Przejdź do zawartości

Słowacka koronka klockowa na tiulowym tle

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Słowacka koronka klockowa na tiulowym tlekoronka klockowa wytwarzana na terenie Pogórza Myjawskiego na Słowacji. W 2017 roku została wpisana na reprezentatywną listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego Słowacji.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Tradycja wytwarzania koronek istniała na terenach obecnej Słowacji już w XIX wieku[1]. Po II wojnie światowej na zachodzie kraju, gdy kobiety zaczęły pracować w fabrykach tradycja koronkarstwa podupadła[2]. Na terenie Pogórza Myjawskiego odrodziła się pod koniec XX wieku, a początki tego odrodzenia związane są ze wsią Krajné. W latach 80. XX wieku[3] koronczarki z Vamberka z Czech zaczęły tam uczyć techniki wykonywania koronek klockowych[4] wzorowanych na belgijskich[1]. Popularność koronek klockowych w okolicach Myjavy jest związana z wykorzystaniem do zdobienia tradycyjnych białych strojów ludowych oraz szat liturgicznych[5]. W 2016 roku koronka została zgłoszona do wpisu na reprezentatywną listę niematerialnego dziedzictwa Słowacji przez Centrum tradičnej kultúry v Myjave (Centrum kultury tradycyjnej w Myjavie). Wpisu dokonano 2 marca 2017 roku, a przedstawicielka Centrum odebrała potwierdzenie wystawione przez Ministra Kultury[6]. Rejestracja na liście krajowej jest warunkiem ubiegania się o wpis na Listę Reprezentacyjną Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego Ludzkości (UNESCO)[7]. W Brezovej pod Bradlom działa od 1998 roku Klub pletenej čipky Brezová (Klub koronki klockowej). Koronczarki starają się odtwarzać stare wzory oraz tworzyć na ich bazie nowe. Koronki otrzymują w zależności od wzoru nazwy takie jak: včeličková, panenková, hrušková, jabĺčková czy hrebienková[1][2].

Koronki klockowe są wytwarzane także w innych rejonach Słowacji[8].

Koronka klockowa z Brezovej pod Bradlom

Wytwarzanie[edytuj | edytuj kod]

Do wytwarzania koronki klockowej potrzebne są najcieńsze nici, które koronczarka nawija na drewnianych klockach. Ich ilość zależy od szerokości wzoru. Do wykonania koronki doszywanej do czepca szerokiej na 9 do 10 centymetrów potrzeba od 160 do 200 klocków. Dodatkowo potrzebna jest poduszka wypchana sianem (nazywana wałkiem) ustawiona na specjalnej podstawce. Na wałku jest mocowany skórzany pas[1] z odpowiednio wybitymi otworami, które pozwalają uzyskać kształt siatki tiulowej. W otwory koronczarki wpijają szpilki mocując nitki po wykonaniu splotów zgodnie ze wzorem. Obecnie zamiast skóry jest używany sztywny papier z naniesionym wzorem[9]. Podstawą koronek wykonywanych na Pogórzu Myjawskim jest siatka z sześciokątnymi oczkami tworząca wzór tiulu. W nią są wplecione grubszą nitką motywy geometryczne i roślinne. Dół koronki jest wykończony zębami w kształcie trójkąta, trapezu lub łuku. Kobiety koronkami ozdabiają czapki, fartuchy, rękawy oraz kamže (komże czyli strój liturgiczny duchowieństwa ewangelickiego)[10].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d Tradíciu tylovej čipky zachraňujú kopaničiarky [online], Pravda.sk, 7 marca 2017 [dostęp 2022-03-24] (słow.).
  2. a b Pletená čipka sa vracia na kopanice | Kopanice.sk [online], Informačný a spravodajský portál kopaničiarskeho regiónu. [dostęp 2022-03-24] (słow.).
  3. TYLOVÁ PALIČKOVANÁ ČIPKA [online], Interreg CENTRAL EUROPE [dostęp 2022-03-24] (ang.).
  4. Tylová paličkovaná čipka Myjavskej pahorkatiny patrí od marca do Reprezentatívneho zoznamu nehmotného kultúrneho dedičstva Slovenska [online], 24 marca 2017 [dostęp 2022-03-24].
  5. Tylová paličkovaná čipka Myjavskej pahorkatiny - Centrum pre tradičnú ľudovú kultúru [online], www.ludovakultura.sk/ [dostęp 2022-03-24] (słow.).
  6. Zoznam kultúrneho nehmotného dedičstva dostal dva nové prvky [online], TERAZ.sk, 2 marca 2017 [dostęp 2022-03-24] (słow.).
  7. Do zoznamu kultúrneho dedičstva zapísali čipku z Myjavy [online], mytrencin.sme.sk [dostęp 2022-03-24] (słow.).
  8. T.I.K. Záhorie, Myjavská čipka patrí do kultúrneho dedičstva [online], eMagazín - správy z regiónu Záhorie a oblasti Myjavské kopanice [dostęp 2022-03-24] (słow.).
  9. Myjavská paličkovaná čipka získala významné ocenenie [online], www.obecne-noviny.sk [dostęp 2022-03-24] (słow.).
  10. Čipkárstvo - ÚĽUV - Ústredie ľudovej umeleckej výroby [online], www.uluv.sk [dostęp 2022-03-24].