Ryszard Helak

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Ryszard Helak
Data i miejsce urodzenia 4 marca 1940
Grudziądz
Data i miejsce śmierci 3 kwietnia 1995
Warszawa
Poseł na Sejm kontraktowy
Okres od 18 czerwca 1989
do 25 listopada 1991
Przynależność polityczna Unia Demokratyczna
Odznaczenia
Srebrny Medal „Za zasługi dla obronności kraju”

Ryszard Kazimierz Helak (ur. 4 marca 1940 w Grudziądzu, zm. 3 kwietnia 1995 w Warszawie) – polski inżynier, poseł na Sejm X kadencji.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Ukończył w 1965 studia z zakresu architektury na Wydziale Architektury i Urbanistyki Politechniki Gdańskiej. Po studiach przez trzy lata pracował w Państwowej Pracowni Urbanistycznej w Świnoujściu, a następnie w bydgoskich biurach projektowych.

W latach 80. działał w opozycji demokratycznej w ramach Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „Solidarności”, był delegatem na I Krajowy Zjazd Delegatów w Gdańsku. W stanie wojennym został internowany na okres od 13 grudnia 1981 do 4 grudnia 1982. Po zwolnieniu kontynuował działalność w strukturach niejawnych, był publicystą w prasie drugiego obiegu. W 1989 z ramienia Komitetu Obywatelskiego uzyskał mandat posła X kadencji z okręgu Bydgoszcz. W trakcie kadencji przystąpił do Ruchu Obywatelskiego Akcja Demokratyczna, a następnie do Unii Demokratycznej. W 1991 nie został ponownie wybrany. Pełnił funkcję doradcy ministra obrony narodowej, następnie podsekretarza stanu w tym resorcie.

W 1994 został odznaczony Srebrnym Medalem „Za zasługi dla obronności kraju”[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]