Ryszard Musielak

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Ryszard Musielak

Ryszard Józef Musielak (ur. 6 sierpnia 1950 w Szubinie) – inżynier elektronik, jeden z twórców i liderów toruńskiej podziemnej Solidarności. W latach 1989-1991 przewodniczący Zarządu Regionu Toruńskiego Solidarności. Obecnie przedsiębiorca, prowadzi firmę elektroniczną.

Ma żonę Irenę i syna Borysa (z pierwszego małżeństwa).

Działalność publiczna[edytuj]

Działalność opozycyjną rozpoczął w 1980. Tuż po wybuchu strajków na Wybrzeżu stanął na czele komitetu założycielskiego NSZZ Solidarność w zakładzie Toral, by następnie zostać przewodniczącym Komisji Zakładowej. Wybrany został też do Zarządu Regionu Toruńskiego Solidarności, gdzie kierował zespołem ds. informacji i kontaktów między komisjami zakładowymi. W czasie stanu wojennego internowany. W więzieniach spędził rok, najpierw w Potulicach, następnie w Strzebielinku. Do 1988 kilkukrotnie jeszcze zatrzymywany na 48 godzin przez SB.

Po wyjściu na wolność w grudniu 1982 został wiceprzewodniczącym, a w 1984 szefem tajnych struktur "S" (Regionalna Komisja Wykonawcza). W latach 84-86 brał udział w pracach TKK, podziemnego kierownictwa "S" w Polsce. W podziemnej "S" zajmował się m.in. kolportażem niezależnej prasy, redagował też przez kilka miesięcy Toruński Informator Solidarności – lokalne pismo opozycji, redagował i drukowal niezależne pismo "Refleksy", kierował wydawnictwem podziemnym "Wolne słowo". Brał również udział wraz z innymi działaczami, jak Antoni Stawikowski, Andrzej Tyc, Stanisław Dembiński czy Jarosław Zaremba w Tajnym Konwencie Doradców Regionu – ciele konsultacyjnym, które obradowało w mieszkaniach prywatnych i ustalało pewne dyrektywy polityczne dla związku, dyskutowało nad dokumentami i tekstami programowymi.

Po przełomie w 1989 został wybrany przewodniczącym Zarządu Regionu toruńskiej Solidarności. Kierował nim w latach 1989-1991. Stał na stanowisku nieangażowania się związku w bieżącą politykę. Był też jedynym przewodniczącym, który zaprotestował przeciwko odebraniu Gazecie Wyborczej znaczka Solidarności.

Po 1991 wycofał się z życia publicznego. Po kilku latach zrezygnował również z członkostwa w NSZZ Solidarność. W 2000 założył własną firmę elektroniczną "Serwis Techniczny Ryszard Musielak".

Członek toruńskiego klubu Rotary. Współzałożyciel nieformalnego stowarzyszenia "Klub Obywatelski", działającego na rzecz społeczeństwa obywatelskiego w Toruniu.

W 2009 za wybitne zasługi w działalności na rzecz przemian demokratycznych w Polsce, za osiągnięcia w podejmowanej z pożytkiem dla kraju pracy zawodowej i społecznej został odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski[1]. Wcześniej odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi, Medalem Marszałka Województwa "Unitas Durant Palatinatus", odznakami „Zasłużony Działacz Kultury” i „Za zasługi dla ochrony zdrowia”.

Przypisy

  1. Obchody rocznicy stanu wojennego w Toruniu. prezydent.pl, 12 grudnia 2009.

Linki zewnętrzne[edytuj]