Sól Mohra

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Sól Mohra
Sól Mohra Sól Mohra
Sól Mohra
Ogólne informacje
Wzór sumaryczny FeH8N2O8S2
Inne wzory (NH4)2Fe(SO4)2
Masa molowa 284,05 g/mol
Wygląd jasnozielone kryształy[1]
Identyfikacja
Numer CAS 10045-89-3
7783-85-9 (heksahydrat)
PubChem 24863[2]
Jeżeli nie podano inaczej, dane dotyczą
stanu standardowego (25 °C, 1000 hPa)

Sól Mohra (disiarczan diamonu i żelaza(II)), (NH4)2SO4·FeSO4nieorganiczny związek chemiczny, sól kompleksowa kwasu siarkowego, amoniaku i żelaza na II stopniu utlenienia. Zarówno sama sól, jak i jej wodne roztwory, są względnie odporne na utlenianie żelaza(II) do stopnia utlenienia III. Przypisuje się to obniżeniu pH roztworu przez ulegające hydrolizie jony amonowe.

W temperaturze pokojowej związek ten tworzy zielonkawe kryształy heksahydratu, łatwo rozpuszczalne w wodzie. Jest stosowany w chemii analitycznej jako odczynnik redukujący przy miareczkowaniu redoks oraz jako wygodne, stabilne źródło żelaza(II).

Wynalazcą tej soli jest Karl Friedrich Mohr

Otrzymywanie

Do zlewki wsypujemy opiłki żelaza i zalewamy je rozcieńczonym kwasem siarkowym (reakcję przeprowadzamy pod wyciągiem). Całość ogrzewamy, aż do roztworzenia żelaza. Po zakończonej reakcji całą zawartość zlewki sączymy. Przesącz umieszczamy w parownicy i ogrzewamy jej zawartość w łaźni wodnej w celu zagęszczenia roztworu. Ogrzewanie prowadzimy, aż do pojawienia się pierwszych kryształków. W czasie zagęszczania rozpuszczamy na gorąco siarczan amonu w wodzie destylowanej. Gdy w parownicy pojawią się już wcześniej wymienione kryształki, łączymy oba gorące roztwory w zlewce tzn. wlewamy zawartość parownicy do zlewki z roztworem siarczanu amonu i mieszamy zawartość. Tak przygotowany roztwór pozostawiamy do krystalizacji w pokojowej temperaturze na kilka dni. Otrzymane kryształy odsączamy i przemywamy je małą ilością zimnej (chłodzonej lodem) wody destylowanej. Przemyte kryształy osuszamy bibułą filtracyjną.

Reakcja żelaza z kwasem siarkowym:

Fe + H2SO4 → FeSO4 + H2

Przypisy

  1. Podręczny słownik chemiczny. Romuald Hassa, Janusz Mrzigod, Janusz Nowakowski (redaktorzy). Wyd. I. Katowice: Videograf II, 2004, s. 356. ISBN 8371832400.
  2. Sól Mohra – podsumowanie (ang.). PubChem Public Chemical Database.
  3. a b Sól Mohra (ang. • niem.) w bazie IFA GESTIS. Institut für Arbeitsschutz der Deutschen Gesetzlichen Unfallversicherung (IFA).
  4. a b Fisher Scientific: MSDS: Iron(II) ammonium sulfate hexahydrate (ang.).

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Maciej Modzelewski, Jerzy Woliński: Pracownia chemiczna. Technika laboratoryjna. Wyd. VI (zmienione). Warszawa: WSiP, 1993, s. 201.