Przejdź do zawartości

Søren Christian Sommerfelt

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Søren Christian Sommerfelt
ilustracja
Data i miejsce urodzenia

9 kwietnia 1794
Toten

Data śmierci

29 grudnia 1838

Zawód, zajęcie

duchowny, botanik

Søren Christian Sommerfelt (ur. 9 kwietnia 1794 w Toten, zm. 29 grudnia 1838) – norweski duchowny i botanik[1].

Życiorys

[edytuj | edytuj kod]

Urodził się w Toten w Oppland w Norwegii. Był synem gubernatora, hrabiego Christiana Sommerfelt i Anny Sophie Hagerup. W 1811 roku, gdy miał 15 lat, został studentem Uniwersytetu Kopenhaskiego. Studiował tam nauki przyrodnicze. Musiał jednak zrezygnować z tych studiów i w 1816 roku udał się do Oslo, gdzie kontynuował studia teologiczne. W 1818 r. został mianowany proboszczem w Saltdal w Nordland, gdzie pracował do 1824 r. Następnie został wyznaczony na pastora asystenta w parafii Asker w Akershus, później był wikariuszem w parafii Ringebu w Opplandzie[2]. Ożenił się i miał dziesięcioro dzieci. W czasie podróży po Norwegii zaraził się durem brzusznym, co doprowadziło do trwałego pogorszenia jego zdrowia i wzroku. Zmarł w wieku 44 lat[3].

Osiągnięcia naukowe

[edytuj | edytuj kod]

W 1827 r. Sommerfelt opublikował Physisk-oeconomisk Beskrivelse over Saltdalen i Nordlandene. Praca ta zawiera wyczerpujący opis geografii Saltdal, klimatu, geologii ze wzmianką o skałach i minerałach, klimatu, inwentaryzację roślin i zwierząt, rozdział o mieszkańcach oraz przegląd rolnictwa, rybołówstwa, rzemiosła domowego i budowy łodzi. Jest to obiektywny i do tej pory najlepszy opis historyczno-topograficzny północnej Norwegii[3]. Pierwszą jego biologiczną pracą był artykuł o ptakach, wszystkie pozostałe jednak dotyczą botaniki i mykologii. Opisał wiele nowych gatunków roślin, głównie nienaczyniowych, i został pierwszym mykologiem w Norwegii. Wśród jego prac są Florae lapponicae z 1826 r. i Physisk-oeconomisk Beskrivelse nad Saltdalen i Nordlandene z 1827 r.

W nazwach naukowych utworzonych przez niego taksonów dodawany jest cytat Sommerf[4].

Jego osiągnięcia w dziedzinie botaniki i mykologii zostały docenione. Na jego cześć nadano nazwy niektórym gatunkom grzybów i roślin, m.in.: Sommerfeldtia Schumach., Cortinarius sommerfeltii Høil., Hieracium sommerfeltii Lindeb., Uromyces sommerfeltii Hyl., Jørst. & Nannf. Gdy ogród botaniczny w Hadze rozpoczął wydawać nowy magazyn, na cześć Sommerfelta nadał mu tytuł Sommerfeltia. W 1821 Sommerfelt został członkiem Królewskiego Norweskiego Towarzystwa Nauk w Trondheim, w 1826 Królewskiego Towarzystwo Fizjograficznego w Lund, w 1828 Towarzystwa Medyczno-Botanicznego w Londynie, a w 1829 Królewskiej Szwedzkiej Akademii Nauk w Sztokholmie[3].

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]
  1. Nordisk familjebok / Uggleupplagan. 26. Slöke – Stockholm / [online] [dostęp 2020-04-02].
  2. Søren Christian Sommerfelt – prest [online] [dostęp 2020-04-02] [zarchiwizowane z adresu 2016-09-19].
  3. a b c Søren Christian Sommerfelt – Sogneprest og botaniker [online] [dostęp 2020-04-02].
  4. Index Fungorum (gatunki) [online] [dostęp 2020-04-02] (ang.).