Ryszard Kraszewski

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Ryszard Kraszewski
Ilustracja
Data i miejsce urodzenia 11 lipca 1937
Święck Wielki
Data śmierci styczeń 2012
Poseł na Sejm kontraktowy
Okres od 18 czerwca 1989
do 25 listopada 1991
Przynależność polityczna Obywatelski Klub Parlamentarny

Ryszard Kraszewski (ur. 11 lipca 1937 w Święcku Wielkim, zm. w styczniu 2012) – polski polityk, rolnik, poseł na Sejm X kadencji.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

W 1954 ukończył liceum ogólnokształcące. Z przyczyn rodzinnych przerwał studia wyższe na Politechnice Warszawskiej, następnie dwa lata pracował jako nauczyciel w wiejskiej szkole podstawowej. Wraz z rodziną prowadził 42-hektarowe gospodarstwo rolne. W okresie 1981–1984 studiował zaocznie na Wydziale Urządzeń Rolnych Politechniki Białostockiej. W 1980 wstąpił do Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „Solidarność”, był delegatem na I Krajowy Zjazd „Solidarności”. Pełnił funkcję wiceprzewodniczącego zarządu gminnego oraz członka założycielskiej rady wojewódzkiej NSZZ „S”. Był członkiem rady nadzorczej Gminnej Spółdzielni „Samopomoc Chłopska” w Wysokiem Mazowieckiem[1].

W 1989 został posłem na Sejm X kadencji z okręgu łomżyńskiego z ramienia Komitetu Obywatelskiego. W Sejmie należał do Obywatelskiego Klubu Parlamentarnego, a w jego ramach do Koła Chrześcijańskich Demokratów.

Działał później w Polskim Stronnictwie Ludowym – Porozumieniu Ludowym, Partii Chrześcijańskich Demokratów, Porozumieniu Polskich Chrześcijańskich Demokratów i Stronnictwie Konserwatywno-Ludowym-Ruch Nowej Polski. Do 2002 zasiadał w radzie gminy Wysokie Mazowieckie. Bez powodzenia kandydował do Sejmu 2001 z listy Akcji Wyborczej Solidarność Prawicy (jako kandydat PPChD) i w 2005 z listy Ruchu Patriotycznego (jako kandydat partii Przymierze dla Polski), a także do rady powiatu wysokomazowieckiego z ramienia Prawa i Sprawiedliwości w 2006. W 2011 był kandydatem do Sejmu z listy Polskiej Partii Pracy – Sierpień 80.

Został pochowany 17 stycznia 2012 w Dąbrowie Wielkiej[2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]