Służewiec Derby

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Służewiec Derby – najważniejsza, klasyczna gonitwa selekcyjna dla 3-letnich ogierów i klaczy koni pełnej krwi angielskiej, wypadająca w polskim terminarzu gonitw w pierwszą niedzielę lipca. Dystans gonitwy wynosi 2400 metrów. Ogiery w gonitwie niosą wagę 59 kg (waga jeźdźca plus siodło), a klacze 57 kg. Obok rozgrywanej kilka tygodni wcześniej gonitwy na dystansie 1600 metrów (Nagroda Rulera) oraz kilka tygodni później gonitwy na dystansie 2800 metrów (Nagroda St. Leger) wchodzi w skład tzw. Potrójnej Korony. Gonitwa ma duże znaczenie hodowlane i zwycięzca gonitwy po zakończeniu kariery wyścigowej jest z reguły użytkowany w hodowli koni pełnej krwi angielskiej (folblutów). Warszawskie Derby są rozgrywane od drugiej połowy XIX wieku. Do 1938 roku gonitwy (w tym Derby) rozgrywane były na starym torze przy ulicy Polnej (Pole Mokotowskie). Na Służewcu Derby rozgrywane są od roku 1939 (z przerwą w latach II wojny światowej: 1940-1945).

Zwycięzcy 1921–1938 (tor przy Polnej)[edytuj | edytuj kod]

Rok Ogier/Klacz Czas pedigree/link zewnętrzny Hodowca Trener Dosiadający L. koni
1921 Battaglia 2.40 *pedigree Battaglia4 Letellier (FR) J.Paszkiewicz S. Pasternak 11
1922 Barbara Belle 2.35 *pedigree Barbara Belle J.Alvensleben-Schönborn (Ostromecko) A.Tucholka K. Stolpe 12
1923 Ryś 2.35,5 *pedigree Ryś A.Olszowski F.Wełnicki I. Magdaliński 7
1924 Falstaff 2.34,5 *pedigree Falstaff Michał Berson Walenty Cieślak M. Sulekow 10
1925 Forward 2.35 *pedigree Forward M.Sawicki F.Wełnicki A. Fomienko 14
1926 Brutus 2.38,5 *pedigree Brutus K.Wodziński (Ktery -Szepietów) A.Matczak K. Chatizow 14
1927 Fala III 2.43,5 *pedigree Fala Janów Podlaski Wincenty Gawron I. Magdaliński 13
1928 Karat 2.41 *pedigree Karat płk W.Wysocki (Grabowo) J. Kryśko J. Kryśko 17
1929 Madryt 2.36,5 *pedigree Madryt F. Wężyk (Nosów) J. Karwacki J. Sakowicz 13
1930 Bejrut 2.36 *pedigree Bejrut płk W.Wysocki (Grabowo) M. Kryśko P. Gołowkin 13
1931 Essor 2.33 *pedigree Essor Alfred hr.Potocki (Łańcut) S. Żuber I. Magdaliński 10
1932 Hel 2.34 *pedigree Hel Michał Róg (Moczydło) S. Kowalski S. Pasternak 10
1933 Wisus 2.32,5 *pedigree Wisus F. Wężyk (Nosów) K. Morawski A. Fomienko 8
1934 Mat 2.31 *pedigree Mat Kozienice K. Chatizow W. Stasiak 8
1935 Impet II 2.35,5 *pedigree Impet Alfred hr.Potocki (Łańcut) J. Kryśko K. Jagodziński 14
1936 Horyń 2.34 *pedigree Horyń A. margr. Wielopolski (Chroberz) W.Blaszczak K. Jagodziński 8
1937 Piano 2.33 *pedigree Piano Kozienice J.Paszkiewicz M.Jednaszewski 11
1938 Jeremi 2.36 *pedigree Jeremi M. Czarnecki K. Chatizow W. Stasiak 9

Zwycięzcy 1939–1969[edytuj | edytuj kod]

Rok Ogier/Klacz Czas Pochodzenie Hodowca Trener Dosiadający L. koni
1939 Colt 2'33.0" *pedigree Colt L. Bagniewski i H. Broszkiewicz (Brześce) M.Molenda Z. Nowak 9
1946 Bystra II 2'40.0" *pedigree Bystra II R. Kępski A. Matczak S.Michalczyk 9
1947 Gniew (koń) 2'34.5" *pedigree Gniew J. Broszkiewicz A. Pacurko Kazimierz Jagodziński 10
1948 Ruch 2'39.0" *pedigree Ruch R. Jeżewska J. Dorosz Kazimierz Jagodziński 8
1949 Szczecin 2'34.0" *pedigree Szczecin W.J.Mutchnings (GB) M.Molenda S.Bogobowicz 8
1950 Good Bye 2'36.0" *pedigree Good Bye Mrs.J.J.Bailwar (GB) J. Dorosz M.Jednaszewski 7
1951 Arras 2'30.0" *pedigree Arras S. Janasz St. Michalczyk Kazimierz Jagodziński 8
1952 Wizjer 2'32.5" *pedigree Wizjer E.Kurnatowski S.Pasternak M. Krysiak 10
1953 Dorpat 2'32.5" *pedigree Dorpat SK Golejewko K. Chatizow Walenty Stasiak 10
1954 De Corte 2'31.0" *pedigree De Corte SK Golejewko K. Chatizow W.Biesiadziński 7
1955 Sombrero 2'44.0" *pedigree Sombrero SK Widzów J.Paszkiewicz M. Lipowicz 10
1956 Laryks 2'33.5" *pedigree Laryks SK Widzów K. Chatizow Walenty Stasiak 10
1957 Peary 2'30.0" *pedigree Peary SK Iwno M.Molenda Jerzy Jednaszewski 7
1958 Cedric 2'32.0" *pedigree Cedric SK Kozienice Aleksander Falewicz Arkadiusz Goździk 11
1959 Mister Tory 2'34.0" *pedigree Mister Tory SK Widzów J.Paszkiewicz Władysław Biesiadziński 15
1960 Hippiasz 2'35.5" *pedigree Hippiasz SK Iwno Zenon Lipowicz Michał Lipowicz 11
1961 Solali 2'35.5" *pedigree Solali SK Kozienice Mirosław Stawski Władysław Biesiadziński 13
1962 Humbug 2'36.0" *pedigree Humbug SK Golejewko Stanisław Molenda S. Wojtas 11
1963 Hubert 2'33.0" *pedigree Hubert SK Golejewko Stanisław Molenda Mieczysław Żuber 10
1964 Demona 2'32.0" *pedigree Demona SK Moszna Stefan Michalczyk Mieczysław Mełnicki 11
1965 Epikur 2'32.0" *pedigree Epikur SK Golejewko Stanisław Molenda Jerzy Jednaszewski 6
1966 Atarax 2'31.0" *pedigree Atarax SK Golejewko Leon Chatizow Bogdan Ziemiański 10
1967 Trabant 2'33.0" *pedigree Trabant SK Golejewko Leon Chatizow Vasile Hutuleac
1968 Erotyk 2'33.5" *pedigree Erotyk SK Golejewko Stanisław Molenda Vasile Hutuleac
1969 Kadyks 2'32.0" *pedigree Kadyks SK Golejewko Stanisław Molenda Jerzy Jednaszewski

Zwycięzcy 1970–1999[edytuj | edytuj kod]

Rok Ogier/klacz czas Pochodzenie Hodowca Trener Dosiadający
1970 Taormina 2'32.0" *pedigree Taormina SK Golejewko Stanisław Molenda Jerzy Jednaszewski 9
1971 Daglezja 2'38.5" *pedigree Daglezja SK Golejewko Andrzej Walicki Vasile Hutuleac 12
1972 Dipol 2'39.0" *pedigree Dipol SK Widzów Józef Paliński Stanisław Dzięcina 10
1973 Dargin 2'32.0" *pedigree Dargin SK Golejewko Stanisław Molenda Jerzy Jednaszewski 10
1974 Czerkies 2'30.0" *pedigree Czerkies SK Kozienice Maciej Janikowski Jan Filipowski 8
1975 Sekwoja 2'37.0" *pedigree Sekwoja SK Iwno S. Głowacki Mieczysław Mełnicki 11
1976 Iranda 2'33.0" *pedigree Iranda Sk Moszna Stanisław Dzięcina Jan Filipowski 12
1977 Konstelacja 2'34.0" *pedigree Konstelacja SK Golejewko Andrzej Walicki Bolesław Mazurek 11
1978 Kosmogonia 2'38.0" *pedigree Kosmogonia SK Golejewko Andrzej Walicki Andrzej Tylicki 9
1979 Skunks 2'31.0" *pedigree Skunks SK Kozienice Stanisław Dzięcina Mieczysław Mełnicki 12
1980 Sinaja 2'40.0" Saragan – Serbia po Antiquarian SK Widzów Józef Paliński Boleslaw Mazurek 10
1981 Demon Club 2'35.0" Club House – Demona po Masis SK Moszna Stanisław Dzięcina Mieczysław Mełnicki 11
1982 Otmar 2'38.0" Erotyk – Omara po Mehari SK Rzeczna Józef Paliński Albin Rejek 12
1983 Chryston 2'32.0" Parysów – Christina po Aquino SK Kozienice Maciej Janikowski Albin Rejek 14
1984 Neman 2'33.0" Dakota – Narew po Mehari SK Golejewko Stanisław Molenda Mieczysław Mełnicki 11
1985 Korab 2'31.0" Kayoon – Konstelacja po Mehari SK Golejewko Andrzej Walicki Mieczysław Mełnicki 9
1986 Bachus 2'31.0" Dixieland – Boema po Torpid SK Golejewko Stanisław Molenda Józef Gęborys 12
1987 Solozzo 2'29.5" Dixieland – Sonora po Dakota SK Widzów Józef Paliński Józef Geborys 11
1988 Diablik 2'34.5" Dakota – Da Grazie po Negresco POHZ Chojnów Ludwik Buidens Stanisław Karkosa 13
1989 Krezus 2'28.0" Pyjama Hunt – Kresyda po Dersław SK Golejewko Mirosław Stawski Tomasz Dul 11
1990 Aksum 2'33.0" Pyjama Hunt – Addis Abeba po Dakota SK Golejewko Andrzej Walicki Janusz Kozłowski 13
1991 Kliwia* 2'31.0" Pyjama Hunt – Knieja po Dakota SK Krasne Andrzej Walicki Janusz Kozłowski 14
1992 Mokosz 2'31.0" Unoaprile – Mabell po Behistoun SK Rzeczna Piotr Czarniecki Wiaczesław Szymczuk 13
1993 Durand 2'29.0" Juror – Dunkierka po Pyjama Hunt SK Stubno Dorota Kałuba Mirosław Pilich 16
1994 Limak 2'30.0" Dixieland – Limeira po Beauvallon SK Stubno Dorota Kałuba Bolesław Mazurek 15
1995 Numerous 2'30.0" Who Knows – Normandia po Mehari SK Moszna G.W. Wróblewski Piotr Słobodzan 17
1996 Wonderful 2'29.0" Most Welcome – Wallah Wassl po Great Nephew Drei W Stud Farms Andrzej Walicki Mirosław Pilich 13
1997 Mustafa 2'37.8" Winds of Lights – Muscari po Euro Star SK Stubno Dorota Kałuba Tomasz Dul 17
1998 Arctic 2'38.0" Arctic Tern – Fiasco Argento po Silver Hawk P. Chedeville (FR) Dorota Kałuba Tomasz Dul 18
1999 Country Club 2'29.4" Suave Dancer – Cut No Ice po Great Nephew C.F. von Straubenzee

& Comp. (GB)

Sławomir Walotek Rumen Ganczew-Panczew 13
  • Susy (w 1991 roku) została zdyskwalifikowana z pierwszego miejsca za crossing.

Zwycięzcy 2000–2016[edytuj | edytuj kod]

Rok Ogier/klacz Czas Pochodzenie Hodowca Trener Dosiadający L. koni
2000 Dżamajka 2'32,0" Juror – Dżamira po Rutilio Rufo SK Widzów Bogdan Strójwąs Tomasz Dul 20
2001 Kombinacja 2'33,0" Jape – Komańcza po Dakota SK Jaroszówka Bolesław Mazurek Emil Zachariew 14
2002 Dancer Life 2'28,0" Professional – Dyktatorka po Kastet M.Pokrywka Andrzej Walicki Janusz Kozłowski 14
2003 Joung Islander 2'32,6" *pedigree Joung Islander PKI SA Mieczysław Mełnicki Jerzy Ochocki 14
2004 Montbard * 2'28,3" Llandaf – Magenta po Jape SK Moszna Maciej Janikowski Tomasz Dul 14
2005 Dzesmin 2'29,4" Professional – Dżakarta po Aprizzo M.Pokrywka Andrzej Walicki Aleksandr Rieznikow 19
2006 Kamerdyner 2'31,9" Country Club – Karioka po Unblest PKI SA Michał Romanowski J.P. Lopez (FR) 11
2007 San Moritz 2'28,1" Roulette – Santa Monika po Who Knows SK Widzów - K. Tyszko Andrzej Walicki Piotr Piątkowski 15
2008 Ruten 2'31,6" El Prado – Rash po Miswaki R. Spiegel Dorota Kałuba Jiří Palík (CZE) 16
2009 Soros 2'43,2" *pedigree soros T. Sobierajski Małgorzata Łojek Piotr Piątkowski 13
2010 Infamia 2'30,6" *pedigree Infamia SK Jaroszówka Krzysztof Ziemiański Martin Srnec (CZE) 18
2011 Intens 2'32,2" *pedigree Intens R. Piwko Krzysztof Ziemiański Tomáš Lukášek (CZE) 17
2012 Natalie of Budysin 2'29,1" *pedigree Natalie of Budysin Hans-Jörg Gaertner Adam Wyrzyk Szczepan Mazur 16
2013 Patronus 2'28,6" *pedigree Patronus Andrzej Zieliński Andrzej Walicki Piotr Piątkowski 13
2014 Greek Sphere 2'31,9" *pedigree Greek Sphere J. Hanly (IRE) Andrzej Walicki Tomáš Lukášek (CZE) 15
2015 Va Bank 2'30.9" *pedigree Va Bank Airlie Stud Maciej Janikowski Per-Anders Graberg (SWE) 14
2016 Caccini 2'34,2" *pedigree Caccini Bloodstock Agency(FRA) Adam Wyrzyk Tomáš Lukášek (CZE) 14
  • Królowa Śniegu (w 2004 roku) - została zdyskwalifikowana z pierwszego miejsca za crossing i przesunięta na trzecie miejsce.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]