Sōichirō Honda

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Sōichirō Honda
本田 宗一郎
ilustracja
Data i miejsce urodzenia 17 listopada 1906
Hamamatsu
Data śmierci 5 sierpnia 1991
Zawód Założyciel Honda Motor Company

Sōichirō Honda (jap. 本田宗一郎 Honda Sōichirō?, ur. 17 listopada 1906, zm. 5 sierpnia 1991) – japoński inżynier i przemysłowiec. Założyciel Honda Motor Co, Ltd. W dzieciństwie pomagał ojcu w naprawianiu rowerów. W wieku 15 lat bez wykształcenia, opuścił dom i wyjechał do Tokio w poszukiwaniu pracy. W 1922 uzyskał praktyki w zakładzie naprawczym, w którym pracował przez następne 6 lat. W 1928 rozpoczął własny biznes naprawy samochodów. W 1929 opatentował własne metalowe szprychy. W 1937 jego przedsiębiorstwo, które nazwał Honda rozpoczęło produkcję pierścieni tłokowych do małych silników. Powrócił do myśli konstrukcji samochodów sportowych. W 1948 rozpoczął produkcję motocykli jako prezes Honda Motor Company. W 1959 otworzył swój pierwszy sklep USA. Prezesem własnego przedsiębiorstwa pozostał aż do przejścia na emeryturę w 1973. Zmarł w 1991 z powodu niewydolności wątroby.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Wczesne lata[edytuj | edytuj kod]

Sōichirō Honda urodził się w Yamahigashi. Jego ojciec, Gihei Honda, był kowalem. Jego matka, Mika, była tkaczką. Rodzina nie była bogata, ale ojciec rodziny starał się przekazać swoim dzieciom etykę ciężkiej pracy i mechaniki. W 1922 młody Honda rozpoczął pracę w sklepie samochodowym w Tokio o nazwie Art Shokai, gdzie po okresie terminowania został mechanikiem. W 1926 szefostwo postanowiło, aby Honda otworzył własny zakład w jego rodzinnym mieście.

Honda Motor Company[edytuj | edytuj kod]

Pracując w Art Shokai szybko zrozumiał, że niechlujność wykonania i niska wydajność nie będzie tolerowana przez klientów. Ponadto miał świadomość własnych niedoskonałości kierownictwa. W październiku 1946 założył przedsiębiorstwo Honda Motor Co Ltd. do produkcji małych motocykli. W 1963 wprowadził na rynek pierwszy własny samochód Honda T360, który stał się wielkim sukcesem rynkowym.

Ostatnie lata[edytuj | edytuj kod]

W zaawansowanym wieku wraz z żoną zdobył licencję pilota. Miał syna Hirotoshiego Hondę, który założył Mugen Motorsports, został tunerem samochodów Hondy i twórcą niektórych pojazdów wyścigowych, produkowanych pod marką Honda.