiadają sprawdzony naukowo walor prognostyczny.

Platformą prezentacyjną i akcyjną tych rynków jest internet.

Rynki prognostyczne (lub informacyjne) zostały zapoczątkowane w USA, gdzie aktualnie działa kilka bardzo popularnych platform tego typu (giełda uniwersytetu Iowa, Hollywood Stock Exchange i inne).

U podstaw działania tego rodzaju narzędzi prognostycznych leży teza sformułowana przez austriackiego noblistę F.A. Hayeka głosząca, że rynek jest najlepszym medium agregującym rozproszoną informację.

W przełożeniu na współcześnie funkcjonujące rynki prognostyczne oznacza to, że np. wynik wyborów prezydenckich daje się lepiej przewidzieć na podstawie swobodnych wypowiedzi zwykłych ludzi (tzn. po ich zagregowaniu na rynku) niż w oparciu o wypowiedzi uznanych fachowców, np. z dziedziny politologii.

Skuteczność takich rynków jest badana i niezwykle wysoka.