Sławomir Lachowski

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

Sławomir Lachowski (ur. 1 stycznia 1958 roku w Końskich) – menedżer, ekonomista, autor wielu publikacji z dziedziny zarządzania.

Edukacja[edytuj]

Jest absolwentem studiów ekonomicznych w Szkole Głównej Planowania i Statystyki (obecnie Szkoła Główna Handlowa) na Wydziale Handlu Zagranicznego (tytuł magistra ekonomii z wyróżnieniem). Studiował ekonomię na Uniwersytecie Jana Gutenberga w Moguncji (1980/1981 i 1988/1989) oraz na Uniwersytecie w Zurychu (1983-1984). Ukończył Advanced Management Programme – INSEAD Fontainebleau (1997) oraz Stanford Executive Program (SEP), Stanford University, USA (2002).

Przebieg kariery zawodowej[edytuj]

W latach 1983-1990 Sławomir Lachowski pracował jako asystent i starszy asystent w Instytucie Rozwoju Gospodarczego Szkoły Głównej Planowania i Statystyki w Warszawie, gdzie brał udział w pracach zespołu, którym kierował Leszek Balcerowicz, zajmującym się problemami transformacji gospodarki centralnie planowanej w system gospodarki rynkowej. W latach 1987-1992 był właścicielem firmy doradczej INTEXIM Centrum Analiz Ekonomicznych, specjalizującej się w analizach ekonomiczno-finansowych projektów inwestycyjnych, doradztwie strategicznym, restrukturyzacji finansowej, operacyjnej, technicznej i technologicznej.

W styczniu 1993 roku rozpoczął pracę w Powszechnym Banku Gospodarczym w Łodzi, wówczas jednym z największych banków komercyjnych w Polsce, jako członek zarządu banku odpowiedzialny za restrukturyzację portfela złych długów i przedsiębiorstw, dłużników banku. W okresie dwóch lat bank zrealizował program naprawczy, wykorzystując innowacyjne metody restrukturyzacji finansowej. Jako jedyny bank w Polsce na szeroką skalę zastosował zamianę wierzytelności na akcje przedsiębiorstw. Nabyte tą drogą akcje przedsiębiorstw były zalążkiem PBG Funduszu Inwestycyjnego, pierwszego w Polsce funduszu inwestycyjnego o charakterze restrukturyzacyjnym.

W latach 1996-1998 był wiceprezesem zarządu, a następnie pierwszym zastępcą prezesa zarządu Banku Gospodarczego S.A. w Łodzi, odpowiedzialnym za bankowość detaliczną, korporacyjną i inwestycyjną.

Od 1998 do 2000 roku pełnił funkcję wiceprezesa zarządu Powszechnej Kasy Oszczędności BP, odpowiedzialnego początkowo za bankowość detaliczną, a następnie także za wszystkie pozostałe linie biznesowe: bankowość korporacyjną, inwestycyjną i rynek mieszkaniowy. Nadzorował w tym czasie restrukturyzację PKO BP oraz opracowanie nowej strategii rozwoju banku, która pozwoliła mu odzyskać konkurencyjność.

W roku 2000 rozpoczął pracę w BRE Banku jako członek zarządu, mając za zadanie zbudowanie bankowości detalicznej od podstaw. Stworzył innowacyjną koncepcję nowoczesnego banku dla klasy średniej (MultiBank) i przełomowy model internetowego banku detalicznego (mBank). Zbudowany w przeciągu 100 dni mBank błyskawicznie zdobył popularność wśród klientów i stał się wkrótce trzecim co do wielkości pod względem liczby klientów bankiem w Polsce. W okresie 2004-2008 był prezesem zarządu BRE Banku. W tym czasie BRE Bank awansował do czołówki polskich banków z 7 na 3 miejsce pod względem wielkości aktywów. Wartość rynkowa BRE Banku wzrosła w tym samym okresie sześciokrotnie. W 2007 roku mBank wszedł na podstawie paszportu europejskiego z ogromnym sukcesem na rynek czeski i słowacki.

W połowie 2008 roku założył firmę doradztwa strategicznego SL Consulting, która zrealizowała wiele innowacyjnych projektów doradczych w Polsce i zagranicą. Jest jednocześnie członkiem rad nadzorczych spółek giełdowych (przewodniczący RN BEST S.A, wiceprzewodniczący RN MCI S.A, członek RN REDAN S.A, członek RN Comp S.A) i niepublicznych (przewodniczący RN Meritum Bank S.A).

Nagrody i wyróżnienia[edytuj]

 • 2005 – Człowiek Polskiego Internetu 2005
 • 2007 – Top Manager Roku 2007 w kategorii finanse i ubezpieczenia w konkursie organizowanym przez miesięcznik Manager Magazin, Polską Konfederację Pracodawców Prywatnych Lewiatan i KMPG
 • Złoty Krzyż Zasługi za osiągnięcia w dziedzinie restrukturyzacji polskiego sektora bankowego.

Działalność społeczna[edytuj]

W 2008 roku wraz z Marzeną Lachowską oraz Filipem Lachowskim założył Fundacja Ex Litteris Libertas, której celem jest wyrównanie szans rozwoju dzieci i młodzieży, pochodzących ze środowisk wiejskich lub małomiasteczkowych, poprzez organizowanie i wspieranie różnych form kształcenia i spędzania wolnego czasu.

Pozostałe[edytuj]

Pasjonuje się bieganiem maratonów i wspinaczką wysokogórską.

Publikacje[edytuj]

Książki[edytuj]

 • Droga ważniejsza niż cel. Wartości w życiu i biznesie, Studio Emka, Warszawa 2011
 • Droga innowacji. Pracuj ciężko, baw się zmieniaj świat, Studio Emka, Warszawa 2011
 • Od wartości do działania. Przywództwo w czasach przełomowych, Studio Emka, Warszawa 2013

Artykuły[edytuj]

 • Restrukturyzacja portfela kredytów trudnych banku komercyjnego w okresie transformacji. Studium przypadku: Powszechny Bank Gospodarczy SA w Łodzi. Bank i Kredyt, nr 5,1995
 • Wpływ regulacji podatkowych na wybór ścieżki restrukturyzacji złego długu. Bank i Kredyt, nr 1-2, 1996
 • Proces prywatyzacji banków w Polsce – sukcesy i porażki. Bank i Kredyt, nr 11, 1997
 • Kierunki rozwoju polskiego systemu bankowego. Bank. nr 12, 1997
 • Procesy konsolidacji sektora bankowego. Niezwykłe przyspieszenie. Bank. nr 1, 1998
 • Prywatyzacja sektora bankowego jako czynnik wspomagający długofalowy wzrost gospodarczy (I) i (II), Bank i Kredyt, nr 7-8 oraz 9; 1998
 • Praca w e-biznesie. Sławomir Lachowski, Nina Georgiew. Zarządzanie Zasobami ludzkimi, nr 2, IPiSS, Warszawa, 2002
 • Firma w firmie – kiedy tradycyjna firma musi szybko działać, by wygrać. Harvard Business Review Polska, nr 7, 2003
 • Kryzys długiego dystansu. ThinkTank Magazine, 2/2009

Opracowania[edytuj]

 • Restructuring of a Bad Debt Portfolio in a Commercial Bank in the Midst of an Economic Transition Period. Case Study: Powszechny Bank Gospadarczy w Łodzi. CASE, Studies&Analyses nr 57, 1995
 • The Process of Privatising Banks in Poland: Successes and Failures of a Multitrac Path. OECD Advisory Group on Privatisation, Eleventh Plenary Session: Banks and Privatisation, Rome 1997*System finansowy w Polsce – stan obecny I perspektywy rozwoju. CASE, Raporty CASE, nr 8, 1997

Linki zewnętrzne[edytuj]