Ryszard Jasiński (animator)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Ryszard Jasiński
Data i miejsce urodzenia ok. 1948
Bydgoszcz, Polska
Data i miejsce śmierci 28 listopada 2014
Bydgoszcz, Polska
Zawód, zajęcie wokalista, animator kultury

Ryszard Jasiński (ok. 1948 w Bydgoszczy, zm. 28 listopada 2014 tamże[1]) – wokalista, animator życia muzycznego w Bydgoszczy (1965-1995), współzałożyciel i wieloletni prezes Oddziału Północnego Polskiego Stowarzyszenia Jazzowego, popularyzator muzyki jazzowej i inicjator wielu imprez o zasięgu ogólnopolskim.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

W młodości występował jako piosenkarz i konferansjer w licznych imprezach estradowych. Swoje odziedziczone po ojcu (śpiewaku-amatorze) zdolności wokalne ujawnił w czasie studiów farmaceutycznych w Poznaniu, kiedy to występował z zespołem Janusza Muraszki w Klubie „Medyk”.

W latach 60. przeniósł do Bydgoszczy „Spotkania z piosenką”, wymyślone wspólnie z Niną Dobrowolską. W tym okresie prezentował się jako wokalista w imprezach klubowych i kabaretowych, w pokazach mody oraz na radiowej antenie. Jedna z jego piosenek pt „Plaże Riwiery” stała się przebojem popularnego „Lata z radiem”.

W 1974 r. współorganizował Oddział Północny Polskiego Stowarzyszenia Jazzowego i został jego prezesem. Odznaczał się konsekwencją działania i rozmachem organizacyjnym, pracując przez szereg lat w chałupniczych warunkach. Rozwinął rozległą działalność impresaryjno-koncertową w Bydgoszczy, przełamując w latach 70. monopol „Estrady Bydgoskiej”. Sprowadzał nad Brdę znanych artystów oraz jazzowe i rockowe zespoły. Dzięki swym zdolnościom mediacyjnym i towarzyskim nawiązał osobiste kontakty z wieloma znakomitościami polskiej estrady muzycznej i kabaretowej. W latach 80. i 90. stał się jednym z liderów bydgoskiego środowiska muzycznego i kulturalnego.

Po zaprzestaniu działalności biura koncertowego PSJ w latach 90., nawiązał współpracę z bydgoską Rozgłośnią Polskiego Radia, a prowadzone przez niego programy i listy przebojów „Jazz Top” zyskały dużą popularność. Na łamach bydgoskiej prasy („Gazeta Pomorska”, „Express Bydgoski”) zamieszczał wywiady z artystami, ludźmi nauki, sportu i polityki. Działał też na niwie społecznej, pełniąc m.in. funkcje kierownicze w „Lions Clubie”.

Jego córką jest dziennikarka Magdalena Jasińska, zatrudniona w Radiu Pomorza i Kujaw w Bydgoszczy.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]