Rzepiennik Biskupi

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Rzepiennik Biskupi
Zabytkowy kościół św. Jana Chrzciciela
Zabytkowy kościół św. Jana Chrzciciela
Państwo  Polska
Województwo małopolskie
Powiat tarnowski
Gmina Rzepiennik Strzyżewski
Liczba ludności (2006) 1264
Strefa numeracyjna (+48) 14
Tablice rejestracyjne KTA
SIMC 0829566
Położenie na mapie gminy Rzepiennik Strzyżewski
Mapa lokalizacyjna gminy Rzepiennik Strzyżewski
Rzepiennik Biskupi
Rzepiennik Biskupi
Położenie na mapie powiatu tarnowskiego
Mapa lokalizacyjna powiatu tarnowskiego
Rzepiennik Biskupi
Rzepiennik Biskupi
Położenie na mapie województwa małopolskiego
Mapa lokalizacyjna województwa małopolskiego
Rzepiennik Biskupi
Rzepiennik Biskupi
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Rzepiennik Biskupi
Rzepiennik Biskupi
Ziemia49°47′37″N 21°04′47″E/49,793611 21,079722

Rzepiennik Biskupiwieś w Polsce, położona w województwie małopolskim, w powiecie tarnowskim, w gminie Rzepiennik Strzyżewski. Miejscowość położona jest w dolinie potoku Rzepianki i na okolicznych wzniesieniach Pogórza Ciężkowickiego[1]. W latach 1975–1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa tarnowskiego.

Zabytki[edytuj | edytuj kod]

Kościół pw. Św. Jana Chrzciciela[edytuj | edytuj kod]

Kościół pw. Św. Jana Chrzciciela – Wybudowany w XVI w. Kościół jest jednonawowy, konstrukcji zrębowej, w większym stopniu kryty gontami (kolor czekoladowy), wieża-niska z podwieszoną izbicą konstrukcji słupowo-ramowej, nakryta hełmem. Wewnątrz świątynia nakryta jest stropami płaskimi, pod chórem znajdują się deski ze śladami polichromii (najprawdopodobniej pozostałości pierwotnego stropu) Wyposażenie kościoła głównie siedemnastowieczne chociaż znajdują się tam również starsze obiekty. Na uwagę zasługują: późnorenesansowe oraz późnobarokowe ołtarze, gotycko-renesansowy tryptyk z około XVI w. oraz krucyfiks ludowy z XVII w.

Kościół znajduje się na szlaku architektury drewnianej województwa małopolskiego.

Kościół pw. Wniebowzięcia NMP[edytuj | edytuj kod]

Kościół pw. Wniebowzięcia NMP w Rzepienniku Biskupim – neogotycki, projektu Antoniego Stacherskiego zbudowany w latach 1856-1864. Kościół na planie krzyża łacińskiego, orientowany, bazylikowy z transeptem i prezbiterium zamkniętym trójbocznie. Od zachodu dwuwieżowa fasada z rozetą i kamiennymi posągami świętych Piotra i Pawła. Ściany wykonane z kamienia i czerwonej cegły, w które wpleciona jest inskrypcja erekcyjna z zendrówki.

Dwór szlachecki Szołajskich i Więckowskich[edytuj | edytuj kod]

Dwór szlachecki z XVI w. przebudowany pod koniec XIX w. kiedy to piętrową wieżę obroną przebudowano w dworską rezydencję w stylu eklektycznym. Od XVIII w. stanowił własność rodu Szołajskich h. Topór, a od początku XX w. Więckowskich h. Jastrzębiec. We wnętrzu zachowały się gotyckie piwnice, wspaniała polichromia z początku XX w. autorstwa Jana Bulasa oraz secesyjne meble i obrazy. W obrębie posiadłości otoczonej resztkami dawnego parku znajdują się XIX-wieczne zabudowania folwarczne złożone ze stajni, stodoły i spichlerza. Obiekt wpisany do rejestru zabytków nr rej. A – 387 z 14.07.1971 r. oraz nr rej. A – 139a z 06.01.1978 r.

Inne[edytuj | edytuj kod]

  • W lesie Dąbry 11 sierpnia 1942 roku hitlerowcy rozstrzelali 364 Żydów z getta w Rzepienniku. W miejscu kaźni na betonowej płycie znajduje się pamiątkowa marmurowa tablica z napisami w języku polskim i hebrajskim.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Pogórze Ciężkowickie. Mapa 1: 50 000. Kraków: Compass, 2005. ISBN 83-89165-37-6.