São Thomé das Letras

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
São Tomé das Letras
Ilustracja
Widok na miasto
Herb
Herb
Państwo  Brazylia
Stan  Minas Gerais
Powierzchnia 370,96[1] km²
Populacja (2010)
• liczba ludności
• gęstość

6 655[2]
18,01 os./km²
Nr kierunkowy 35
Kod pocztowy 37418-000
Położenie na mapie Minas Gerais
Mapa lokalizacyjna Minas Gerais
São Tomé das Letras
São Tomé das Letras
Położenie na mapie Brazylii
Mapa lokalizacyjna Brazylii
São Tomé das Letras
São Tomé das Letras
Ziemia21°43′19″S 44°59′06″W/-21,721944 -44,985000
Strona internetowa

São Tomé das Letras – miasto i gmina na południu stanu Minas Gerais w południowo–wschodniej Brazylii, 35 km na wschód od miasta Três Corações. Ma 6655 mieszkańców (2010), a gęstość zaludnienia wynosi 18 osób/km². Miasto i gmina São Thomé das Letras zajmują powierzchnię 369,75 km². Znajduje się w mezoregionie Sul e Sudoeste de Minas i mikroregionie Varginha.

Gospodarka[edytuj | edytuj kod]

Gospodarka gminy opiera się zasadniczo o wydobycie kamienia i turystykę przyrodniczą, ukierunkowaną na alternatywny styl życia. W São Thomé das Letras znajduje się duża ilość wodospadów, pierwotny las atlantycki oraz jaskinie.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Nazwa miasta związana jest z legendą o czarnym niewolniku, który zbiegł z plantacji możnego barona Alfenas. Uciekinier znalazł w grocie posąg świętego Tomasza wraz z listem napisanym doskonałym, kaligrafowanym pismem, niemożliwym do napisania przez niepiśmiennego niewolnika. Baron był tak zdumiony tą opowieścią, że uwolnił swojego niewolnika, a następnie nakazał budowę kościoła obok groty, w miejscu w którym obecnie znajduje się centrum São Thomé das Letras. Okolica była zamieszkała przez Indian Cataguá aż do XVIII wieku, kiedy to zostali stąd wyparci przez oddziały bandeirantes, portugalskich osadników, którzy zdobywali brazylijski interior[3].

Budowa katedry w São Thomé das Letras rozpoczęła się w 1785 r. W końcowej fazie została ozdobiona obrazami w stylu brazylijskiego baroku, namalowanymi przez Joaquima Joségo da Natividade[3].

W XIX w. okoliczni farmerzy budowali w São Thomé das Letras domy, których używali w okresach świątecznych, pozostawiając je na resztę roku puste[3].

Wydobycie kwarcytu rozpoczęło się na początku XX wieku i stało się podstawą gospodarki miasta[3].

Jeden z obrazów Joaquima Joségo da Natividade został skradziony w 1991 r[4].

Zjawiska geologiczne[edytuj | edytuj kod]

São Thomé das Letras jest typowym prowincjonalnym miastem, zbudowanym na tak bogatych złożach kwarcytu, znanego jako kamień świętego Tomasza (używanego szeroko na obramowania basenów pływackich), że został wykorzystany do budowy niektórych domów w mieście i brukowania ulic[5]. Obecnie powszechnie jest używany przez miejscowych rzemieślników do wyrobu drobnych wyrobów takich, jak małe domki z kamienia, sprzedawanych turystom jako pamiątki.

Jest to ciekawa miejscowość z architekturą w rustykalnym stylu zwanym tu "mineiro", położona w górzystym terenie, wznoszącym się do 1440 m n.p.m., co pozwala na obserwację szerokiej panoramy całej okolicy wraz z górami i dolinami. Dzięki temu miasto jest wymarzonym celem turystów przyrodniczych oraz tych, którzy lubią sztukę. Miejscowość była też w przeszłości sceną opery mydlanej pod tytułem Filhos do Sol w nieistniejącej już stacji telewizyjnej Manchete TV[6].

Na terenie São Thomé das Letras istnieje szereg wartych zobaczenia atrakcji turystycznych: Grota Świętego Tomasza, grota Carimbado, Dom Piramidy (tajemniczy i obecnie opuszczony dom w kształcie skorpiona, zbudowany z kwarcytu), liczne formacje skalne, z których najbardziej znana jest Czarownica oraz wodospady, wśród których należy wymienić[7]:

 • Cachoeira da Lua (Wodospad Księżycowy)
 • Vale das Borboletas
 • Floresta dos Duendes
 • Cachoeira Véu da Noiva (Welon panny młodej)
 • Cachoeira Antares
 • Cachoeira da Eubiose
 • Cachoeira do Flávio
 • Corredeira Xangrilá (Wodospad Szangri-La)
 • Cachoeira Paraíso (Rajski Wodospad)
 • Cachoeira dos Sonhos
 • Cachoeira da Chuva

Mistycyzm[edytuj | edytuj kod]

Niektórzy ludzie wierzą, że São Thomé das Letras jest jednym z siedmiu punktów energetycznych Ziemi, co przyciąga tutaj mistyków, spirytualistów, naukowców i przedstawicieli ruchów alternatywnych. Z tego powodu miasto otrzymało określenie mistycznego[5]. Najbardziej znana legenda miasta opowiada o mistycznej postaci Chico Taquary, który według miejscowych, potrafił rozmawiać ze zwierzętami, a który dawno temu zaginął w jaskini Carimbado[8]. Często można usłyszeć o zjawiskach UFO, a wiele osób wspina się na wzgórze obok „Casa da Pirâmide”, szukając śladów UFO lub zjawisk atmosferycznych[9].

Galeria[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. Área territorial oficial
 2. Censo Populacional 2010
 3. a b c d A História (port.). [dostęp 2017-12-22].
 4. São Thomé das Letras é terra de misticismo e discos voadores (port.). [dostęp 2017-12-20].
 5. a b Reiseführer von São Thomé das Letras (niem.). [dostęp 2017-12-20].
 6. Filhos do Sol (port.). [dostęp 2017-12-22].
 7. Pontos Turísticos (port.). [dostęp 2017-12-22].
 8. Chico Taquara (port.). [dostęp 2017-12-22].
 9. [http://www.visitesaothome.com.br/pontosturisticos/turismo.php?id=piramide&cod=9 Pir�mide] (port.). [dostęp 2017-12-22].