SAS Institute

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
SAS Institute, Inc.
Ilustracja
Państwo  Stany Zjednoczone
Siedziba Cary
Data założenia 1976
Prezes James Goodnight (CEO)
brak współrzędnych
Strona internetowa

SAS Institute, Inc. – amerykańskie przedsiębiorstwo informatyczne z siedzibą w Cary, w Karolinie Północnej. Przedsiębiorstwo powstało w 1976 roku, a jego właścicielami są James Goodnight i John Sall. Prezesem niezmiennie od początku istnienia przedsiębiorstwa jest James Goodnight. Polski oddział SAS Institute powstał w 1992 roku. Założycielką i dyrektorem zarządzającym SAS Polska od samego początku jest Alicja Wiecka[1].

Historia[edytuj | edytuj kod]

W drugiej połowie lat 60., w ramach grantu ogłoszonego przez National Institutes of Health w Stanach Zjednoczonych, James Goodnight wraz ze współpracownikami z North Carolina State University stworzył program statystyczny – Statistical Analysis System (SAS), który miał analizować dane gromadzone przez Departament Rolnictwa. Do realizacji projektu, oprócz Goodnighta, oddelegowani zostali Jim Barr, John Sall i Jane Helwig. Program znalazł szerokie uniwersalne zastosowanie, i na początku lat 70. licencje SAS zaczęły kupować firmy komercyjne: banki, firmy ubezpieczeniowe i farmaceutyczne. 1 lipca 1976 roku, Goodnight, Barr, Sall i Helwig założyli SAS Institute Inc. W późniejszym czasie Barr i Helwig sprzedali swoje udziały w firmie. W 1978 roku firma zatrudniała 21 osób i posiadała 600 klientów. W 1980 roku, w Wielkiej Brytanii, SAS otworzył pierwszy zagraniczny oddział. W latach 90. firma rozrosła się w korporację globalną.

Oprogramowanie[edytuj | edytuj kod]

Oprogramowanie SAS to zintegrowana i kompleksowa platforma analityczna zawierająca pakiet rozwiązań do zarządzania danymi, wizualizacji danych i raportowania, zaawansowanej analityki, prognozowania, symulacji i optymalizacji. Podstawą funkcjonowania platformy oprogramowania SAS jest język SAS 4GL. Został on stworzony specjalnie dla łatwego realizowania zadań w zakresie przygotowania i analizy danych oraz ich statystycznego opracowania. Oprogramowanie SAS zawiera zarówno interfejsy programistyczne, pozwalające na tworzenie i uruchamianie kodu w języku SAS 4GL, jak i interfejsy graficzne przeznaczone dla użytkowników biznesowych i projektantów systemów informatycznych.

Rozwiązania SAS umożliwiają pozyskanie, integrację i uporządkowanie danych pochodzących z różnych źródeł, również danych nieustrukturyzowanych, takich jak np. dane tekstowe (text analytics), oraz ich wielowymiarową i zaawansowaną analizę. Oprogramowanie SAS wykorzystuje przetwarzanie rozproszone i technologię in-memory, które umożliwiają analizę wielkich zbiorów danych (big data), skrócenie czasu niezbędnego do przygotowania modeli analitycznych i optymalizację pracy zespołów analityków. Oprogramowanie można integrować z różnorodnymi aplikacjami, bazami danych i systemami operacyjnymi. SAS dostarcza środowisko analityczne dla dowolnej liczby użytkowników i oferuje szeroki wybór funkcjonalności, od prostych raportów po złożone analizy biznesowe, które można udostępniać w przeglądarce internetowej, poprzez urządzenia mobilne i aplikacje Microsoft Office.

Technologia SAS jest fundamentem dla gotowych rozwiązań biznesowych dedykowanych do wsparcia obszarów, m.in. zarządzania relacjami z klientem, wsparcia sprzedaży i marketingu, zarządzania finansami i ryzykiem, wykrywania nadużyć, zarządzania łańcuchem dostaw i prognozowania popytu.

SAS na świecie[edytuj | edytuj kod]

Biuro SAS w Toronto

SAS Institute globalnie posiada największy udział w rynku zaawansowanej analityki. Według raportu firmy IDC Worldwide Business Analytics Software Market Shares, 2015[2] udział SAS w tym rynku wynosi 31,5%. SAS jest również pozycjonowany przez analityków rynku jako wiodący dostawca technologii w takich obszarach, jak analityka biznesowa, data management, marketing cyfrowy, customer intelligence, fraud detection, zarządzanie ryzykiem[3]. Przedsiębiorstwo obsługuje globalnie 80 000 klientów w prawie 150 państwach. W 2015 roku globalne przychody SAS wyniosły 3,16 mld USD[4].

SAS w Polsce[edytuj | edytuj kod]

Polski oddział SAS założony został w 1992 roku. W latach 90. przedsiębiorstwo wdrażało pierwsze hurtownie danych i systemy analityczno–raportowe w największych polskich przedsiębiorstwach i instytucjach. Obecnie SAS Polska dostarcza rozwiązania analityczne do zarządzania marketingiem, sprzedażą, dystrybucją, ryzykiem i wykrywaniem nadużyć. Z oprogramowania i usług SAS korzysta w Polsce ponad 170 klientów, w tym większość banków, główni operatorzy telekomunikacyjni, towarzystwa ubezpieczeniowe, firmy produkcyjne, handlowe i dystrybucyjne, instytucje publiczne, sektor ochrony zdrowia, placówki naukowe i akademickie i inne. W Polsce SAS jest liderem rynku analityki i analityki biznesowej. Według raportu firmy analitycznej PMR, udział SAS w tym rynku wynosi 27%. Firma posiada własną siedzibę w Warszawie przy ulicy Gdańskiej, w której znajduje się również centrum szkoleniowo–konferencyjne – SAS Innovation Hub[5].

Program akademicki[edytuj | edytuj kod]

SAS na świecie i w Polsce aktywnie współpracuje z sektorem akademickim. Oprogramowanie SAS jest wykorzystywane zarówno w dydaktyce, jak i projektach badawczych. W ramach Programu Akademickiego SAS prowadzone są na uczelniach, także w Polsce, certyfikowane ścieżki przedmiotowe, specjalizacje i studia podyplomowe. Umożliwiają one studentom zdobycie podstawowych umiejętności w zakresie analizy danych w środowisku SAS. Studenci mogą korzystać z dostępnego online bezpłatnego pakietu SAS University Edition. Inną opcją jest SAS OnDemand for Academics – zestaw produktów SAS udostępniany w wirtualnej chmurze poprzez przeglądarkę internetową. To gotowe środowisko do prowadzenia zajęć z zakresu statystyki, eksploracji i prognozowania danych. SAS Analytics U to internetowa interaktywna platforma społecznościowa, gdzie znajdują się różne zasoby dla studentów, baza sprawdzonych szkoleń i tutoriali oraz innych materiałów merytorycznych[6].

Pracodawca[edytuj | edytuj kod]

SAS każdego roku zajmuje wysokie pozycje w rankingach na najlepsze miejsca pracy na całym świecie. Polski oddział SAS zajął 1. miejsce w rankingu Great Place to Work[7] w 2014 roku, zdobywając dodatkowo nagrodę specjalną za szczególne wyczulenie na potrzeby pracowników. SAS przywiązuje dużą wagę do takich aspektów, jak kompleksowe spojrzenie na pracownika, dzielenie się wiedzą, współpraca i rozwój, zaufanie i szacunek, otwarta komunikacja, odpowiedzialność społeczna[8].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Alicja Wiecka, Executive Managing Director. [dostęp 2016-08-24].
  2. Worldwide Business Analytics Software Market Shares, 2015: Healthy Demand Despite Currency Exchange Rate Headwinds. idc.com. [dostęp 2016-08-24].
  3. SAS: Company overview annual report. 2015.
  4. About SAS. [dostęp 2016-08-24].
  5. Informacje o SAS. [dostęp 2016-08-24].
  6. Program Akademicki. [dostęp 2016-08-24].
  7. Krzysztof Malinowski: Listy Najlepszych Miejsc Pracy Polska 2014 ogłoszone! – Great Place to Work® w Polsce. greatplacetowork.pl. [dostęp 2016-08-24].
  8. @SAS. [dostęp 2016-08-24].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]