Ryszard Lubicz

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Ryszard Lubicz
Postać z Klanu
Ilustracja
Piotr Cyrwus
Pierwsze wystąpienie Odcinek 1
22 września 1997
Ostatnie wystąpienie Odcinek 2235
22 lutego 2012
Grany przez Piotr Cyrwus
Dane biograficzne
Data urodzenia 1959
Data śmierci 22 lutego 2012
Rodzina rodzice: Maria Lubicz
(zm. 1999)
Władysław Lubicz
(zm. 2007)
rodzeństwo: Elżbieta Chojnicka
Paweł Lubicz
Monika Ross
Dorota Lubicz
małżeństwo: Grażyna Małek
(ok. 1982–2012)
dzieci: Maciej Lubicz
(adoptowany syn ur. 1992)
Bożena Lubicz
(adoptowana córka; ur. 1993)
Kasia Lubicz
(ur. 1999)

Ryszard Lubicz (ur. 1959, zm. 22 lutego 2012) – fikcyjna postać, jeden z głównych bohaterów występujących w polskim serialu telewizyjnym Klan, grany przez Piotra Cyrwusa od początku produkcji w 1997 roku do 2012 roku.

Opis postaci[edytuj]

Był drugim synem Marii i Władysława Lubiczów (Halina Dobrowolska, Zygmunt Kęstowicz), młodszym bratem Elżbiety Chojnickiej (Barbara Bursztynowicz), Pawła Lubicza (Tomasz Stockinger), Moniki Ross (Izabela Trojanowska) i starszym Doroty Lubicz (Agnieszka Wosińska).

Mieszkał wraz z żoną Grażynką (Małgorzata Ostrowska-Królikowska) – pielęgniarką, i trójką dzieci, adoptowanymi Maćkiem i Bożenką (Piotr Swend, Agnieszka Kaczorowska) oraz Kasią (Julia Królikowska), jedynym biologicznym dzieckiem, w bloku na jednym z warszawskich osiedli. Przez prawie dziesięć lat wykonywał zawód taksówkarza w jednej z prywatnych korporacji. W odróżnieniu od reszty rodzeństwa nigdy nie ukończył studiów wyższych. Przed podjęciem zawodu taksówkarza pracował w osiedlowej administracji. Przez kilka miesięcy pracował jako budowlaniec. Zmagał się z niedowładem, będącym wynikiem udaru, którego doznał w lutym 2008 roku. Po dziesięciu latach pracy jako taksówkarz powrócił do branży budowlanej. Jego najbliższym przyjacielem był Mariusz Kwarc (Mariusz Krzemiński), kolega z korporacji.

Śmierć[edytuj]

W 2233. odcinku emitowanym 20 lutego 2012 roku Ryszard Lubicz w czasie malowania sufitu u swojego klienta doznaje zawału serca. Dzięki bardzo szybkiej interwencji klienta, Lubiczowi udaje się przeżyć. W ciągu następnych dni rekonwalescencji powoli odzyskuje sprawność. Jednak w 2235. odcinku[1] wyświetlanym w środę, 22 lutego, natrafił na złodziei w szpitalnej sali. W trakcie szarpaniny z przestępcą został odepchnięty i uderzył głową o podłogę. Kilka minut później współtowarzysze Ryszarda z sali znaleźli go martwego. Śmierć nastąpiła natychmiast po upadku, wskutek urazu czaszkowo-mózgowego i śmierci pnia mózgu. Przed śmiercią Ryszard Lubicz zgodził się oddać swoje organy do przeszczepów.

Przypisy