Rząd Ivety Radičovej

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Rząd Ivety Radičovej – wielopartyjny gabinet rządzący Słowacją od 9 lipca 2010 do 4 kwietnia 2012.

Rząd został utworzony po wyborach parlamentarnych z 12 czerwca 2010. W głosowaniu najwięcej mandatów uzyskał rządzący socjaldemokratyczny SMER, jednak nie był w stanie sformować żadnej koalicji. Udało się to czterem centroprawicowym partiom opozycyjnym.

Historia[edytuj | edytuj kod]

W wyniku wyborów z 12 czerwca 2010 partie znajdujące się w opozycji wobec rządów centrolewicowego gabinetu Roberta Fica: Słowacka Unia Chrześcijańska i Demokratyczna – Partia Demokratyczna (SDKÚ-DS), Wolność i Solidarność (SaS), Ruch Chrześcijańsko-Demokratyczny (KDH) i Most-Híd otrzymały 79 mandatów w Radzie Narodowej, uzyskując większość niezbędną do samodzielnego rządzenia. 7 lipca 2010 liderzy czterech ugrupowań: Mikuláš Dzurinda (SDKÚ-DS), Richard Sulík (SaS), Ján Figeľ (KDH) i Béla Bugár (Most-Híd) wraz z przyszłą premier podpisali umowę koalicyjną, przewidującą powołanie do życia rządu Ivety Radičovej[1].

8 lipca 2010 Iveta Radičová uzyskała nominację na urząd premiera, zaś 9 lipca tego roku jej rząd został zaprzysiężony[2]. W skład gabinetu oprócz premiera weszło czterech wicepremierów reprezentujących partie koalicji – trzech z nich objęło jednocześnie funkcje ministrów odpowiednich resortów. Ogółem w nowym rządzie powołano do życia 12 ministerstw. Rządowe teki zostały rozdzielone w proporcji: SDKÚ-DS – 5, SaS – 4, KDH – 3, Most-Híd – 2.

W październiku 2011 doszło do kryzysu koalicyjnego, co ostatecznie skutkowało przedterminowymi wyborami parlamentarnymi, w wyniku których do władzy powróciła partia Roberta Fica.

Skład rządu[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Lídri SDKÚ-DS, SaS, KDH a Mosta-Híd podpísali koaličnú zmluvu. topky.sk, 7 lipca 2010. [dostęp 2014-07-12]. (słow.).
  2. Prezident Ivan Gašparovič vymenoval členov vlády SR. prezident.sk, 9 lipca 2010. [dostęp 2014-07-12]. (słow.).

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]