Sławomir Rawicz

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Sławomir Rawicz (ur. 1 września 1915 w Pińsku, zm. 5 kwietnia 2004 w Nottingham) – polski żołnierz, porucznik kawalerii Wojska Polskiego

W czasie kampanii wrześniowej dostał się do sowieckiej niewoli.

Po 1945 przebywał na emigracji w Anglii.

Długi marsz[edytuj | edytuj kod]

Sławomir Rawicz w książce Długi marsz[1] opisał historię ucieczki w 1941 roku z gułagu na Syberii i przedostania się wraz z towarzyszami 6000-kilometrowym marszem przez pustynię Gobi, Chiny i Mongolię do Indii, a później Iranu. Według krytyków jest to jednak historia zmyślona – w szczególności opis spotkania pary Yetich w Himalajach.

Fałszerstwo Rawicza[edytuj | edytuj kod]

W 2006 BBC opublikowało raport bazujący na danych posiadanych przez Rosję, które także zawierały najprawdopodobniej napisane przez Rawicza dokumenty, stwierdzające że Rawicz został wypuszczony z gułagu w roku 1942 w ramach amnestii dla Polaków w Związku Radzieckim i następnie przetransportowany przez Morze Kaspijskie do Iranu, w związku z czym jego ucieczka nie mogła się odbyć[2].

Fałszerstwo Rawicza wyszło na jaw, gdy okazało się, że Rawicz nie mógł uciec z obozu, gdyż według sowieckich archiwów wojskowych został ewakuowany wraz z armią Andersa do Persji. Na niekorzyść Rawicza świadczy również wiele innych rozbieżności pomiędzy jego aktami a treścią książki[3].

Fałszerstwo Glińskiego[edytuj | edytuj kod]

Pięć lat po śmierci Rawicza Witold Gliński potwierdził autentyczność zaistnienia marszu, jednak oskarżył przy tym Rawicza o przywłaszczenie historii Glińskiego. W 2009 Gliński ujawnił prawdę, gdyż chciał, aby nie została zapomniana[4].

Z kolei relacja Witolda Glińskiego jest kwestionowana przez zesłańca do specposiołku Kriesty, Leszka Glinieckiego[5].

Amerykańska autorka Linda Willis odnotowała relację Glińskiego, który opowiedział jej, że po przybyciu do Indii odbył długą podróż pociągiem (otwarte lory z ławkami) do małego portu nad brzegiem Morza Kaspijskiego, skąd przetransportowano jego i wielu innych statkami do Persji[6]. {{Świadczy to o zupełnej nieznajomości geografii regionu (w tamtych czasach brzegi Morza Kaspijskiego były w posiadaniu tylko dwóch państw: ZSRR i Iranu) i o tym, że Gliński (podobnie jak i Rawicz) dotarł z wojskiem polskim pociągiem do Krasnowodska, skąd został przetransportowany statkiem do Pahlavi, czyli że on również nie uciekł do Indii|fakt=2017-11}}.

Długi marsz w kulturze[edytuj | edytuj kod]

W roku 2010 australijski reżyser Peter Weir zrealizował (w koprodukcji ze stroną polską) film Niepokonani (z Jimem Sturgessem, Colinem Farrellem i Edem Harrisem).

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]