Sławomir Brzoska

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Sławomir Brzoska
Ilustracja
Sławomir Brzoska podczas podróży dookoła świata, Australia 2007
Data i miejsce urodzenia 22 kwietnia 1967
Szopienice
Dziedzina sztuki sztuki plastyczne
Strona internetowa
Rzeźba Transmutatio, Malta, Poznań 2011[1]
Rzeźba Axis nad jez. Strzeszyńskim w Poznaniu, 2014

Sławomir Brzoska (ur. 22 kwietnia 1967 w Szopienicach[2]) – polski artysta współczesny, performer, podróżnik, od 5 grudnia 2011 profesor sztuk plastycznych[3]. Prowadzi 9 Pracownię Działań Przestrzennych na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu[2] oraz Pracownię Działań Przestrzennych w Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

W latach 1991–1995 studiował w Instytucie Sztuki Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, Filia w Cieszynie, uzyskując dyplom z zakresu rzeźby. Od 1997 roku związany jest z Uniwersytetem Artystycznym w Poznaniu[4], w którym jest profesorem zwyczajnym (Wydział Rzeźby i Działań Przestrzennych; Katedra Działań Przestrzennych oraz Wydział Edukacji Artystycznej; Katedra Interdyscyplinarna)[3]. Od 2012 zatrudniony również w Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach, gdzie prowadzi Pracownię Działań Przestrzennych.

Artysta znany jest z instalacji, które tworzy przy użyciu sznurka, wełny, światła UV. Jak pisze autor "Konstruowanie i dekonstruowanie instalacji jest dla mnie nie mniej ważne od efektu. To fizyczny kontakt z przestrzenią, rodzaj podróży, podczas której pokonuję kilometry, by uzyskać, utkać formę. Podróż ta jest jak rytmiczne oddychanie, zaś przestrzeń, w której realizuję prace traktuję jak rodzaj naczynia, wypełnianego treścią, co stanowi alchemiczny rys w mojej działalności"[a]. Oprócz efemerycznych działań w galeriach zrealizował kilka rzeźb w przestrzeniach otwartych: w Londynie, Bielsku-Białej i w Poznaniu[1].

Odbył artystyczną podróż dookoła świata (czerwiec 2007 – czerwiec 2008) od Ameryki Południowej, poprzez Australię i Oceanię po Azję pod hasłem "Rok Wędrującego Życia", podczas której odwiedził 23 kraje i zrealizował wiele działań artystycznych[5]. Dla Sławomira Brzoski zarówno proces twórczy jak i powstające instalacje odnoszą się do podróży.

Zrealizował ponad 180 wystaw indywidualnych i zbiorowych w kraju i na świecie, m.in. w Niemczech, Szwajcarii, Francji, Hiszpanii, Szwecji, Anglii, Walii, Słowacji, Bułgarii, Estonii, Węgrzech, Jugosławii, Japonii i Kanadzie oraz wiele performances i akcji podczas licznych podróży: w Papui Zachodniej, Etiopii, Jordanii, Omanie, Izraelu, Chinach, Mauretanii, Indiach, Nepalu, Turcji, Japonii, Rosji, Tybecie, Grecji, Austrii, Hiszpanii, Korsyce, Szwajcarii[6].

Jego prace znajdują się w zbiorach Lulea Kommun w Lulea (Szwecja), Galerii Maison 44 w Bazylei (Szwajcaria), Jeerwood Sculpture Collection w Londynie (Anglia), Open Structure Art Society w Budapeszcie (Węgry), Považskiej Galerii Umenia w Žilinie (Słowacja), Muzeum Sztuki Multimedialnej w Odzaci (Serbia), Zachęcie Sztuki Współczesnej w Szczecinie, Kolekcji Wielkopolskiego Towarzystwa Sztuk Pięknych, Kolekcji Znaki Czasu w Katowicach, Muzeum Górnośląskim w Bytomiu, Galerii Wieża Ciśnień w Koninie, Bibliotece Sztuki Uniwersytetu Zielonogórskiego w Zielonej Górze, Galerii AT w Poznaniu[7], Muzeum Okręgowym w Bydgoszczy oraz zbiorach prywatnych w kraju i za granicą.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Rzeźba Transmutatio stanęła przed Galerią Malta (pol.). poznan.naszemiasto.pl. [dostęp 2011-12-11].
  2. a b Sławomir Brzoska (pol.). [dostęp 2011-12-11].
  3. a b Sławomir Brzoska w bazie „Ludzie nauki” portalu Nauka Polska (OPI).
  4. Sławomir Brzoska – „Płynna tożsamość”, Galeria Bielska BWA (pol.). bielsko.biala.pl. [dostęp 2011-12-11].
  5. Sławomir Brzoska (pol.). uap.edu.pl. [dostęp 2011-12-11].
  6. Sławomir Brzoska - wystawy (pol.). [dostęp 2011-12-11].
  7. Sławomir Brzoska. Płynna tożsamość, pamięci Paula Wirza (pol.). Galeria AT. [dostęp 2011-12-11].

Uwagi[edytuj | edytuj kod]

  1. tekst towarzyszący wystawie "Metabasis", Skalar Centre Office, Poznań 2011

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]