Sörskogen

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Sörskogen
Pochodzenie  Szwecja
Gatunek rock
Obecni członkowie
Mikael Åkerfeldt
Dan Swanö

Sörskogen (po szwedzku południowe lasy) to szwedzki art-rockowy projekt, który Mikael Åkerfeldt (lider zespołu Opeth) i Dan Swanö założyli dla zabawy. Obaj artyści znani są ze swych szerokich zainteresowań muzycznych. Nazwa grupy pochodzi prawdopodobnie od miejscowości, gdzie Mikael grał próby ze swym pierwszym zespołem Eruption w późnych latach osiemdziesiątych. Inspirację dla Sörskogen stanowią progresywne zespoły z lat siedemdziesiątych takie jak Camel. Niewiele informacji zostało upublicznionych, prócz kilku wzmianek w wywiadach, jakich udzielił Mikael.

Tylko jeden kawałek Mordet i Grottan (Morderstwo w jaskini) można odnaleźć w internecie (został upubliczniony za zgodą Mikaela), ale mówi się o jeszcze kilku nagranych utworach. Wokale w języku szwedzkim nagrał Åkerfeldt. Na perkusji, basie i klawiszach zagrał Dan Swanö, podczas gdy Mikael nagrał partie gitary. Jak wieści niosą, do tytułowego utworu nagrano teledysk, który wyreżyserował Fredrik Oderfjärd (znany z pracy przy klipach Opeth). Nie został on jednak nigdy zaprezentowany.

Co ciekawe, pomimo obiecującego materiału wyprodukowanego w bardzo profesjonalny sposób, Mikael nigdy nie zdecydował się, by oficjalnie go wydać. Niektóre pomysły z Mordet i Grottan (partie chóru) Mikael wykorzystał później w utworze To Rid the Disease, który ukazał się na albumie Damnation Opeth.

Krążą plotki, iż istnieją jeszcze trzy zarejestrowane kawałki: Stupet (Stromy Kamień), Den första Maj (Pierwszy Maja) i Byan (Wioska).

Skład[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]