Słupia Wielka

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Artykuł 52°13'02"N 17°13'04"E
- błąd 38 m
WD 52°12'N, 17°9'E
- błąd 20210 m
Odległość 99 m
Słupia Wielka
osada
Ilustracja
Pałac Bleeker-Kohlsaat
Państwo  Polska
Województwo  wielkopolskie
Powiat średzki
Gmina Środa Wielkopolska
Sołectwo Żabikowo
Liczba ludności  680
Strefa numeracyjna 61
Kod pocztowy 63-000
Tablice rejestracyjne PSR
SIMC 0597133
Położenie na mapie gminy Środa Wielkopolska
Mapa lokalizacyjna gminy Środa Wielkopolska
Słupia Wielka
Słupia Wielka
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Słupia Wielka
Słupia Wielka
Położenie na mapie województwa wielkopolskiego
Mapa lokalizacyjna województwa wielkopolskiego
Słupia Wielka
Słupia Wielka
Położenie na mapie powiatu średzkiego
Mapa lokalizacyjna powiatu średzkiego
Słupia Wielka
Słupia Wielka
Ziemia52°13′02″N 17°13′04″E/52,217222 17,217778

Słupia Wielkaosada w Polsce położona w województwie wielkopolskim, w powiecie średzkim, w gminie Środa Wielkopolska. Leży na trasie Średzkiej Kolei Powiatowej.

Dawniej podzielona na dwie odrębne wsie i dwa różne majątki - Słupia Wielka i Mała. Podczas zaborów występowały pod nazwą Gross i Klein Slupia. Około połowy XIX w. z map zniknęła nazwa Słupa Mała. Podczas II wojny światowej wprowadzono od nazwiska ówczesnych właścicieli nazwę Bleckersdorf. Obecna nazwa zaczęła funkcjonować po wojnie.

Do dziś zachował się kompleks budynków dawnego majątku składający się z pałacu w parku i budynków gospodarczych wokół podwórza folwarcznego. W drugiej połowie XIX wieku wieś przeszła w ręce rodziny niemieckiej. Pierwszym niemieckim właścicielem był Wilhelm Schemmann, kolejnym rodzina Bleeker-Kohlsaat. Niewielki pałac w typie renesansowej wili włoskiej został zbudowany zapewne dla tej rodziny w trzeciej ćwierci XIX w. W pomieszczeniach parteru rozplanowano wnętrza reprezentacyjne, natomiast mieszkalne, dostępne z osobnej bocznej klatki schodowej, zlokalizowano na drugiej kondygnacji. W okresie międzywojennym majątek liczył około 600 ha i specjalizował się w uprawie nasion buraków cukrowych. Po drugiej wojnie światowej (1952 r.) w Słupi utworzono rolniczą stację doświadczalną powiązaną z miejscowym PGR. W latach 1965-66 ośrodek w Słupi uzyskał status samodzielnej placówki naukowo-badawczej. Budowę nowoczesnego ośrodka naukowo-badawczego, położonego na północ od pałacu, rozpoczęto w 1967 r., według projektu J. Kopydłowskiego. Placówka nosi obecnie nazwę Centralny Ośrodek Badania Odmian Roślin Uprawnych i podporządkowana jest Ministerstwu Rolnictwa. W dawnym pałacu zlokalizowano jedną ze stacji badawczych ośrodka, jak i pomieszczenia mieszkalne. Pałac i park krajobrazowy w dobrym stanie, dostępne dla zwiedzających.

We wsi znajduje się Zespół Szkoły Podstawowej i Gimnazjum, a także filia Miejskiej Biblioteki Publicznej w Środzie Wlkp. podporządkowana filii tejże biblioteki w Pławcach[1].

W latach 1975–1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa poznańskiego.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Strona domeny srodawlkp-powiat.pl, www.srodawlkp-powiat.pl [dostęp 2017-11-27].