S-Bahn w Hamburgu

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
S-Bahn-Hamburg-Logo.svg
Dane ogólne
Lokalizacja Hamburg, Niemcy
Rodzaj transportu S-Bahn
Data uruchomienia 1907
Infrastruktura
Całkowita
długość linii
144 km
Liczba linii 4 (+ 2 w godzinach szczytu)
Liczba stacji 68
Inne informacje
Rozstaw toru 1435 mm
Operator S-Bahn Hamburg GmbH
Strona internetowa

S-Bahn w Hamburgu (niem. S-Bahn Hamburg) – system kolejowego szybkiego transportu publicznego w Hamburgu. Wraz z U-Bahn, AKN Eisenbahn i koleją regionalną tworzy trzon kolejowego transportu publicznego w mieście i okolicy. Sieć działa od 1907 roku jako system szybkiej kolei elektrycznej, znajduje się pod zarządem DB AG i jest członkiem Hamburger Verkehrsverbund. Średnio dziennie S-Bahn przewozi około 590 000 pasażerów. W 2007 z usług S-Bahn skorzystało łącznie 190,5 milionów osób.

Schemat sieci

S-Bahn Hamburg jest jedynym systemem kolei miejskiej w Niemczech, który wykorzystuje do zasilania zarówno prąd stały (1200 V), dostarczany przez biegnącą równolegle do torów trzecią szynę, jak i prąd przemienny (15 kV, 16 2/3 Hz), dostarczany przez tradycyjną sieć trakcyjną. Większość torów jest odseparowanych od innych linii kolejowych. S-Bahn Hamburg jest zarządzany przez S-Bahn Hamburg GmbH, spółkę należącą do DB Stadtverkehr.

Podobnie jak w Berlinie, S-Bahn w Hamburgu jest ważnym elementem transportu publicznego w mieście, ze względu na gęstą sieć i dobre pokrycie regionu metropolitalnego. Nie posiada on natomiast większego znaczenia dla ruchu regionalnego, ponieważ jego sieć obejmuje praktycznie tylko obszar miasta.

Linki zewnętrzne[edytuj]