Rynkówka

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Rynkówka
Państwo  Polska
Województwo pomorskie
Powiat starogardzki
Gmina Smętowo Graniczne
Liczba ludności (2006) 200
Strefa numeracyjna (+48) 58
Tablice rejestracyjne GST
SIMC 0172327
Położenie na mapie gminy Smętowo Graniczne
Mapa lokalizacyjna gminy Smętowo Graniczne
Rynkówka
Rynkówka
Położenie na mapie powiatu starogardzkiego
Mapa lokalizacyjna powiatu starogardzkiego
Rynkówka
Rynkówka
Położenie na mapie województwa pomorskiego
Mapa lokalizacyjna województwa pomorskiego
Rynkówka
Rynkówka
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Rynkówka
Rynkówka
Ziemia53°41′51″N 18°36′32″E/53,697500 18,608889

Rynkówkawieś kociewska w Polsce położona w województwie pomorskim, w powiecie starogardzkim, w gminie Smętowo Graniczne.

W latach 1945–1975 miejscowość administracyjnie należała do tzw. dużego województwa gdańskiego, a w latach 1975–1998 do tzw. małego województwa gdańskiego.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Dawna siedziba rodziny Czapskich herbu Leliwa.

Zabytki[edytuj | edytuj kod]

  • neogotycki pałac z końca XIX wieku, wzniesiony został w miejscu dawnego, XIV-wiecznego zamku obronnego krzyżackiego komtura z Gniewu. Budowla zawiera w sobie relikty dawnego zamku, takie jak gotyckie piwnice oraz część parteru, zachował się również układ fos. Pałac otoczony starodrzewem z licznymi pomnikami przyrody (kasztanowce, lipy drobnolistne, sosna wejmutka, graby, buki, platany)[1]. Pierwszy zamek w Rynkówce powstał za panowania Krzyżaków.

W połowie XVI wieku, gdy właścicielem majątku w Rynkówce został kasztelan chełmiński Jerzy Czapski, na starych fundamentach pokrzyżackiego zamku zbudował dwór, a przy nim kaplicę. W ołtarzu kaplicy jedną z relikwi była głowa św. Felicjaty umieszczona w srebrnej puszce, a nad ołtarzem wisiał obraz Matki Boskiej Częstochowskiej. Wg legendy "...we snie Matka Boska wyraziła swoje życzenie, by jej obraz został przeniesiony do kościoła w Lalkowach". W 1729 roku, obraz Matki Boskiej Częstochowskiej, w uroczystym orszaku, został przeniesiony przez Czapskich do kościoła w Lalkowach. Po rozbiorach majątek przejęło państwo pruskie. W roku 1809, niemiecki właściciel Rynkówki – Amtmann Nehring, zlikwidował kaplicę. W latach 80-tych XIX wieku we dworze wybuchł pożar, po którym pozostały tylko fundamenty dworu Czapskich. Właścicielami Rynkówki była w tym okresie rodzina von Plehn, którzy na ruinach dworu wznieśli nowy pałac w stylu neogotyckim.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]