Rynek prognostyczny

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Rynek prognostyczny (ang. prediction market, niem. Prognosemarkt) bardzo przypomina giełdę papierów wartościowych. Różni się od niej tym, że przedmiotem handlu są wyniki przyszłych zdarzeń (np. wyborów politycznych). Ponadto - co jest kluczowe - ceny kształtujące się na rynkach prognostycznych w toku gry giełdowej posiadają sprawdzony[przez kogo?] naukowo walor prognostyczny.

Platformą prezentacyjną i akcyjną tych rynków jest internet.

Rynki prognostyczne (lub informacyjne) zostały zapoczątkowane w USA, gdzie aktualnie[kiedy?] działa kilka platform tego typu (giełda uniwersytetu Iowa, Hollywood Stock Exchange i inne).

U podstaw działania tego rodzaju narzędzi prognostycznych leży teza sformułowana przez austriackiego noblistę F.A. Hayeka głosząca, że rynek jest najlepszym medium agregującym rozproszoną informację.

W przełożeniu na współcześnie funkcjonujące rynki prognostyczne oznacza to, że np. wynik wyborów prezydenckich daje się lepiej przewidzieć na podstawie zagregowanych wypowiedzi zwykłych ludzi niż w oparciu o wypowiedzi uznanych fachowców, np. z dziedziny politologii.

Skuteczność takich rynków jest badana[przez kogo?] i niezwykle wysoka[według kogo?].[potrzebny przypis]