Sławomir Sikora (ur. 1964)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Sławomir Sikora
Ilustracja
Sławomir Sikora (2020)
Data i miejsce urodzenia

3 października 1964
Warszawa

Zawód, zajęcie

przedsiębiorca, pisarz

Narodowość

polska

Sławomir Sikora (ur. 3 października 1964 w Warszawie) – polski przedsiębiorca, pierwowzór „Stefana” – bohatera polskiego kryminalnego filmu fabularnego Dług (1999), w reżyserii Krzysztofa Krauzego.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Jako młody człowiek zajął się biznesem. Razem ze swoim wspólnikiem Arturem Brylińskim był ofiarą wymuszeń, pobić i zastraszeń. W marcu 1994 roku wraz z Arturem Brylińskim dopuścił się podwójnego morderstwa na swoich oprawcach. W roku 1997 za ten czyn został skazany na 25 lat więzienia, po czym spędził w więzieniu Warszawa-Białołęka, wliczając okres aresztowania, 10 lat. Od roku 2004 ze względu na stan zdrowia zezwolono mu na przerwę w odbywaniu kary. Zwracał się o ułaskawienie dwukrotnie: w 2002 i 2003 roku. Sikora został ułaskawiony przez Aleksandra Kwaśniewskiego 5 grudnia 2005 roku (Bryliński został ułaskawiony w grudniu 2010 przez prezydenta Bronisława Komorowskiego[1][2]).

Autor książki autobiograficznej Mój Dług, a także książek zawierających wiersze i opowiadania: Katharsis oraz Ryszard i (nie)przyjaciele. W 2008 roku, nakładem wydawnictwa Albatros, ukazała się książka Osadzony, którą Sikora napisał wspólnie z dziennikarzem Radosławem Grucą. Spowiada się w niej ze swojego życia, w szczególności z lat spędzonych w więzieniu. W grudniu 2008 roku Sławomir Sikora uruchomił serwis 43dom, „narzędzie do prowadzenia dialogu społecznego”.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]