Sōmen

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Sōmen

Sōmen (素麺) – bardzo cienki, biały makaron japoński, wykonywany z mąki pszennej, mający mniej niż 1,36 mm grubości. Najczęściej jest podawany na zimno. Różnica pomiędzy sōmen a następnym makaronem według grubości - hiya-mugi (kluski z lodem) oraz jeszcze grubszym makaronem udon to głównie ich wielkość. Makaron sōmen jest rozciągany w czasie wykonywania podobnie jak niektóre typy makaronu udon.

Sōmen jest najczęściej podawany na zimno z łagodnie doprawionym dipem lub tsuyu. Tsuyu to najczęściej sos na bazie katsuo-bushi przyprawiony za pomocą cebuli siedmiolatki, czosnku lub myōga. W lecie sōmen ochłodzony za pomocą lodu jest popularnym posiłkiem chłodzącym.

Sōmen podawany w ciepłej zupie jest nazywany "nyūmen" i jest spożywany głównie w zimie.

Nagashi-sōmen[edytuj | edytuj kod]

Nagashi-sōmen

Niektóre restauracje oferują w lecie "nagashi-sōmen" (流しそうめん) - płynący makaron. Makaron jest umieszczany w długiej bambusowej rynnie wzdłuż restauracji. W rynnie płynie czysta, zimna woda. Gdy sōmen płynie, goście łapią go pałeczkami, a następnie zanurzają w tsuyu. Łapanie płynącego sōmen wymaga zręczności. Makaron, który nie zostanie złapany przed dopłynięciem do końca rynny najczęściej nie jest spożywany, więc goście są pod presją złapania jak największej ilości. Niektóre luksusowe restauracje podają nagashi-sōmen w prawdziwych strumieniach, aby goście mogli cieszyć się posiłkiem w pięknym ogrodowym otoczeniu.