Ryszard Helak

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Ryszard Helak
Data i miejsce urodzenia 4 marca 1940
Grudziądz
Data i miejsce śmierci 3 kwietnia 1995
Warszawa
Poseł na Sejm kontraktowy
Okres od 18 czerwca 1989
do 25 listopada 1991
Przynależność polityczna Unia Demokratyczna
Odznaczenia
Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski Krzyż Wolności i Solidarności Srebrny Medal „Za zasługi dla obronności kraju”
Grób Ryszarda Helaka na Cmentarzu Łostowickim w Gdańsku

Ryszard Kazimierz Helak (ur. 4 marca 1940 w Grudziądzu, zm. 3 kwietnia 1995 w Warszawie) – polski inżynier, poseł na Sejm X kadencji.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Ukończył w 1965 studia z zakresu architektury na Wydziale Architektury i Urbanistyki Politechniki Gdańskiej. Po studiach przez trzy lata pracował w Państwowej Pracowni Urbanistycznej w Świnoujściu, a następnie w bydgoskich biurach projektowych.

W latach 80. działał w opozycji demokratycznej w ramach Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „Solidarności”, był delegatem na I Krajowy Zjazd Delegatów w Gdańsku. W stanie wojennym został internowany na okres od 13 grudnia 1981 do 4 grudnia 1982. Po zwolnieniu kontynuował działalność w strukturach niejawnych, był publicystą w prasie drugiego obiegu. W 1989 z ramienia Komitetu Obywatelskiego uzyskał mandat posła X kadencji z okręgu bydgoskiego. W trakcie kadencji przystąpił do Ruchu Obywatelskiego Akcja Demokratyczna, a następnie do Unii Demokratycznej. W 1991 nie został ponownie wybrany. Pełnił funkcję doradcy ministra obrony narodowej, następnie podsekretarza stanu w tym resorcie.

W 1994 został odznaczony Srebrnym Medalem „Za zasługi dla obronności kraju”[1], a w 2018 pośmiertnie – Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski oraz Krzyżem Wolności i Solidarności[2].

Pochowany na Cmentarzu Łostowickim w Gdańsku[3].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]