Ryszard Lubicz

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Ryszard Lubicz
postać z Klanu
Piotr Cyrwus
Piotr Cyrwus
Pierwszy odcinek Odcinek 1
22 września 1997
Ostatni odcinek Odcinek 2235
22 lutego 2012
Grany przez Piotr Cyrwus
Informacje
Data urodzenia 1959
Data śmierci 22 lutego 2012
Rodzice Maria Lubicz
(zm. 1999)
Władysław Lubicz
(zm. 2007)
Rodzeństwo Elżbieta Chojnicka
Paweł Lubicz
Monika Ross
Dorota Lubicz
Małżeństwa Grażyna Małek
(ok. 1982–2012)
Dzieci Maciej Lubicz
(adoptowany syn ur. 1992)
Bożena Lubicz
(adoptowana córka; ur. 1993)
Kasia Lubicz
(ur. 1999)

Ryszard Lubicz (ur. 1959, zm. 22 lutego 2012) – fikcyjna postać, jeden z głównych bohaterów występujących w polskim serialu telewizyjnym Klan, grany przez Piotra Cyrwusa od początku produkcji w 1997 roku do 2012 roku.

Opis postaci[edytuj]

Był drugim synem Marii i Władysława Lubiczów (Halina Dobrowolska, Zygmunt Kęstowicz), młodszym bratem Elżbiety Chojnickiej (Barbara Bursztynowicz), Pawła Lubicza (Tomasz Stockinger), Moniki Ross (Izabela Trojanowska) i starszym Doroty Lubicz (Agnieszka Wosińska).

Mieszkał wraz z żoną Grażynką (Małgorzata Ostrowska-Królikowska) – pielęgniarką, i trójką dzieci, adoptowanymi Maćkiem i Bożenką (Piotr Swend, Agnieszka Kaczorowska) oraz Kasią (Julia Królikowska), jedynym biologicznym dzieckiem, w bloku na jednym z warszawskich osiedli. Przez prawie dziesięć lat wykonywał zawód taksówkarza w jednej z prywatnych korporacji. W odróżnieniu od reszty rodzeństwa nigdy nie ukończył studiów wyższych. Przed podjęciem zawodu taksówkarza pracował w osiedlowej administracji. Przez kilka miesięcy pracował jako budowlaniec. Zmagał się z niedowładem, będącym wynikiem udaru, którego doznał w lutym 2008 roku. Po dziesięciu latach pracy jako taksówkarz powrócił do branży budowlanej. Jego najbliższym przyjacielem był Mariusz Kwarc (Mariusz Krzemiński), kolega z korporacji.

Śmierć[edytuj]

W 2233. odcinku emitowanym 20 lutego 2012 roku Ryszard Lubicz w czasie malowania sufitu u swojego klienta doznaje zawału serca. Dzięki bardzo szybkiej interwencji klienta, Lubiczowi udaje się przeżyć. W ciągu następnych dni rekonwalescencji powoli odzyskuje sprawność. Jednak w 2235. odcinku[1] wyświetlanym w środę, 22 lutego, natrafił na złodziei w szpitalnej sali. W trakcie szarpaniny z przestępcą został odepchnięty i uderzył głową o podłogę. Kilka minut później współtowarzysze Ryszarda z sali znaleźli go martwego. Śmierć nastąpiła natychmiast po upadku, wskutek urazu czaszkowo-mózgowego i śmierci pnia mózgu. Przed śmiercią Ryszard Lubicz zgodził się oddać swoje organy do przeszczepów.

Przypisy