Sławna restauracja

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Słynna restauracja
Le grand restaurant
Gatunek komedia
Data premiery 7 września 1966
Kraj produkcji  Francja
Język francuski
Czas trwania 93 min
Reżyseria Jacques Besnard
Scenariusz Jean Halain
Główne role Louis de Funès
Bernard Blier
Maria Rosa Rodriguez
Venantino Venantini
Folco Lulli
Muzyka Jean Bizet

Słynna restauracjakomedia francuska z 1966 z udziałem Louisa de Funès.

Fabuła[edytuj]

Pan Septime (Louis de Funès) prowadzi ekskluzywną restaurację na Polach Elizejskich. W jego lokalu można zjeść najbardziej wyszukane potrawy i być pewnym nieskazitelnej obsługi. Do dyspozycji gości jest dwóch kierowników sal, sześciu kelnerów, znakomicie wyszkolonych i gotowych na każde skinienie szefa. U Septime'a bywają baronowie, książęta, ministrowie, sekretarze stanu. Nic więc dziwnego, że bawiący z oficjalną wizytą we Francji prezydent pewnego południowoamerykańskiego państwa, Novales, również ma zamiar zjeść tam kolację.

Septime przygotowuje się, by godnie powitać zapowiedzianego na wieczór gościa. W końcu jego lokal to wizytówka Francji, symbol tradycji francuskiego restauratorstwa. Niezbędna jest więc przeprowadzona incognito kontrola jakości pracy kelnerów. Szef pojawia się w restauracji w przebraniu, jako wyjątkowo uciążliwy gość. Swoim zachowaniem doprowadza wkrótce paru swoich pracowników do załamania nerwowego. Wszelkie spostrzeżenia o ich nieodpowiednim zachowaniu zapisuje skrzętnie w czerwonym notesiku. Ponieważ kontrola wypada niepomyślnie, Septime organizuje na zapleczu przyspieszoną musztrę kelnerską, a niepokornym wymierza bardzo dotkliwe kary.

W końcu nadchodzi oczekiwany wieczór, a wraz z nim w lokalu pojawia się, wraz z obstawą, sam dostojny gość. Obsługa gnie się w ukłonach, naprędce zorganizowana trzyosobowa orkiestra odgrywa nieco fałszywie hymn państwowy prezydenta Novalesa, a na stół wędrują kolejne dania. Ukoronowaniem kolacji ma być deser, specjalność zakładu, o nazwie piramida à la Septime. Deser jest płonący, więc by goście mogli w pełni docenić kunszt kucharzy na sali gasną światła. Gdy się ponownie zapalają, okazuje się, że dostojny gość zniknął. Sprawa staje się głośna, a skandal grozi nie tylko dobrej sławie lokalu, ale również interesowi państwa.

Prowadząca śledztwo policja uważa, że polityk został uprowadzony. Funkcjonariusze sądzą, że Septime współpracował z porywaczami. Komisarz policji (Bernard Blier) grozi, że jeśli nie pomoże w ujęciu sprawców, doprowadzi do zamknięciu lokalu. Wręcza restauratorowi zdjęcia kilku terrorystów, prosząc, żeby go powiadomił, jeżeli zauważy któregoś z nich. Jednocześnie komisarz obmyśla ryzykowny plan schwytania porywaczy i wykorzystuje do tego o niczym niewiedzącego Septime'a. Własne poszukiwania rozpoczyna także piękna sekretarka porwanego prezydenta (Maria Rosa Rodriguez).

W jednej z początkowych scen Septime dyktuje przepis na suflet ziemniaczany. Przy tej okazji zostaje upodobniony do Hitlera.

Obsada[edytuj]

Linki zewnętrzne[edytuj]