Rynna (dolina Jaworzynka)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Widok z okolic Diabełka

Rynna – żleb opadający z zachodnio-północno-zachodniej grani Kopy Magury do dJaworzynki w polskich Tatrach Zachodnich. Opada z płaśni Rówienki (1459 m) w północno-wschodnim kierunku. Około 200 m poniżej grani dołącza do niego żleb Szerokie. Wspólnym koryciskiem uchodzą do niemal już zarośniętej Wyżniej Polany Jaworzynka. W korycisku tym, poniżej miejsca połączenia się żlebów znajduje się stromy próg mający wysokość ok. 15 m[1].

Rynna opada ze stromego stoku całkowicie porośniętego lasem świerkowym. Górna część żlebu jest trawiasto-kamienista[2]. Znajduje się tu wejście do Jaskini pod Limbą[3]. Dolna część koryciska (powyżej Wyżniej Polany Jaworzynka) porośnięta jest pokrzywami. To pozostałości dawnej pasterskiej przeszłości. Cała dolina Jaworzynka była intensywnie wypasana, należała do Hali Jaworzynka. W miejscach, w których znajdowały się koszary, dochodziło do miejscowego przeazotowania gleby odchodami owiec. Duża zmiana składu gleby powodowała zmiany w składzie gatunkowym roślin porastających to miejsce i naturalną sukcesję ekologiczną. Najpierw rozwijają się niektóre gatunki przywrotnika, potem szczaw alpejski, a przy bardzo dużym przeazotowaniu pokrzywa, która najlepiej rośnie w takich właśnie warunkach, wypierając inne gatunki[4].

Powyżej pokrzyw znajduje się w korycisku Rynny próg o wysokości ok. 5 m, a pod nim wnęka Skrzynia o płaskim dnie, długości ok. 3 m i wysokości ok. 0,5 m[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Władysław Cywiński, Tatry. Kasprowy Wierch, t. 13, Poronin: Wydawnictwo Górskie, 2008, ISBN 83-7104-011-3.
  2. Geoportal. Mapa lotnicza [online] [dostęp 2023-04-12].
  3. Jaskinie, Państwowy Instytut Geologiczny – Państwowy Instytut Badawczy [online], jaskiniepolski.pgi.gov.pl [dostęp 2016-06-25].
  4. Władysław Szafer, Tatrzański Park Narodowy, Zakład Ochrony Przyrody PAN, 1962.