Słownik historii Szwajcarii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Słownik historii Szwajcarii
Historisches Lexikon der Schweiz
Dictionnaire Historique de la Suisse
Dizionario Storico della Svizzera
Ilustracja
Pierwsze trzy tomy Słownika historii Szwajcarii w trzech językach urzędowych: niemieckim, francuskim i włoskim
Autor

zespół autorów pod red. Marco Jorio

Typ utworu

encyklopedia

Wydanie oryginalne
Miejsce wydania

Berno

Język

niemiecki
francuski
włoski

Data wydania

2002-2014 (wydanie drukowane)
Od 1998 (wydanie online)

Wydawca

Historisches Lexikon der Schweiz

Słownik historii Szwajcarii (niem. Historisches Lexikon der Schweiz, fr. Dictionnaire Historique de la Suisse, wł. Dizionario Storico della Svizzera) – encyklopedia poświęcona historii Szwajcarii, której celem jest przedstawienie wyników współczesnych badań historycznych w sposób dostępny dla szerszej publiczności, wydawana równolegle w trzech językach. W wersji drukowanej wydawana jest od 2002 roku.

Encyklopedia jest publikowana przez fundację pod patronatem Szwajcarskiej Akademii Nauk Humanistycznych i Społecznych (Schweizerische Akademie der Geistes- und Sozialwissenschaften – SAGW) i Szwajcarskiego Towarzystwa Historycznego (Schweizerische Gesellschaft für Geschichte – SGG) i jest finansowana z krajowych grantów badawczych.

Opis[edytuj | edytuj kod]

Strona Słownika historii Szwajcarii

Słownik historii Szwajcarii to encyklopedia poświęcona historii Szwajcarii, opracowana zgodnie ze standardami historiografii naukowej. Zawiera naukowo zidentyfikowane informacje zarówno dla użytkowników specjalistycznych, jak i dla ogółu społeczeństwa, dzięki atrakcyjnej i przystępnej formie. Encyklopedia jest edytowana jednocześnie w trzech językach narodowych Szwajcarii: niemieckim (Historisches Lexikon der Schweiz, HLS, w kolorze czerwonym), francuskim (Dictionnaire Historique de la Suisse, DHS, w kolorze niebieskim) i włoskim (Dizionario Storico della Svizzera, DSS, w żółtym). Pierwszy z 13 tomów opublikowano w 2002 roku, ostatni tom w 2014 roku[1][2]. Treści, prezentowane w trzech językach, odzwierciedlają różnorodność kulturową Szwajcarii i różne realia historyczne jej poszczególnych części i regionów kulturowych. Szczególną uwagę zwraca się na wielojęzyczną terminologię historyczną[1].

Poprzednikiem Słownika historycznego Szwajcarii był Historyczno-biograficzny leksykon Szwajcarii (Historisch-Biographisches Lexikon der Schweiz – HBLS), który w latach 1921–1934 opublikowało wydawnictwo Victor Attinger. Po kilku nieudanych inicjatywach trzyosobowa grupa robocza SAGW w latach 1985–1987 opracowała koncepcję nowego słownika historycznego Szwajcarii[3]. Liderem projektu był Marco Jorio. Od 1998 roku dostępna jest wersja internetowa w sieci World Wide Web. Wersja online, e-HLS / e-DHS / e-DSS, zawiera pełną listę słów kluczowych, a także artykuły zatwierdzone przez redaktorów, ale bez ilustracji. Od 2004 roku dostępny jest również e-LIR w języku retoromańskim[3].

Ponad 36 000 artykułów pogrupowanych jest w cztery główne kategorie[1]:

 • biografie
 • artykuły o rodzinach i genealogii
 • artykuły o miejscach (gminy, kantony, inne państwa narodowe, twierdze, opactwa, stanowiska archeologiczne)
 • artykuły tematyczne (wydarzenia historyczne i terminy, instytucje, wydarzenia).

Redakcja[edytuj | edytuj kod]

Redaktorem słownika do 2016 roku była Fundacja Historycznego Słownika Szwajcarii (HLS), założona przez Szwajcarską Akademię Nauk Humanistycznych i Społecznych (SAGW) oraz Szwajcarskie Towarzystwo Historii w 1987 roku. Obecnie redakcją zajmuje się firma Unternehmen der SAGW. Finansowanie zapewnia Konfederacja Szwajcarska zgodnie z artykułem 11 ustęp 6 ustawy federalnej w sprawie wspierania badań i innowacji[4][5].

Pierwszym redaktorem naczelnym od 1988 roku do końca 2014 był historyk Marco Jorio. Obecny redaktor naczelny Christian Sonderegger został wybrany w 2017 roku[6]. Redakcja ma siedzibę w Bernie, z oddziałami w Bellinzonie i Chur[7]. Oprócz 35-osobowego personelu w biurach centralnych, współpracownicy obejmują ok. 100 doradców naukowych, 75 tłumaczy i ok. 2500 autorów haseł. Komitet redakcyjny, który oprócz dyrektora i szefów redaktorów i działów językowych, obejmuje również szefów działu multimediów, publikacji i usług cyfrowych, działa jako organ koordynujący i strategiczny[7].

Wersja drukowana[edytuj | edytuj kod]

Słownik historii Szwajcarii, t. 3, wersja niemiecka
Słownik historii Szwajcarii, t. 3, wersja francuska
Słownik historii Szwajcarii, t. 3, wersja włoska

Historisches Lexikon der Schweiz (HLS) – wersja w języku niemieckim

Dictionnaire historique de la Suisse (DHS) – wersja w języku francuskim

Dizionario storico della Svizzera (DSS) – wersja w języku włoskim

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. a b c Historisches Lexikon der Schweiz. Unternehmen der SAGW. [dostęp 2019-06-10]. (niem.).
 2. Historisches Lexikon der Schweiz. Artikel zu Appenzeller Themen. AppenzellDigital.ch. [dostęp 2019-06-10]. (niem.).
 3. a b Geschichte. Unternehmen der SAGW. [dostęp 2019-06-10]. (niem.).
 4. Unternehmen. Unternehmen der SAGW. [dostęp 2019-06-10]. (niem.).
 5. Historisches Lexikon der Schweiz (HLS). SAGW Schweizerische Akademie der Geistes- und Sozialwissenschaften. [dostęp 2019-06-10]. (niem.).
 6. Zusammensetzung der Kommission. Unternehmen der SAGW. [dostęp 2019-06-10]. (niem.).
 7. a b Redaktion. Unternehmen der SAGW. [dostęp 2019-06-10]. (niem.).

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]