Ryukin

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Ryukin (jap. 琉金 ryūkin) – odmiana hodowlana chińskiej populacji złotej rybki wywodzącej się od jednego z podgatunków karasia złocistego (Carassius auratus auratus), w hodowli akwarystycznej popularnie zwanych welonami. Bywa hodowana w akwarium.

Widok ryby z trzech stron (z boku, z góry i z dołu)
Świeżo wylęgły narybek

Występowanie[edytuj | edytuj kod]

Ryba nie występuje w naturze, została wyhodowana w niewoli.

Opis[edytuj | edytuj kod]

Ryba o charakterystycznym wysokim grzbiecie i dużym brzuchu, dorastająca do 20 cm długości. Płetwy silnie wydłużone, ogonowa jest długo i podwójna. Występuje w kilku barwnych odmianach: białej, czerwonej, bordowej, biało-czerwonej, pomarańczowo-żółto-białej, czarnej. Występuje również odmiana wielokolorowa – calico.

Dymorfizm płciowy[edytuj | edytuj kod]

Różnica pomiędzy samcem a samicą trudna do rozróżnienia. Na krótko przed tarłem u samca uwidacznia się biała wysypka występująca na głowie oraz skrzelach. Wysypka ta podobna jest do objawów groźnej choroby – ospy rybiej.

Warunki w akwarium[edytuj | edytuj kod]

Zalecane warunki w akwarium
Zbiornik duży, min. 100 l
Temperatura wody 20-25°C
na zimę okresowo niższa 15-18 °C
Twardość wody bez znaczenia
Skala pH obojętne
pokarm wskazany specjalistyczny pokarm suchy (dla welonów)

Ryba towarzyska nadająca się do akwarium ogólnego, najlepiej jednak prezentuje się w akwarium gatunkowym, w towarzystwie innych odmian welonów z mocno obsadzonymi roślinami posadzonymi w doniczkach (potrafi wyrwać z podłoża).

Rozmnażanie[edytuj | edytuj kod]

Do tarła przystępuje para w wodzie o kilka stopni wyższej i lustrem wody ok. 20 cm. Ikra składana jest na miękkolistnych roślinach w liczbie dochodzącej nawet do kilku tysięcy sztuk. Złożone jajeczka rozwijają się ok. 7 dni, po czym larwy zaczynają poszukiwać pożywienia po upływie kolejnych 1–2 dni. W pierwszym okresie wymagane jest dokarmianie narybku larwami artemii oraz drobnymi organizmami eukariotycznymipierwotniakami.

Pokarm[edytuj | edytuj kod]

Ryba wyjątkowo podatna na choroby, gdy jest karmiona ciężkostrawnym pokarmem (ochotka, rurecznik). Dopuszczalny jest pokarm mrożony rodzaju wodzień, larwy komara.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Piękno złotej rybki, Magazyn Akwarium, nr 81/2009, str. 66 – 67