Rzecz o mych smutnych dziwkach

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Rzecz o mych smutnych dziwkach
Memoria de mis putas tristes
Ilustracja
Okładka książki Rzecz o mych smutnych dziwkach - wydanie polskie
Autor Gabriel García Márquez
Typ utworu nowela
Wydanie oryginalne
Miejsce wydania Kolumbia
Język hiszpański
Data wydania 2004
Pierwsze wydanie polskie
Data wydania polskiego 2005
Wydawca Warszawskie Wydawnictwo Literackie MUZA SA
Przekład Carlos Marrodán Casas

Rzecz o mych smutnych dziwkach (hiszp. Memoria de mis putas tristes) – książka autorstwa Gabriela Garcíi Márqueza. Została opublikowana po hiszpańsku w 2004 roku, w Polsce wydana w roku 2005.

Fabuła[edytuj | edytuj kod]

Powieść jest opowieścią o późnej miłości starszego pana do niepełnoletniej dziewicy. Narrator-bohater to dziennikarz, który kiedyś pracował jako dostarczyciel depesz. W chwili opowiadania historii jest już szacownym jubilatem. W dniu swoich 90. urodzin zdobywa się na odwagę, by spełnić swój erotyczny i niemoralny kaprys sprzed lat. Chce spędzić szaloną i upojną noc z niepełnoletnią dziewicą. Ta niecodzienna zachcianka wprowadza w jego nudne, szare, ustabilizowane emeryckie życie niepokój. Niepokój, który okazuje się jego pierwszą i ostatnią młodzieńczą miłością.

Jest to ostatnia książka napisana przez Gabriela Garcíę Márqueza.

Ciekawostki[edytuj | edytuj kod]

Tytuł polski pierwotnie zaproponowany przez polskiego tłumacza, Carlosa Marrodána Casasa, brzmi (zgodnie ze znaczeniem tytułu oryginalnego) Rzecz o mych smutnych kurwach. Tytuł ten został jednak odrzucony po konsultacji z prawnikami. Wydawcy bowiem obawiali się procesu sądowego.