Słoneczni

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Słoneczni
Ilustracja
Harcerski Zespół Artystyczny Słoneczni
Rok założenia

1963

Pochodzenie

 Polska (Katowice)

Aktywność

od 1963

Strona internetowa

Harcerski Zespół Artystyczny SŁONECZNI im. hm. Edwarda Sośnierza Śląskiej Chorągwi ZHP − dziecięcy zespół artystyczny założony w 1963 r.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Zespół powstał we wrześniu 1963 r. w Szkole Podstawowej nr 25 w Katowicach, w dzielnicy Załęska Hałda jako klasyczny chór szkolny. Już w pierwszym roku działalności przyszły pierwsze sukcesy i chór stał się coraz bardziej znany na terenie Katowic.

Po trzech latach cały zespół wstąpił do Związku Harcerstwa Polskiego, utworzył 24 Drużynę Harcerską w Hufcu Katowice – Ligota i odtąd już występował na scenach i estradach jako Harcerski Chór im. M. Karłowicza. Od tej pory zespół reprezentuje miasto Katowice i Śląsk na bardzo licznych imprezach na terenie całego kraju.

Jako członek ZHP zespół reprezentuje Polskę na wielu Międzynarodowych Obozach Pokoju i Przyjaźni w kraju oraz poza jego granicami. Owocem tych zagranicznych wyjazdów było utworzenie przy zespole Klubu Międzynarodowej Przyjaźni INTERCLUB, który propagował pląsy, zabawy i piosenki z różnych krajów, organizował wystawy o innych dziecięcych organizacjach oraz rozdał swoim katowickim rówieśnikom ponad 3 tysiące adresów dzieci z 15 krajów świata, którzy chcieli korespondować z polskimi dziećmi. W uznaniu zasług zespół wyróżniony został Dyplomem Honorowym CIMEA.

Po kolejnych 6 latach, w roku 1972, zespół przeniósł swą siedzibę do katowickiego Pałacu Młodzieży, by umożliwić uczestnictwo w zespole wszystkim chętnym dzieciom z katowickich szkół podstawowych. Zespół przyjął obecną nazwę: HARCERSKI ZESPÓŁ ARTYSTYCZNY SŁONECZNI. Przez następne lata zespół bezustannie się rozwijał i wzbogacał zarówno formy wyrazu artystycznego, jak i swoją aktywność. Do niewątpliwych sukcesów zaliczyć należy prowadzenie cyklicznej audycji radiowej „Śpiewaj z nami”, której głównym celem było rozśpiewanie dzieci i nastolatków z okolic Katowic. Audycji jest to, że przetrwała aż 13 lat (19761989).

Zespół nagrywał również audycje muzyczne dla klas IV i VI (na zlecenie Programu I PR) oraz popularne dobranocki. W sumie zespół nagrał 284 audycji radiowych.

Rozszerzył się również repertuar zespołu, dla którego znani polscy twórcy zaczęli pisać piosenki. Radiowa taśmoteka zespołu to prawie 200 nagranych piosenek, w tym pierwsza w historii ZHP „Antologia piosenki harcerskiej (1911-1980)”.

Zespół koncertował na estradach całej Polski oraz w 9 krajach Europy i Azji i wielokrotnie reprezentował Polskę podczas międzynarodowych spotkań i festiwali.

Od lat 90. nastąpił ogromny regres w amatorskim ruchu artystycznym dzieci i młodzieży w wyniku czego wiele zespołów uległo likwidacji, nie organizowano tylu dziecięcych festiwali i przeglądów, a także brakowało nowych propozycji repertuarowych. W tym tak bardzo trudnym dla zespołu okresie zrodził się pomysł, by wzbogacić repertuar zespołu o piosenki, które w innych krajach zyskały dużą popularność.

Idea przystąpienia Polski do Unii Europejskiej przyśpieszyła te plany – w ten sposób powstała inicjatywa „PIOSENKI SĄ JAK MOSTY”, której ideą jest spopularyzowanie wśród polskich dzieci, nastolatków i ich rodziców tych piosenek z krajów Unii Europejskiej, które w macierzystych krajach stały się ogromnie popularne. Honorowy Patronat nad tą inicjatywą zgodził się objąć Prezydent Katowic Piotr Uszok.

I tak od roku 2000 SŁONECZNI (jako duży zespół wokalny) wraz z zaproszonymi przez zespół znanymi artystami scen śląskich promują „dziecięce hity” rodem z krajów Unii Europejskiej. Udział w koncertach dorosłych artystów wzbogacił atrakcyjność koncertów i wprowadził nowe formy wyrazu artystycznego. Największe bogactwo nowych i bardzo wartościowych piosenek odkryto w twórczości Rolfa Zuckowskiego z Hamburga. Efektem współpracy jest pięć wydanych płyt CD z 53 piosenkami Zuckowskiego.

16 kwietnia 2015 roku zmarł Edward Sośnierz - Kierownik zespołu, człowiek od którego wszystko to się zaczęło [1][2][3]. Pracując społecznie, był w stanie zarazić entuzjazmem i wychować setki członków Zespołu SŁONECZNI.

Staraniem instruktorów, podczas uroczystości która odbyła się 29 grudnia 2016 r. na dziedzińcu Pałacu Młodzieży w Katowicach, zespołowi nadano imię swojego założyciela. Obecna nazwa brzmi: Harcerski Zespół Artystyczny SŁONECZNI im. hm. Edwarda Sośnierza Śląskiej Chorągwi ZHP[4][5].

Dorobek zespołu[edytuj | edytuj kod]

Dorobek ponad 50 lat działalności zespołu to ponad 1400 występów i koncertów, prawie 300 audycji radiowych i telewizyjnych, ponad 200 nagranych piosenek w radiowej taśmotece, 3 płyty długogrające analogowe oraz dotychczas 15 własnych płyt CD.

Wyróżnienia[edytuj | edytuj kod]

Zespół miał zaszczyt otrzymać kilka odznaczeń i wyróżnień:

Założyciel i kierujący zespołem hm Edward Sośnierz jest kawalerem "Orderu Uśmiechu", przyznanym w 1981 r.

Dyskografia[edytuj | edytuj kod]

 • PLP 0006: Harcerska watra – antologia piosenki harcerskiej - wydana przez Pronit
 • S-01-CD: Zielone lata – antologia piosenki harcerskiej 1911–1980 + śpiewnik
 • S-02-CD: I znów jesteśmy razem – 17 piosenek Słonecznych
 • S-03-CD: Szedł Dzień Narodzenia – kolędy i pastorałki z różnych krajów świata
 • S-04-CD: Jesteśmy dziećmi świata – 14 piosenek Słonecznych
 • S-05-CD: Zagrajcie w zielone – 18 piosenek Słonecznych
 • S-06-CD: Bo wiosną wszystko się zaczyna – 12 piosenek Słonecznych
 • S-08-CD: Dozwolone do lat 18 – 12 najpopularniejszych przebojów z lat 60.
 • S-09-CD: Dla mojej Mamy – 26 nowych piosenek dla Mamy + podkład instrumentalny
 • S-10-CD: Grudniowe marzenia – 13 piosenek Rolfa Zuckowskiego
 • S-11-CD: Ja radę dam – 15 piosenek Rolfa Zuckowskiego
 • S-12-CD: Piosenki są jak mosty – w tym Hymn Unii Europejskiej + podkład instrumentalny
 • S-13-CD: Europa Dzieci – 15 piosenek Rolfa Zuckowskiego
 • S-14-CD: Europa – kraina dzieci – 10 piosenek Rolfa Zuckowskiego + podkład instrumentalny
 • S-15-CD: Iskra z ogniska – 10 piosenek Słonecznych + podkład instrumentalny

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. Dh Edward Sośnierz, założyciel Słonecznych, nie żyje [ZDJĘCIA, DATA POGRZEBU]. Dziennik Zachodni. [dostęp 2015-04-17]. (pol.).
 2. Joanna Opas: Dh Edward Sośnierz, założyciel Słonecznych, nie żyje [ZDJĘCIA, DATA POGRZEBU]. Polskie Radio Katowice. [dostęp 2015-04-17]. (pol.).
 3. hm.Anna Peterko: hm.Edward Sośnierz-odszedł na Wieczną Wartę. Oficjalna strona Chorągwi Śląskiej Związku Harcerstwa Polskiego. [dostęp 2015-04-17]. (pol.).
 4. Słoneczni: Uroczyste nadanie imienia. www.sloneczni.pl. [dostęp 2017-01-15]. (pol.).
 5. Chorągiew Śląska ZHP: Zespół Artystyczny-Chorągiew Śląska ZHP. Oficjalna strona Chorągwi Śląskiej Związku Harcerstwa Polskiego. [dostęp 2017-01-19]. (pol.).
 6. INVENTOR Multimedia, Wręczono Nagrody Wojciecha Korfantego • Kultura • Aktualności • Urząd Miasta w Siemianowicach Śląskich, www.siemianowice.pl, 21 kwietnia 2016 [dostęp 2016-10-25].