s/y Witeź

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
s/y Witeź
Ilustracja
Bandera

 Polska

Właściciel

YKP

Armator

Port Gdynia

Historia
Data wycofania ze służby

1939

Dane techniczne
Długość całkowita (L)

12,5 m

Szerokość (B)

2,7 m

Zanurzenie (D)

1,2 m

Pojemność

5,7 RT

Ożaglowanie
Typ ożaglowania

slup Marconi

Liczba żagli

2

Powierzchnia ożaglowania

75 m²

Wysokość masztów

17

Liczba masztów

1

Witeź – pierwszy polski jacht pełnomorski, zakupiony w roku 1925 dla założonego w tym samym roku Yacht Klubu Polski. Jednostka, na której polscy żeglarze wypłynęli po raz pierwszy – pod dowództwem gen. Mariusza Zaruskiego – na Morze Bałtyckie.

Żeglarstwo po odzyskaniu niepodległości Polski[edytuj | edytuj kod]

Dostęp do Bałtyku Polska odzyskała w roku 1919, na mocy Traktatu wersalskiego. Wkrótce do kraju wrócili z zagranicy żeglarze, m.in. gen. Mariusz Zaruski, Antoni Aleksandrowicz, Konstanty Maciejewicz. Zaczęto tworzyć żeglarskie stowarzyszenia i kluby, m.in. Otton Weiland powołał Stowarzyszenie Przyjaciół Żeglarstwa, powstał Chojnicki Klub Żeglarski (Charzykowy) i inne[1].

W roku 1924 utworzono Yacht Klub Polski (rejestracja w dniu 10 grudnia 1924) liczący początkowo 25 członków. Przewodniczącym Komitetu Organizacyjnego został Antoni Aleksandrowicz, który opracował statut klubu[2]. W dniu 6 lutego wybrano władze klubowe; pierwszym komandorem YKP został gen. Mariusz Zaruski – od 1923 roku adiutant generalny prezydenta Stanisława Wojciechowskiego[3], autor pierwszego polskiego podręcznika żeglarstwa („Współczesna Żegluga Morska”, wyd. 1904, 1919–1920). Antoni Aleksandrowicz pełnił funkcję wicekomandora[2][4][1]. Opracował regulaminy klubowe i zaprojektował flagę, proporzec, znak pieczęci, ubiór klubowy[2].

Ich starania doprowadziły do kupna w Gdańsku, w lipcu 1925 roku, używanego jachtu pełnomorskiego, nazwanego „Witeż”[5]. Wkrótce Klub zbudował własną przystań (pierwszą – na Wiśle, według projektu A. Aleksandrowicza[2]), zakupił łodzie żaglowe, a wśród nich – poza „Witeziem” – kolejne jednostki morskie („Carmena", Junak", „Jurand" i inne)[2][4][1]. Zakupiono również – dla celów szkoleniowych – morski kuter „Gryf"[2]. Rejsy szkoleniowe Młodzieżowej Kadry Żeglarskiej prowadzono na Wiśle i na morzu, m.in. w ramach przysposobienia wojskowego w bazie Marynarki Wojennej w Gdyni-Oksywiu).

Cele działań wyrażał Zaruski m.in. w słowach[6]:

… pomimo odzyskania wybrzeża morskiego jesteśmy dotychczas lądowym społeczeństwem, nie mamy zaufania do morza, boimy się jemu swe kapitały powierzyć – kategorie naszego myślenia są czysto lądowe. Jak najspieszniej potrzeba nam się zabrać do pracy, … , wychować pokolenie ludzi znających morze, rozmiłowanych w nim do najwyższej tęsknoty. Niech jachty nasze staną się pionierami tej idei, niech rozwiną bandery polskie na wszystkich morzach Europy.

Charakterystyka jachtu Witeź[edytuj | edytuj kod]

Jacht „Witeź” był małym jachtem morskim, bardziej regatowym niż turystycznym. Miał ożaglowanie typu Marconi o powierzchni 75 m², stosunkowo dużej jak na małe wymiary kadłuba – długość 12,5 m, szerokość 2,7 m i zanurzenie 1,5 m. Cytując opinię gen. Zaruskiego[4]:

Jest to typ statku żag­lo­wego, któremu w razie ciszy morskiej wystarczy, ażeby załoga w żagle dmuchała, a wnet się porwie do lotu.

Wbrew opiniom, że jacht nie zapewnia bezpieczeństwa w czasie rejsów morskich, taką decyzję podjęto[7]. Gen. Zaruski pisał[4][7]:

należało koniecz­nie odbyć wycieczkę dalszą, ażeby zachęcić wątpiących, pokazać na żywym przykła­dzie, że jacht nie tylko do zdobycia puharu na regatach służy, lecz może iść w zamorskie, dalekie nawet kraje.

Pierwsze rejsy[edytuj | edytuj kod]

Rejs Polska–Szwecja–Dania (20 – 30 sierpnia 1925)[edytuj | edytuj kod]

Po kilkudniowych przygotowaniach (w zaopatrzeniu jachtu pomogła marynarka wojenna, m.in. przekazując szczegółowe mapy)[7] 20 sierpnia 1925 roku „Witeź” wyszedł w morze z południowego molo portu morskiego w Gdyni. Załogę stanowili: Mariusz Zaruski jako kapi­tan statku, Antoni Aleksan­dro­wicz jako zastęp­ca kapi­tana oraz dwaj człon­ko­wie YKP, żeglarze – Michał Laudański i Helio­dor Sztark, „konsul-kuk”, polski konsul w Kolonii i na Murmanie (w rejsie brał też udział p. B.)[4][1]. Jacht był żegnany przez kapitana portu z żoną i nieliczne grono zainteresowanych. Na morzu odebrał nadane kodem flagowym życzenia „Szczęśliwej drogi” od ORP "Podhalanin".

Witeź w porcie Rønne
(fot. Antoni Aleksandrowicz)

Płynął wzdłuż brzegu do Gdańska, a następnie wybrał kierunek na Latarnię Morską na Helu i dalej, na Rozewie i Latarnię Morską w Jastarni. O świcie następnego dnia minęli Latarnię Morską Rozewie i wybrali kurs na Karlshamn (Szwecja) – cel rejsu[8][7].

Po wyjściu z Karlshamn napotkano sztorm, w tym biały szkwał, który położył jacht, jednak nie doszło do uszkodzeń. Ze względu na niesprzyjającą pogodę zatrzymano się w zacisznej przystani na Han-ö – szwedzkiej skalistej wysepce z latarnią morską, z populacją 250 mieszkańców trudniących się rybołówstwem. Następnego dnia ominęli przylądek Hammeren (zob. Hammershus) na Bornholmie i zacumowali w Rønne. M. Zaruski wspominał owacyjne przyjęcie załogi „Witezia” przez duńskich marynarzy. W trasie powrotnej jacht ponownie dzielnie walczył z silnymi szkwałami. Warunki w Zatoce Gdańskiej przez 5 dni uniemożliwiały wejście do Gdyni. Ostatecznie pierwszy polski rejs bałtycki zakończył się w tym samym miejscu, w którym został rozpoczęty 10 dni wcześniej (M. Zaruski: „Tłumów i tym razem nie było”)[8][7].

Kolejne rejsy morskie[edytuj | edytuj kod]

W roku 1926 zorganizowano dwa zagraniczne rejsy na „Witeziu”:

  • do Szwecji, Danii i Niemiec (dowodzący: komandor H. Pistl),
  • do Szwecji (dowodzący: gen. M. Zaruski).

W drugim z tych rejsów (trzecia wyprawa „Witezia”) do załogi jachtu należeli: komandor Witold Żelechowski[9], Michał Laudański, Janusz Albrecht i Stanisław Bobiński[6]. W kolejnym, czwartym rejsie „Witezia” uczestniczyli: gen. Zaruski (kapitan), Stanisław Kosko (zastępca kapitana), Michał Laudański, Feliks Hłasko i Antoni Żmigrodzki[6].

W roku 1927 zorganizowano wyprawę do Łotwy i Szwecji (czwarty rejs gen. Zaruskiego)[6], a w lecie 1928 rokurejs do Kopenhagi (załoga: gen. M. Zaruski, Michał Laudański, Zygmunt Horyd, Stanisław Mańkowski i Feliks Wadowski)[6].

Relacje Mariusza Zaruskiego z rejsów na „Witeziu”[edytuj | edytuj kod]

Okładka broszury M. Zaruskiego (1925)

Mariusz Zaruski opublikował cztery broszury o wyprawach na „Witeziu”[6][3]. We wstępie do pierwszej z nich wydawca napisał m.in.[8][4][6]:

Oddając do druku opis pierwszej podróży yachtu polskiego na wody zagraniczne, żywimy nadzieję, że stanie się on zachę­tą dla wszyst­kich, intere­su­ją­cych się rozwo­jem naszej żeg­lugi i spor­tów wod­nych, do wypró­bo­wa­nia sił swoich na morzu, pośred­nio zaś – do opa­no­wania przez nas morza.

Kolejne broszury dotyczą rejsów z lat 1925–1928[6][3][a]:

  • rejs pierwszy – Żaglowym yachtem przez Bałtyk. Pierwsza podróż yachtu polskiego do Szwecji 20 VIII–30 VIII 1925, Warszawa 1925,
  • rejs trzeci – Na pokładzie „Witezia”. Trzecia podróż żaglowego yachtu „Witeź” w r. 1926 do Szwecji, Wydawnictwo Yacht-Klubu Polskiego, Warszawa 1927,
  • rejs czwarty – Na yachcie „Witeź”. Czwarta podróż żaglowego yachtu „Witeź” w r. 1927 do Łotwy i Szwecji, Instytut Wydawniczy Ligi Morskiej i Rzecznej, Warszawa 1928,
  • rejs piąty – Moja czwarta podróż na „Witeziu”, Wojskowy Instytut Naukowo-Wydawniczy, Warszawa 1930.

Wszystkie cztery broszury wydano ponownie jako III rozdział książki Na skrzydłach jachtów[6] pt. Na jachcie „Witeź” [7].

Uwagi[edytuj | edytuj kod]

  1. Mariusz Zaruski nie uczestniczył w rejsie drugim.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d Historia żeglarstwa > Żeglarstwo Polskie. [w:] Portal dla żeglarzy JachtSerwis.pl [on-line]. [dostęp 2013-09-04]. (pol.).
  2. a b c d e f Andrzej Sosnowski: Zarys historii 1924-1959. [w:] Historia YKP (tekst zamieszczony w monografii wydanej z okazji 75 lecia YKP) [on-line]. zg.ykp.pl. [dostęp 2013-09-05]. [zarchiwizowane z tego adresu (2014-11-04)]. (pol.).
  3. a b c Marek Słodownik: Generał Mariusz Zaruski. [w:] Portal żeglarski marynistyka.pl > Sławni żeglarze [on-line]. marynistyka.pl. [dostęp 2013-09-04]. (pol.).
  4. a b c d e f Gen. Mariusz Zaruski. Na jachcie “Witeź”. Podróż w r. 1925. [w:] Portal Zeglujmy Razem (NY) [on-line]. zeglujmyrazem.com. [dostęp 2013-09-04]. [zarchiwizowane z tego adresu (2013-05-23)]. (pol.).
  5. Mariusz Zaruski. [w:] Strona internetowa Ośrodek Szkolenia Morskiego Ligi Obrony Kraju w Jastarni [on-line]. www.lokjastarnia.pl. [dostęp 2013-09-04]. [zarchiwizowane z tego adresu (2013-11-18)]. (pol.).
  6. a b c d e f g h i Adam Ruta: Książka żeglarska w Drugiej Rzeczypospolitej. Kraków: Wydawnictwo Naukowe Uniwersytetu PedagigicznegoP, 2010. ISBN 978-83-7271-613-2.
  7. a b c d e f Mariusz Zaruski: Na skrzydłach jachtów. Lwów: Książnica-Atlas, 1926, s. 37-60, seria: Dookoła Ziemi. Biblioteka Geograficzno-Podróżnicza.
  8. a b c Mariusz Zaruski: Żaglowym yachtem przez Bałtyk. Pierwsza podróż yachtu polskiego do Szwecji 20 VIII – 30 VIII 1925. Warszawa: Yacht-Klub Polski, 1925.
  9. Fragment życiorysu twórcy pierwszej w Polsce Szkoły Nurków (w Modlinie) Witolda Żelechowskiego. [w:] Muzeum Nurkowania > Życiorysy [on-line]. 2008-11-06. [dostęp 2013-09-05]. (pol.).