Sądzi Kryże – będą krzyże

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Sądzi Kryże – będą krzyże – powiedzenie nawiązujące do czasów komunistycznych, odnoszące się do działalności zawodowej sędziego Romana Kryże.

Powiedzenie to zostało użyte po raz pierwszy w latach 60. XX wieku. Sędzia Roman Kryże orzekał w procesach politycznych. Jest m.in. sprawcą dokonania mordu sądowego na Stanisławie Wawrzeckim. Określenia tego używali adwokaci, którzy bronili więźniów politycznych w pokazowych procesach wywoływanych przez komunistyczne władze. Do utrwalenia tego przysłowia przyczynił się m.in. Władysław Siła-Nowicki. O sędzim Kryże mówiono, że ma swój prywatny cmentarz na warszawskim Służewcu.

Słowa te odzwierciedlały niezwykłą surowość wyroków, nieproporcjonalną do czynów, wydawanych przez sędziego Kryżego. Jednym z przykładów takiego wyroku jest kara śmierci na wspomnianym wcześniej Stanisławie Wawrzeckim – w III RP wyrok ten został określony jako mord sądowy[1]. Sędzia Kryże określany jest przez część publicystów wręcz jako sądowy morderca.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Marta Tychmanowicz: Wawrzecki był kozłem ofiarnym. Jego głowy zażądał Gomułka. Wirtualna Polska, 2012-03-19. [zarchiwizowane z tego adresu].

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]