Sławomir Borewicz

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Sławomir Borewicz
Ilustracja
Bronisław Cieślak – odtwórca roli
Pierwsze wystąpienie Odc. 1 - Major opóźnia akcję
Ostatnie wystąpienie Odc. 21 - Przerwany urlop
Grany przez Bronisława Cieślaka
Liczba odcinków 21
Dane biograficzne
Płeć mężczyzna
Rodzina małżeństwo: Joanna Borewicz (rozwód)
Inne informacje
Specjalność oficer śledczy

Porucznik Sławomir Borewicz – postać fikcyjna występująca w polskim serialu telewizyjnym 07 zgłoś się, zagrana przez Bronisława Cieślaka.

Postać[edytuj | edytuj kod]

Pałac Mostowskich – siedziba Komendy Stołecznej Milicji, miejsce pracy Borewicza
Samochód FSO Polonez w barwie białej, jakim dysponował por. Borewicz
Kurtka M 65 – ubiór Borewicza w późniejszych odcinkach
Pistolet P-64, który Borewicz używał jako broni służbowej we wszystkich odcinkach serialu (z wyjątkiem odcinka 20. pt. Złocisty)

Sławomir Borewicz jest oficerem Milicji Obywatelskiej w stopniu porucznika. Pracuje w Stołecznym Urzędzie Spraw Wewnętrznych (w Pałacu Mostowskich) w Warszawie. Prowadzi sprawy związane z zabójstwami, kradzieżami, kradzieżami z włamaniem, napadami, przemytem, szantażem i sutenerstwem. Pierwsze jego działania są datowane w 1976 roku (akcja odcinka 1), zaś ostatnie w 1987 roku (odcinek 21). Uchodzi za skutecznego śledczego, który zawsze rozwiązuje prowadzone sprawy i doprowadza je do końca (w jednym z epizodów jego przełożony mjr Wołczyk twierdzi, że ewentualne umorzenie śledztwa byłoby „klapą” i dodatkowo pierwszą w karierze porucznika).

Borewicz odznacza się ponadprzeciętną inteligencją, sprytem, ciętym językiem i błyskotliwą ripostą. Jest odważny, pewny siebie i przebojowy. Rozmówcy odbierają go jako dżentelmena i erudytę. Ponadto jest wysportowany i w razie potrzeby świetnie radzi sobie w walce wręcz. Jego przełożony wytyka mu zawadiacką przeszłość, kiedy to miał często brać udział w bójkach, o których wspomina też sam zainteresowany. Dwie przypadkowo poznane kobiety zwracają uwagę na defekt jego nosa jako skutek bójek[1], do czego sam Borewicz przyznaje się bez zażenowania. Potrafi porozumiewać się w języku angielskim (odcinek 8).

Borewicz cieszy się powodzeniem u kobiet. Łatwo nawiązuje z nimi kontakt – niezależnie od okoliczności są to zarówno kobiety poznane przypadkowo, jak i przesłuchiwane w sprawach. W obu przypadkach bez zahamowań potrafi bezpośrednio wyrazić kobietom swoją opinię na temat ich urody. Często ogląda się za przechodzącymi kobietami. Wśród współpracowników znany jest jako podrywacz, przy tym również kobiet zatrudnionych w komendzie milicji. Jedna z kobiet mówi o nim: „milicjant filozof o wrażliwości dziecka i duszy poety”. Borewicz swobodnie spotyka się z kobietami, zapraszając je także do swojego mieszkania. Zdarza się, że utrzymuje kontakty jednocześnie z kilkoma – w odcinku 18. dochodzi do sytuacji, gdy aktualna partnerka Borewicza zastaje go w łóżku z inną kochanką. W odcinku 19. romansuje podczas służby z pilotką śmigłowca milicyjnego. Potrafi być zalotny nawet wobec żony porucznika Jaszczuka w jego obecności. Ponadto porucznik dobrze orientuje się w półświatku prostytutek.

Z odcinków serialu można uzyskać informacje o jego życiu prywatnym i przeszłości, w tym rodzinnej. Urodził się tuż przed II wojną światową, jego matka zmarła przy porodzie, zaś ojciec – działacz PPS i wykładowca prawa karnego dla milicjantów – został zastrzelony[2]. W 1947 roku Borewicz przez pół roku przebywał w domu dziecka, a następnie wychowywała go babcia (w odróżnieniu od jej zięcia – ojca Borewicza, którego nie akceptowała jako „zdrajcy klasy robotniczej” – była działaczką KPP), która w 1947 roku powróciła z Syberii, gdzie rąbała drzewo za kręgiem polarnym. W 1981 roku babcia miała 83 lata, a w odcinku 17. (1984 rok) porucznik wyznaje, że babcia przebywa w szpitalu w Górze Kalwarii i już go nie poznaje. Borewicz uczył się w gimnazjum „Batorego”. Ukończył studia prawnicze. Deklaruje się jako bezpartyjny. Przed pracą w milicji przebywał na placówce dyplomatycznej w Wielkiej Brytanii (Londyn). W odcinku 1. przyznaje, że „bawił się tam w handel zagraniczny”.

Deklaruje się jako niewierzący, ale został ochrzczony[3]. Był żonaty z Joanną (w tej roli Izabela Trojanowska) i wiążąc się z nią przyjął także ślub kościelny (jak tłumaczy „żona była wierząca i dostała zezwolenie na ślub z niewierzącym”). Ich małżeństwo zakończyło się rozwodem, kiedy para przebywała w Londynie. Joanna związała się z majętnym mężczyzną – Libańczykiem, z którym następnie wyjechała do Libanu. Borewicz mówi o sobie w tym kontekście, iż jest „porzucony”. Po rozejściu była żona zachowała nazwisko Borewicz. W odcinku 12. odwiedza Warszawę, zaś chcąc odświeżyć kontakt spotyka się z byłym mężem i zaprasza go do pokoju hotelowego. Oboje nie posiadają dzieci z małżeństwa, jednak podczas spotkania okazuje się, że Joanna była w ciąży, którą usunęła (przypuszczalnie z Borewiczem, gdyż nie ujawniła wyraźnie, kto mógł być ojcem)[4]. Z perspektywy czasu Borewicz wyraża własną opinię o zawarciu małżeństwa mówiąc, iż „można to zrobić tylko raz w życiu”.

W odcinku 13. Borewicz podaje swój adres zamieszkania w Warszawie: al. Sobieskiego 70 m. 59. Jest człowiekiem nowoczesnym, jednak w wąskich socjalistycznych ramach. Ubiera się modnie (np. nosi polską kopię amerykańskiej kurtki wojskowej M 65, koszulkę firmy Puma), używa kosmetyków Old Spice. Pali papierosy i pije alkohol, aczkolwiek stanowczo odmawia, jeśli kieruje pojazdem. Podczas wyjazdu służbowego goli się w aucie przenośną maszynką elektryczną.

Przełożony Borewicza, major Wołczyk jest z nim spoufalony, zna jego przeszłość i często prześwietla jego zachowanie (np. względem kobiet). Zwraca się do niego imiennie „Sławek”, zaś Borewicz zwraca się do przełożonego per „Towarzyszu/Obywatelu majorze”. Po imieniu mówi do Borewicza także sierżant Ewa Olszańska – oboje są ze sobą jeszcze bardziej spoufaleni (w odcinku 15. Borewicz odnosi się do niej nawet „Ty jędzo”, a w odcinku 17. mówi „Ty chyba jakiegoś pierdolca dostałaś”). Natomiast kontakty z porucznikiem Zubkiem (mimo iż jest to jego służbowo najbliższy współpracownik) ograniczają się do zdystansowanej formy „pan”. Relacje z następcą Zubka, porucznikiem Jaszczukiem, są najmocniej zdystansowane – obaj wyraźnie nie przystają do siebie, dodatkowo darzą się nawzajem złośliwymi uwagami.

W pracy Borewicz porusza się różnymi pojazdami służbowymi. W początkowych odcinkach jest to brązowy Polski Fiat 125p (nr rejestracyjny 8807 WS, potem GP-69-37[5]). W późniejszych odcinkach jest to biały FSO Polonez (nr rej. WAE 2263, w odcinku nr rej. WUF 2915, w odc. 20-21 nr rej. WAX 8883). Ponadto w odcinku 8. podróżuje z Warszawy do Gdyni milicyjnym nieoznakowanym czarnym pojazdem marki Mercedes-Benz W115 (nr rej. WR 4587, w kilka scen później jest już inny nr rej. WAS 3655 – co stanowi błąd realizacyjny filmowców).

W serialu pojawiają się niuanse nawiązujące do zainteresowań Borewicza, w tym także literaturą: w odcinku 3 bohater czyta w języku angielskim książkę pt. The taking of Pelham 123 autorstwa Johna Godey'a (pseudonim artystyczny Mortona Freedgooda), na podstawie której powstał film Metro strachu (2009)[6]. W odcinku 8 podczas kilkugodzinnej podróży autem czyta powieść autorstwa Romaina Rollanda pt. Colas Breugnon (1919). Borewicz orientuje się również w muzyce popularnej: w odcinku 12 deklamuje fragment tekstu utworu Marka Grechuty pt. „Gaj” (jednakże popełnia przy tym błędy w cytacie).

W serialu można zauważyć odniesienia do innych bohaterów z popularnych amerykańskich kryminalnych serialów telewizyjnych z lat 70. W odcinku 15 jest mowa o tym, że w środowisku prostytutek Borewicz ma przydomek „Polski Columbo, zaś w ostatnich odcinkach w gabinecie porucznika wisi plakat z Tellym Savalasem (odtwórcą roli porucznika Kojaka).

Nawiązania[edytuj | edytuj kod]

 • Porucznik Borewicz został przez twórców wykreowany jako kolejny polski, socjalistyczny superbohater, obok takich postaci jak: czołgiści (Czterech pancernych i pies), Hans Kloss (Stawka większa niż życie), kapitan Żbik, redaktor Maj (Życie na gorąco).
 • W filmie kryminalnym Wściekły z 1979 roku Bronisław Cieślak wcielił się w rolę kapitana Bogdana Zawady z Komendy Głównej MO, stanowiącej analogię do postaci porucznika Borewicza.
 • W końcowych scenach filmu dla młodzieży Latające machiny kontra Pan Samochodzik z 1991 roku pojawia postać porucznika Borewicza, w którą wcielił się Bronisław Cieślak. Mija go idąca grupa więźniów, z których jeden rozpoznaje go i mówi: "Porucznik Borewicz". Poprawia go prowadząca skazanych Zofia (Krystyna Feldman) oznajmiając: "Komisarz Borewicz. Został zweryfikowany."
 • Aktor Bronisław Cieślak ze względu na znaczną popularność serialu i tej postaci jest kojarzony głównie z tą rolą. Po wielu latach Cieślak gra podobną postać w innym serialu – Malanowski i Partnerzy (od 2009), w którym wciela się w postać Bronisława Malanowskiego, szefa biura detektywistycznego.
 • W serialu The Walking Dead, Merle pyta Ricka: "Who the hell are you?", na co mężczyzna odpowiada "Officer Friendly". W polskiej wersji językowej Merle wypowiada kwestię: "Ktoś ty?", na co Rick odpowiada "Porucznik Borewicz."

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. Zauważyły to stewardesa Czarnecka w odcinku 10 i Dorecka w odcinku 14.
 2. Informacje zawarte w odcinku 7 Brudna sprawa.
 3. Przyznał to w rozmowie z księdzem w odcinku 15.
 4. 07 zgłos sie – obsada, zdjęcia, izabelatrojanowska.republika.pl [dostęp 2017-11-27].
 5. W odcinku 8. „Dlaczego pan zabił moją mamę?”
 6. Niezapomniani bohaterowie: Borewicz – hedonista, intelektualista, wielbiciel kobiet, www.popcorner.pl [dostęp 2017-11-27] [zarchiwizowane z adresu 2011-02-21] (pol.).

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]