Przejdź do zawartości

Słot (zespół muzyczny)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Słot
Ilustracja
Słot w 2017 roku
Rok założenia

2002

Pochodzenie

 Rosja (Moskwa)

Gatunek

alternatywny metal
nu metal
alternatywny rock
rap metal

Skład
Igor „Cache” Łobanow (Игорь „КЭШ” Лобанов)
Siergiej „ID” Bogolubski (Сергей „ID” Боголюбский)
Kiriłł „Mr. Dude” Kaczanow (Кирилл „Mr. Dude” Качанов)
Nikita „Nixon” Simonow (Никита „Nixon” Симонов)
Byli członkowie
Den Chromych (Дэн Хромых)
Aleksiej Nazarczuk (Алексей Назарчук)
Tieona Dolnikowa (Теона Дольникова)
Uliana „IF” Elina (Ульяна „IF” Елина)
Michaił Koroliow (Михаил Королёв)
Michaił Pietrow (Михаил Петров)
Daria „Nookie” Stawrowicz (Дария „Нуки” Ставрович)
Strona internetowa

Słot (ros. СЛОТ) – rosyjski zespół muzyczny grający m.in. alternatywny metal i nu metal.

Założony 2 lutego 2002 roku. Laureat nagród Russian Alternative Music Prize (RAMP) w kategoriach «Wokal Roku» (w 2005 roku RAMP 2005 – Uljana «IF» Jelina) i «Hit roku» (w 2006 i 2008 roku).

Historia[edytuj | edytuj kod]

Początki[edytuj | edytuj kod]

Po długich poszukiwaniach wokalistki i licznych przesłuchaniach CACHE (Igor "Cache" Łobanow) zaprosił do zespołu Tieonę Dolnikową, występującą w głównych rolach w musicalach «Mietro» (Метро) i «Notr-Dam de Pari» (Нотр-Дам де Пари); grupa zrealizowała z nią swoje pierwsze demo. Płyta składała się z pięciu nagrań: «INTRO», «Odni», «Chaos», «Bumierang» i «Kłon». Latem 2002 roku demo przypadkowo dostało się do rąk Ilii Ugławy, menadżera marketingu kompanii Sony BMG Music Entertainment (RUS), dobrze znającego Tieonę, dzięki ich wspólnym występom w musicalu «Mietro». W szybkim czasie Ilja został menadżerem grupy.

Pierwszy koncert grupy miał miejsce w klubie «Toczka» we wrześniu 2002 roku na markowym przedsięwzięciu «TWIST FEST-2». Realizowany w jego ramach konkurs na stronie internetowej realmusic.ru (gdzie przez parę miesięcy publiczność w otwartym głosowaniu wybierała najlepszy z 3000 przedstawionych nagrań) był bardzo pomyślny dla grupy – utwór «Odni» ani razu podczas głosowania nie spadł poniżej 5 miejsca i ostatecznie zwyciężył. Finał konkursu odbył się w klubie «16 tonn». Z pięciu uczestniczących w finale zespołów jury wybrało SLOT.

Szerszej publiczności grupa dała się poznać dzięki rosyjskiemu filmowi «Bumier» (Бумер). Dwa utwory («Kłon» i «Tolko by prikaływało»), umieszczone na ścieżce dźwiękowej do filmu, stały się pierwszymi oficjalnymi nagraniami grupy. W kinach zapowiedź filmu zawierała utwór «Kłon» i napis «Soundtrack – Siergiej Sznurow i jego projekt grupa „SŁOT”».

2003 – 2006[edytuj | edytuj kod]

W październiku 2003 wyszedł pierwszy albumu – «Słot I» (Слот I). Parę miesięcy później Tieona Dolnikowa rozstała się z grupą, która musiała znaleźć nową wokalistkę, w 2003 roku stała się nią Uliana «IF» Jelina. Współpracowała z grupą aż do ukazania się albumu «2 wojny» (2 войны), w którym była nie tylko wykonawcą, ale i autorem kilku utworów (Płastika, Kołybielnaja, 2 Wojny). Jesienią 2005 solistka SŁOT została laureatem nagrody RAMP 2005 w kategorii «Wokal Roku».

Po odejściu Uliany, gitarzysty, perkusisty i managera do grupy zaproszono Michieiczia (basy) i Мr. Dudu (perkusja), nowym dyrektorem został Anton Djaczienko.

2006 – 2007[edytuj | edytuj kod]

W lipcu 2006 roku niezależne studio filmowe HHG nakręciło klip z utworem «Dwie Wojny» (reżyser Daniił Salchow). W 2006 roku grupa znowu została nominowana na nagrodę RAMP (od razu w czterech kategoriach) i została jedyną grupą, która weszła do finałów trzech kategoriach. Dzięki aktywnemu poparciu swoich fanów Słot został zwycięzcą w kategorii «HIT ROKU».

10 grudnia 2006 roku w moskiewskim klubie «Tabuła Rasa» został przeprowadzony pierwszy festiwal SŁOTa, jego zbiór wydano pod tytułem «SŁOT festival v.1».

1 stycznia 2007 roku drugi studyjny album grupy «Dwie Wojny» został uznany za najlepszy album rockowy 2006 według rosyjskiego internetowego wydania NEWSmusic.ru. W głosowaniu wzięło udział 25 tysięcy osób.

W 2007 roku grupa aktywnie występowała oraz przygotowywała się do wypuszczenia trzeciego albumu, jednocześnie odbyła trasę koncertową «Dwie Wojny» przez ponad 40 miast Rosji i WNP. Na początku listopada tego roku wyszedł klip z utworem «Miortwyje Zwiozdy» (Мёртвые Звёзды), który poprzedziły single «Trinity» i «Miortwyje Zwiozdy». Utwór «Miortwyje Zwiozdy» trafił na ścieżkę dźwiękową filmu «Boj s Tieńju 2».

Do wyjścia trzeciego studyjnego albumu SŁOTa doszło 18 listopada 2007 roku. Tego dnia w moskiewskim klubie «Tień» odbyła się prezentacja «Trinity». W Petersburgu album został zaprezentowany 24 listopada w klubie «Orłandina».

W ramach «Trinity-trasy» SŁOT wystąpił w ponad 30 miastach Rosji i krajów WNP. W Moskwie SŁOT zagrał wielki koncert w klubie «Toczka», poświęcony pamięci Kenny’ego, bohatera serialu «Southern Park», a także jednej z ich piosenek. Podczas koncertu można było zobaczyć podskakujących na scenie ludzi przebranych za Kenny’ego. Przed koncertem zostało też zorganizowane Wniebowstąpienie Kenny’ego. Następnie SLOT wystąpił z tym solowym programem w Sankt Petersburgu w klubie «Roks», po czym ruszyła w «Тринити-trasę» po miastach Rosji. Po zakończeniu serii koncertów uczestniczyli w paru pomniejszych koncertach i stworzyli remixy swoich utworów.

W 2007 roku ukazały się instrumentalne wersje utworów: Zdieś i Tiepier’, Chaos, 2 wojny, 7 zwonkow, Odni, Nischożdienije, Bumierang i 2 kapli. Zaczynając od kompozycji «Nischożdienije» grupy «Agata Kristi», przedstawionym w pierwszym albumie grupy w roku 2003, SLOT przedstawił swoje aranżacje klasycznych kawałków rosyjskiego rocka, dzięki czemu doszło do wyjścia covera «Ulica Roz» (Улица Роз – Ulica Róż) grupy «Arija».

2008 – 2009[edytuj | edytuj kod]

Pod koniec roku 2008 grupa wypuściła nowy singiel «Alfa-Ромео + Beta-Джульетта» (Alfa Romieo + Bieta Dżuljetta). W maju 2009 roku wyszedł drugi singiel – «Anime». Utwory z tego singla (Anime, C’est-la-vie (cover grupy «Naiw»)) nie weszły do podstawy płyty czwartego albumu.

Grupę opuścił basista Mix, na jego miejsce w wyniku konkursu przychodzi Nikita „niXOn” Simonow (eks-Seducer’s Embrace, eks.-AnJ).

1 września na pierwszym kanale telewizyjnym grającym muzykę alternatywną A-One doszło do premiery klipu «AngiełOK», nakręconego do utworu z nowego, czwartego albumu.

19 września wyszedł czwarty album grupy – «4ever». Członkowie zespołu zostali wierni swoim tradycjom jak w nazwie albumu, tak i w stylu. Album składa się z dwóch dysków. Na pierwszym jest umieszczony «główny» zestaw utworów: najmocniejszych na rzut oka członków zespołu, a na drugim, nazwanym, „Multimedia” dysku – wszystkie inne prace zespołu, drugi singiel «Anime», wideoklip, fotografie, teksty piosenek i inne.

Od grudnia 2009 rok SLOT wyruszył w trasę promującą album «4ever», gdzie grają dwugodzinne show, w którym zawarte są nowe utworu z albumu, jak i stare kawałki.

2010 – dziś[edytuj | edytuj kod]

Zdjęcie z koncertu zespołu Słot w Moskwie w 2012 roku

W początku lutego 2010 roku wyszedł na ekrany klip «Doska».

A już w marcu wyszedł nowy klip do utworu «Zierkała» (Зеркала – Lustra), nakręcony przez reżysera Swiatosława Podgajewskiego. Według zamysłu reżysera, klip „Zierkała”, powinien wyglądać jak mistyczna historia w duchu filmów noir. W listopadzie 2010 roku grupa wypuściła klip pod swój nowy utwór „Liego”. Utwór był nagrywany podobnie do ostatniego albumu „4ever”

25 maja 2011 roku SLOT miał zagościć w Polsce, w jednym z warszawskich klubów. Polska miała być drugą pozycją na Europejskiej trasie koncertowej tej grupy, ale ze względów na problemy z menadżerem grupy R.O.D., do koncertu ostatecznie nie doszło.

W marcu 2011 wyszedł klip «Kill me baby one more time». Reżyserem jest Stwiatosław Podgajewski. Utwór porusza tematykę narkomaństwa.

W sierpniu 2011 wyszła długo oczekiwana, pierwsza anglojęzyczna płyta: Break the Code. Nie trzeba było długo czekać, aż niedługo potem jesienią wyszła następna płyta SLOTa – F5. W jej składzie znajduje się także dana w prezencie płyta „Break the Code” oraz klip pod utwór „Sumierki” (Сумерки – Zmierzch) traktujący o wyniszczaniu indywidualności

Wpływ na kulturę popularną[edytuj | edytuj kod]

Muzyka grupy Slot została wykorzystana w rosyjskim modzie do gry Half-Life o nazwie PARANOIA[1]. Mod został wydany 3 grudnia 2007 roku. W czasie rozgrywki można usłyszeć fragmenty instrumentalnych wersji utworów z albumu 2 Войны: Пуля, Террорист, X-Stream, Пластика czy Воронка.

Cyberpacyfka[edytuj | edytuj kod]

W logo zespołu występuje znak [/|\], który powstał ze złożenia wszystkich liter składających się na nazwę zespołu. Został on nazwany cyberpacyfką (ros. киберпацифик) i jest jednym ze znaków rozpoznawczych grupy. Ma on imitować pacyfkę.

Dyskografia[edytuj | edytuj kod]

Albumy:

 • 2003 Слот1 (Slot1)
 • 2006 2 войны (2 wojny)
 • 2007 2 войны /Переиздание/ (reedycja z wokalem Nookie)
 • 2007 Trinity
 • 2009 [EP] Аниме (Anime)
 • 2009 4ever
 • 2010 The Best Of
 • 2011 Break the Code (w całości w jęz. angielskim)
 • 2011 F5
 • 2013 Шестой (Szósty)
 • 2018 200 кВт

Wideografia[edytuj | edytuj kod]

 • 2003 Одни (Sami)
 • 2006 2 войны (2 wojny)
 • 2007 Мёртвые звёзды (Martwe gwiazdy)
 • 2008 Они убили Кенни (Oni zabili Kenny’ego)
 • 2009 Ангел О.К. (Aniołek/ Anioł OK)
 • 2010 Доска (Deska)
 • 2010 Зеркала (Lustra)
 • 2010 Лего (Lego)
 • 2010 Alone (angielska wersja „Одни”)
 • 2011 Kill Me Baby One More Time
 • 2011 Сумерки (Zmierzch)
 • 2012 Одинокие Люди (Samotni ludzie)
 • 2013 Ангел или демон (Anioł lub demon)

DVD

 • 2008 Live&Video

Przypisy[edytuj | edytuj kod]