Przejdź do zawartości

Słońce w sieci

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Słońce w sieci
Slnko v sieti
Gatunek

dramat

Rok produkcji

1962

Data premiery

15 lutego 1963

Kraj produkcji

Czechosłowacja

Reżyseria

Štefan Uher

Scenariusz

Alfonz Bednár

Główne role

Marián Bielik
Jana Beláková
Olga Salagová

Muzyka

Ilja Zeljenka

Zdjęcia

Stanislav Szomolányi

Scenografia

Juraj Cervik

Montaż

Bedrich Voderka

Produkcja

Jan Svikruha

Wytwórnia

Filmové Studio Bratislava

Słońce w sieci (Slnko v sieti) – czechosłowacki dramat filmowy z 1962 roku w reżyserii Štefana Uhera, uznawany za fundatorskie dzieło czechosłowackiej Nowej Fali[1].

Bohaterami Słońca w sieci są Fajolo (Marián Bielik) i Bela (Jana Beláková), młodzi ludzie, którzy swoją cyniczną postawą wobec otoczenia wyrażają zagubienie i skrywają wrażliwość. Owa relacja staje się dla reżysera pretekstem dla narysowania atmosfery ówczesnej Bratysławy i jej okolic. Czarno-białe zdjęcia do filmu, realizowane z użyciem kamery o długiej ogniskowej, zrealizował Stanislav Szomolányi. Muzykę do Słońca w sieci skomponował Ilja Zeljenka[2].

Słońce w sieci, mimo że było realizowane na Słowacji, okazało się dziełem prekursorskim dla całej kinematografii czechosłowackiej pod względem podejmowanej tematyki. W centrum zainteresowania Uhera znalazły się problemy młodzieży i rozpad więzi rodzinnych, a zdjęcia realizowane z dala od głównych bohaterów uwypuklały pozorny cynizm młodzieńców. Słońce w sieci pod względem obyczajowym zrywało też radykalnie z poetyką realizmu socjalistycznego; Fajolo z niechęcią, bez entuzjazmu przystępował do ochotniczego hufca pracy, traktując ów obowiązek jako marnowanie swego czasu[3].

Film zawierał również elementy poetyckie, lirycznie bowiem ukazywał przestrzeń blokowisk z trzaskającymi bramami oraz wszechobecnymi antenami telewizyjnymi na dachach[2]. Tytułowe słońce w sieci stanowi ujęcie, w którym widz obserwuje Fajola przez sieć rybacką, co dodatkowo podkreśla izolację młodzieńca od otoczenia[4]. Film Uhera był też jednym z pierwszych w Czechosłowacji, w których zastosowano poetykę realizatorską cinéma-vérité[5]. Co więcej, portertując moment seksualnej inicjacji głównych bohaterów, Słońce w sieci zapowiadało powstanie innych swobodnych obyczajowo filmów czechosłowackiej Nowej Fali[6]. Mimo swego prekursorskiego charakteru Słońce w sieci nie znalazło jednak rozdźwięku poza Czechosłowacją, do czego mógł się przyczynić negatywny obraz pogrążonego w marazmie społeczeństwa słowackiego, a jednocześnie brak wyraźnego politycznego przesłania[7].

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia

[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne

[edytuj | edytuj kod]