Słup Pokoju

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Słup Pokoju przed kościołem św. Marcina przy ul. Grodzkiej 58 w Krakowie

Słupy Pokoju – słupy stawiane jako pomniki pokoju przez członków i sympatyków Towarzystwa Modlitwy o Pokój Światowy. Popularyzują one przesłanie Niech ludzkość świata żyje w pokoju.

Od początku tego projektu w 1976 roku, na całym świecie postawiono ponad 60 tys. słupów w prawie 100 krajach. Najczęściej stoją przed świątyniami różnych wyznań, ale umieszczane są również na terenach uniwersytetów, urzędów państwowych czy organizacji społecznych. W celu upowszechniania przesłania, Towarzystwo drukuje je także na nalepkach, kartach oraz różnego rodzaju gadżetach. W Japonii, gdzie w 1955 roku powstała organizacja, ponad 6 milionów nalepek można spotkać w oknach sklepowych, na słupach telefonicznych, tablicach ogłoszeń itp. Obecnie siedziba organizacji mieści się w Nowym Jorku.

W Polsce Słupy Pokoju znajdują się m.in. w Krakowie, przed kościołem św. Marcina, jako pamiątka Światowego Dnia Modlitwy o Pokój w 1993 roku; w Przesiece koło Jeleniej Góry, na terenie ośrodka buddyjskiego oraz w Grabniku na terenie ośrodka buddyzmu tybetańskiego Karma Kagyu, w Koszalinie na Placu Pokoju, w Warszawie w ogrodzie Muzeum Azji i Pacyfiku przy ulicy Solec 24[1]. W SP 113 im. Adama Rapackiego we Wrocławiu.

Tradycyjnie na każdej z czterech stron słupa znajduje się przesłanie w jęz. japońskim i angielskim oraz w dwóch innych wybranych językach. Dla przykładu na słupie w Grabniku jest to jęz. polski i tybetański, na słupie w Krakowie i Koszalinie – polski i niemiecki.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

Oficjalna strona projektu Słupy Pokoju