Ryszard Horodecki

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Ryszard Horodecki
Data i miejsce urodzenia 30 września 1943
Kowel
Profesor nauk fizycznych
Specjalność: fizyka teoretyczna, informatyka kwantowa
Alma Mater Politechnika Gdańska
Doktorat 1976 – fizyka teoretyczna
Uniwersytet Gdański
Habilitacja 26 maja 1997 – fizyka teoretyczna
Uniwersytet Mikołaja Kopernika
Profesura 18 stycznia 2005
Polska Akademia Nauk
Status członek korespondent
Nauczyciel akademicki
Uczelnia Uniwersytet Gdański
Dyrektor
Jednostka Krajowe Centrum Informatyki Kwantowej (UG)
Okres spraw. od 2008
Odznaczenia
Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski Medal Komisji Edukacji Narodowej

Ryszard Horodecki (ur. 30 września 1943 w Kowlu) – polski fizyk, zajmujący się fizyką teoretyczną i informatyką kwantową, profesor nauk fizycznych.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Ukończył studia na Wydziale Elektroniki Politechniki Gdańskiej, doktoryzował się na Uniwersytecie Gdańskim. Stopień doktora habilitowanego nauk fizycznych uzyskał 26 maja 1997 na Wydziale Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Mikołaja Kopernika na podstawie rozprawy Correlation and information-theoretic aspects of quantum nonseparability of mixed states. Tytuł profesora nauk fizycznych otrzymał 18 stycznia 2005.

Zawodowo związany z Uniwersytetem Gdańskim, od 2007 na stanowisku profesora zwyczajnego w Instytucie Fizyki Teoretycznej i Astrofizyki. Został też dyrektorem Krajowego Centrum Informatyki Kwantowej UG. Zajmuje się informatyką kwantową, m.in. własnościami kwantowych stanów splątanych oraz ich zastosowaniem do przetwarzania informacji kwantowej. W 1997 w pracy opublikowanej wspólnie z synami Michałem i Pawłem wykazał istnienie związanych stanów splątanych (bound entangled states), których nie da się przekształcić w stany maksymalnie splątane.

W 2010 został członkiem korespondentem Polskiej Akademii Nauk.

W 2008 otrzymał Nagrodę Fundacji na rzecz Nauki Polskiej w dziedzinie nauk ścisłych, a w 2011 prestiżowy grant europejski ERC Advanced Grant na dalsze badania w dziedzinie informatyki kwantowej. Odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski (2013)[1] i Medalem Komisji Edukacji Narodowej.

Ryszard Horodecki tworzył też utwory poetyckie, publikowane w „Tygodniku Powszechnym” i „W Drodze”. Zostały one wydane również w formie tomiku zatytułowanego Sum ergo cogito.

Wybrane publikacje[edytuj | edytuj kod]

  • Correlation and information-theoretic aspects of quantum nonseparability of mixed states (1996, rozprawa habilitacyjna, ​ISBN 83-7017-647-X​)
  • Sum ergo cogito (impresje poetyckie) (2003, ​ISBN 83-89091-23-2​)

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]