Sławomir Jeneralski

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Sławomir Jeneralski
Data i miejsce urodzenia 28 lipca 1961
Bydgoszcz
Poseł V kadencji Sejmu
Okres od 25 września 2005
do 4 listopada 2007
Przynależność polityczna Sojusz Lewicy Demokratycznej
Odznaczenia
Złoty Krzyż Zasługi

Sławomir Bogusław Jeneralski (ur. 28 lipca 1961 w Bydgoszczy) – polski dziennikarz, polityk, poseł na Sejm V kadencji.

Życiorys[edytuj]

W 1985 ukończył studia na Wydziale Pedagogiki Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Bydgoszczy (obecnie Uniwersytet Kazimierza Wielkiego). Współorganizował obchody 650-lecia Bydgoszczy. Następnie pełnił funkcję rzecznika prezydenta miasta. Później pracował w Telewizji Polskiej w Bydgoszczy. Współpracował też z centralą TVP w Warszawie, dokąd przeniósł się na stałe po kilkunastu miesiącach.

W okresie prezesury Roberta Kwiatkowskiego prowadził w TVP1 Wiadomości i Monitor Wiadomości. Był także prowadzącym prawybory we Wrześni i szefem działu politycznego TAI. Z pracy w telewizji publicznej odszedł (podobnie jak kilku innych dziennikarzy kojarzonych z lewicą), gdy jej prezesem został Jan Dworak.

W wyborach parlamentarnych w 2005 uzyskał mandat poselski z listy Sojuszu Lewicy Demokratycznej w okręgu bydgoskim, otrzymując 4343 głosy. W oświadczeniu lustracyjnym przyznał się do pełnienia służby w organach bezpieczeństwa PRL[1]. W przedterminowych wyborach w 2007 bez powodzenia ubiegał się o reelekcję z listy Lewicy i Demokratów (otrzymał 5271 głosów).

Odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi (2002)[2].

Przypisy

Bibliografia[edytuj]