Sławomir Lachowski

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Sławomir Lachowski
Ilustracja
(2014)
Data i miejsce urodzenia

1 stycznia 1958
Końskie

Zawód, zajęcie

ekonomista i menedżer bankowy

Narodowość

polska

Alma Mater

Szkole Głównej Planowania i Statystyki

Odznaczenia
Złoty Krzyż Zasługi

Sławomir Lachowski (ur. 1 stycznia 1958 w Końskich) – polski ekonomista i menedżer bankowy; autor publikacji z dziedziny zarządzania.

Wykształcenie[edytuj | edytuj kod]

Jest absolwentem studiów ekonomicznych w Szkole Głównej Planowania i Statystyki (obecnie Szkoła Główna Handlowa) na Wydziale Handlu Zagranicznego (tytuł magistra ekonomii z wyróżnieniem). Studiował ekonomię na Uniwersytecie Jana Gutenberga w Moguncji (1980/1981 i 1988/1989) oraz na Uniwersytecie w Zurychu (1983-1984). Ukończył Advanced Management Programme – INSEAD Fontainebleau (1997) oraz Stanford Executive Program (SEP), Stanford University, USA (2002).

Przebieg kariery zawodowej[edytuj | edytuj kod]

W latach 1983–1990 Sławomir Lachowski pracował jako asystent i starszy asystent w Instytucie Rozwoju Gospodarczego Szkoły Głównej Planowania i Statystyki w Warszawie, gdzie brał udział w pracach zespołu, którym kierował Leszek Balcerowicz, zajmującym się problemami transformacji gospodarki centralnie planowanej w system gospodarki rynkowej.

W latach 1987–1992 był właścicielem firmy doradczej Intexim Centrum Analiz Ekonomicznych, specjalizującej się w analizach ekonomiczno-finansowych projektów inwestycyjnych, doradztwie strategicznym, restrukturyzacji finansowej, operacyjnej, technicznej i technologicznej.

W styczniu 1993 rozpoczął pracę w Powszechnym Banku Gospodarczym w Łodzi, wówczas jednym z największych banków komercyjnych w Polsce, jako członek zarządu banku odpowiedzialny za restrukturyzację portfela złych długów i przedsiębiorstw, dłużników banku. W okresie dwóch lat bank zrealizował program naprawczy, wykorzystując innowacyjne metody restrukturyzacji finansowej. Jako jedyny bank w Polsce na szeroką skalę zastosował zamianę wierzytelności na akcje przedsiębiorstw. Nabyte tą drogą akcje przedsiębiorstw były zalążkiem PBG Funduszu Inwestycyjnego, pierwszego w Polsce funduszu inwestycyjnego o charakterze restrukturyzacyjnym. W rezultacie, w przeciągu zaledwie dwóch lat, PBG zakończył obszerny program naprawczy, który został powszechnie uznany za jeden z najskuteczniejszych w kraju. Bank został wyróżniony tytułem „Lidera Polskiego Biznesu” za szczególne osiągnięcia w restrukturyzacji przedsiębiorstw, a Sławomir Lachowski odznaczony Srebrnym Krzyżem Zasługi za osiągnięcia w dziedzinie bankowości.

W latach 1996–1998 Lachowski był wiceprezesem zarządu, a następnie pierwszym zastępcą prezesa zarządu Banku Gospodarczego S.A. w Łodzi, odpowiedzialnym za bankowość detaliczną, korporacyjną i inwestycyjną.

Od 1998 do 2000 pełnił funkcję wiceprezesa zarządu największego banku w Polsce, Powszechnej Kasy Oszczędności BP, będąc początkowo odpowiedzialnym za bankowość detaliczną, a następnie także za wszystkie pozostałe linie biznesowe: bankowość korporacyjną, inwestycyjną i rynek mieszkaniowy. Nadzorował w tym czasie restrukturyzację PKO BP oraz opracowanie nowej strategii rozwoju banku, która pozwoliła mu odzyskać konkurencyjność. W ramach nowej strategii, bank, pod nową nazwą PKO Bank Polski, miał się przekształcić z kasy oszczędnościowej, oferującej proste produkty oszczędnościowe, w nowoczesny bank uniwersalny obecny we wszystkich segmentach rynku klientów indywidualnych, korporacyjnych i instytucjonalnych. W pierwszym roku wdrażania nowej strategii bank pozyskał blisko milion nowych klientów detalicznych.

W 2000 Sławomir Lachowski rozpoczął pracę w BRE Banku jako członek zarządu, mając za zadanie zbudowanie bankowości detalicznej od podstaw. Stworzył koncepcję nowoczesnego banku dla klasy średniej (Multibank) i model internetowego banku detalicznego (mBank).

Multibank charakteryzował przyjazny świat finansów dla wymagających klientów indywidualnych, przedsiębiorców i małych przedsiębiorstw. W istocie był to bank dla powstającej klasy średniej, szybko wówczas rosnącej grupy średniozamożnych obywateli, która była siłą napędową rozwoju społeczno-gospodarczego Polski. Multibank łączył zindywidualizowaną obsługę i profesjonalne doradztwo w centrach usług finansowych (tzn. oddziałach banku) z bankowością internetową na bazie rozwiązań sprawdzonych w mBanku.

Pierwszy w Polsce internetowy bank detaliczny, mBank, dzięki swojemu innowacyjnemu modelowi biznesowemu i operacyjnemu zrewolucjonizował rynek usług bankowych w Polsce, a następnie odniósł sukces również w Czechach i na Słowacji. Jego model biznesowy, operacyjny i działalność jest przykładem zmiany paradygmatu biznesowego i realizacją koncepcji niskokosztowego modelu działania w bankowości wykorzystującego atuty Internetu i technologii cyfrowych. Uruchomiony w listopadzie 2000, mBank stał się jednym z pierwszych pełnozakresowych internetowych banków na świecie. W ciągu pierwszego roku pozyskał blisko 150 tysięcy klientów internetowych, pięć razy więcej niż miały wszystkie banki rok wcześniej. Po upływie czterech lat zaufało mu milion klientów, a po kolejnych trzech dwa miliony. Po siedmiu latach działania stał się trzecim bankiem detalicznym w Polsce pod względem liczby klientów indywidualnych i drugim pod względem liczby obsługiwanych mikroprzedsiębiorstw.

Koncepcja ogólnoeuropejskiego banku nowej generacji oparta została na regule jednej licencji bankowej (jednolity paszport UE), która upoważnia instytucję kredytową do oferowania usług w innych państwach członkowskich UE. Model biznesowy i operacyjny europejskiego banku internetowego był rozszerzeniem działalności mBanku na rynek państw Unii Europejskiej przy wykorzystaniu istniejących rozwiązań prawnych i cyfrowej technologii. Uruchomienie mBanku w Czechach i na Słowacji było pierwszym etapem (pilotażem) budowy paneuropejskiego banku internetowego dla klientów indywidualnych. Plan przewidywał ekspansję na rynki ośmiu państw w ciągu następnych dwóch lat. W kolejnych miesiącach po starcie w listopadzie 2007, mBank rósł szybciej w Czechach niż kiedykolwiek wcześniej w Polsce. Nowy bank został uznany zarówno przez ekspertów, jak i klientów, którzy przyznali mu najwyższe wyróżnienia: Zlata Koruna w Czechach oraz Zlata Minca na Słowacji, w uznaniu za mKonto (konto osobiste). W kolejnych latach mBank został uznany za najbardziej dynamicznie rozwijający się bank w tych państwach. MBank jest teraz w obu państwach w pierwszej piątce banków o największej liczbie klientów.

W okresie 2004–2008 Lachowski był prezesem zarządu BRE Banku. W tym czasie BRE Bank awansował do czołówki polskich banków z 7 na 3 miejsce pod względem wielkości aktywów. Wartość rynkowa BRE Banku wzrosła w tym samym okresie sześciokrotnie. Model biznesowy banku został zredefiniowany tak, aby specjalizował się w obsłudze dużych korporacji i angażował się aktywnie na rynku kapitałowym jako inwestor strategiczny. Nowa strategii rozszerzała spektrum działalności na małe i średnie przedsiębiorstwa, przewidywała rozwój bankowości detalicznej (tj. mBank i Multibank) i ograniczenia roli bankowości inwestycyjnej w działalności BRE Banku. Bank w krótkim okresie zmienił swój profil biznesowy i osiągnął znaczące sukcesy. W 2008 został uznany najlepszą instytucją finansową w Polsce w konkursie dziennika Rzeczpospolita. W ciągu czterech lat awansował do grona trzech największych banków pod względem aktywów i liczby klientów detalicznych.

W latach 2013–2015 Lachowski był prezesem FM Bank PBP i połączył FM Bank oraz PBP Bank. Realizacja połączenia FM Bank i Polskiego Banku Przedsiębiorczości wymagała podjęcia działań restrukturyzacyjnych i określenia nowej strategii rozwoju. Połączony FM Bank PBP został przekształcony w BIZ Bank – instytucję skoncentrowaną na obsłudze mikroprzedsiębiorstw i profesjonalistów pracujących na własny rachunek. Biz Bank wspierał przedsiębiorców oferując finansowanie projektów inwestycyjnych na preferencyjnych warunkach przy wykorzystaniu programów rządowych i UE, a także oferował produkty „szyte na miarę” dla podmiotów na każdym etapie rozwijania działalności gospodarczej, od profesjonalistów pracujących na własny rachunek, przez startupy i mikro-firmy, aż po małe i średnie przedsiębiorstwa.

W tym samym czasie Lachowski stworzył Bank Smart – mobilny bank cyfrowy oparty na koncepcji „mobile-first”, czyli startupu bankowego „stworzonego, żeby być na smartfonie”. Bank Smart wprowadził wiele innowacyjnych rozwiązań procesowych i produktowych, zapewniał najwyższą jakość i niską cenę oraz dostępność wszystkich podstawowych produktów i usług finansowych dla klientów niezależnie od granic państwowych w UE. Bank Smart w krótkim okresie zdobył wiele wyróżnień, m.in. Lider Bankowości 2014 jako „najciekawsza innowacja dla banku – za zbudowanie pierwszego europejskiego dyskontu finansowego, urodzonego na smartfony”, Lider Informatyki Instytucji Finansowych 2014 (Gazeta Bankowa), Innowator Wprost 2014 dla najlepszej instytucji finansowej, finalista w prestiżowym konkursie BAI-Finacle Global Banking Innovation 2015 w dwóch kategoriach: Product and Service Innovation (Innowacyjny Produkt lub Usługa) oraz the Most Innovative Community Based Organization (Najbardziej Innowacyjna i Społecznie Odpowiedzialna Organizacja).

W połowie 2008 założył firmę doradztwa strategicznego SL Consulting, która zrealizowała wiele innowacyjnych projektów doradczych w Polsce i zagranicą. Jest jednocześnie członkiem rad nadzorczych spółek giełdowych przewodniczący RN Best S.A., przewodniczący RN Redan S.A., członek RN Comp S.A.

Lachowski został doceniony przez sektor bankowy i często występuje na międzynarodowych wydarzeniach bankowych i konferencjach fintechowych. Aktualne jego projekty obejmują rozwój globalnego banku cyfrowego nowej generacji skierowanego do zamożnych klientów oraz cyfrowej platformy inwestycyjnej w celu efektywnego oszczędzania dla zapewnienia wolności finansowej.

Zarządzanie i przywództwo[edytuj | edytuj kod]

Lachowski wprowadził koncepcję zarządzania przez wartości w mBanku, Multibanku i BRE Banku, która opiera się na założeniu, że firmy powinny wyznawać zbiór podstawowych wartości. Inicjatywa ta przyczyniła się do wzrostu zadowolenie konsumentów i pracowników, i doprowadziła do znacznego wzrostu wartości rynkowej grupy BRE Banku.

Koncepcja zarządzania przez wartości jest opisana szczegółowo w jego książce „Droga ważniejsza niż cel. Wartości w życiu i w biznesie”, Studio Emka, Warszawa, 2012.

Lachowski opisał rozwój mBanku i Multibanku w swojej kolejnej książce „Droga innowacji. Pracuj ciężko, baw się, zmieniaj świat”, Studio Emka, Warszawa, 2010.

Nagrody i wyróżnienia[edytuj | edytuj kod]

 • 2005 – Człowiek Polskiego Internetu 2005
 • 2007 – Top Manager Roku 2007 w kategorii finanse i ubezpieczenia w konkursie organizowanym przez miesięcznik Manager Magazin, Polską Konfederację Pracodawców Prywatnych Lewiatan i KPMG
 • Złoty Krzyż Zasługi za osiągnięcia w dziedzinie restrukturyzacji polskiego sektora bankowego.

Działalność społeczna[edytuj | edytuj kod]

W 2008 wraz z Marzeną Lachowską oraz Filipem Lachowskim założył Fundacja Ex Litteris Libertas, której celem jest wyrównanie szans rozwoju dzieci i młodzieży, pochodzących ze środowisk wiejskich lub małomiasteczkowych, poprzez organizowanie i wspieranie różnych form kształcenia i spędzania wolnego czasu.

Pozostałe[edytuj | edytuj kod]

Pasjonuje się bieganiem maratonów i wspinaczką wysokogórską. Wspiął się na Aconcagua, Ojos del Salado, Iztaccihuatl, Denali, Elbrus, Masyw Vinsona i Mont Blanc.

Publikacje[edytuj | edytuj kod]

Książki[edytuj | edytuj kod]

 • “Acting on Values. Leadership in Turbulent Times” Kindle Edition, Studio Emka, 2015
 • “Od wartości do działania. Przywództwo w czasach przełomowych”, Studio Emka, Warszawa 2013
 • “DROGA ważniejsza niż cel. Wartości w życiu i biznesie”, Studio Emka, Warszawa, 2012
 • “It’s the Journey not the Destination. Values in Life and Business. Guide to Management by Values”, Kindle Edition, Studio Emka, 2012
 • “Disruptive Innovation in Banking: A Business Case in Low-Cost Finance. How to Win Against the Leaders by Creating Strategic Competitive Advantage and Real Value for Customers” Kindle Edition, Studio Emka, 2012
 • “Droga innowacji. Pracuj ciężko, baw się, zmieniaj świat”, Studio Emka, Warszawa, 2010

Artykuły[edytuj | edytuj kod]

 • Restrukturyzacja portfela kredytów trudnych banku komercyjnego w okresie transformacji. Studium przypadku: Powszechny Bank Gospodarczy SA w Łodzi. Bank i Kredyt, nr 5,1995
 • Wpływ regulacji podatkowych na wybór ścieżki restrukturyzacji złego długu. Bank i Kredyt, nr 1-2, 1996
 • Proces prywatyzacji banków w Polsce – sukcesy i porażki. Bank i Kredyt, nr 11, 1997
 • Kierunki rozwoju polskiego systemu bankowego. Bank. nr 12, 1997
 • Procesy konsolidacji sektora bankowego. Niezwykłe przyspieszenie. Bank. nr 1, 1998
 • Prywatyzacja sektora bankowego jako czynnik wspomagający długofalowy wzrost gospodarczy (I) i (II), Bank i Kredyt, nr 7-8 oraz 9; 1998
 • Praca w e-biznesie. Sławomir Lachowski, Nina Georgiew. Zarządzanie Zasobami ludzkimi, nr 2, IPiSS, Warszawa, 2002
 • Firma w firmie – kiedy tradycyjna firma musi szybko działać, by wygrać. Harvard Business Review Polska, nr 7, 2003
 • Kryzys długiego dystansu. ThinkTank Magazine, 2/2009

Opracowania[edytuj | edytuj kod]

 • Restructuring of a Bad Debt Portfolio in a Commercial Bank in the Midst of an Economic Transition Period. Case Study: Powszechny Bank Gospadarczy w Łodzi. CASE, Studies&Analyses nr 57, 1995
 • The Process of Privatising Banks in Poland: Successes and Failures of a Multitrac Path. OECD Advisory Group on Privatisation, Eleventh Plenary Session: Banks and Privatisation, Rome 1997*System finansowy w Polsce – stan obecny I perspektywy rozwoju. CASE, Raporty CASE, nr 8, 1997

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]