SCORE

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
SCORE
Atlas-B with Score payload.jpg
Rakieta Atlas B z satelitą SCORE na platformie startowej
Inne nazwy 1958 Zeta
Indeks COSPAR 1958-006A
Indeks NORAD 00010
Zaangażowani DARPA, USAF (USA)
Rakieta nośna Atlas B
Miejsce startu Cape Canaveral Air Force Station, USA
Orbita (docelowa, początkowa)
Perygeum 158 km
Apogeum 1187 km
Okres obiegu 98,21 min
Nachylenie 32,2°
Mimośród 0,08999
Czas trwania
Początek misji 18 grudnia 1958 (23:02 UTC)
Koniec misji 30 grudnia 1958
Powrót do atmosfery 21 stycznia 1959
Wymiary
Kształt cylindryczny
Wymiary (człon rakiety)
wys. 22,4 m; śr. 3 m
Masa całkowita na orbicie (razem z rakietą) 4048 kg
Masa ładunku użytecznego 68 kg

SCORE (skrót od ang. Signal Communication by Orbiting RElay – komunikacja sygnałowa poprzez orbitujący przekaźnik) – pierwszy sztuczny satelita, który przekazał z orbity na Ziemię ludzki głos. Był protoplastą satelitów komunikacyjnych i pierwszym statkiem kosmicznym o przeznaczeniu ściśle praktycznym. Amerykański statek zbudowany dla rządowej agencji wojskowej DARPA. Przez 13 dni, poprzez radiowe fale krótkie, przekazywał na Ziemię nagrane na taśmie świąteczne przesłanie prezydenta USA Eisenhowera. Udowodnił tym samym, że możliwe jest przekazywanie sygnałów radiowych z orbity okołoziemskiej[potrzebne źródło] i ich odbiór przez wiele odbiorników naziemnych w niemal dowolnym punkcie globu.

Pierwsze w historii ludzkie słowa nadane z kosmosu brzmiały:

"Mówi Prezydent Stanów Zjednoczonych. Dzięki niesamowitemu postępowi nauki, mój głos dociera do Was z satelity krążącego w przestrzeni kosmicznej. Moje przesłanie jest proste: poprzez to niezwykłe medium przekazuję Wam i całej ludzkości amerykańskie życzenie o pokoju na Ziemi i pomyślności dla wszystkich ludzi."

Budowa i działanie[edytuj | edytuj kod]

Satelita SCORE został zaprojektowany, i w znacznej mierze zbudowany, przez wojskowy ośrodek Signal Research and Development Laboratory w Fort Monmouth, w stanie New Jersey, pod kierownictwem Kennetha Mastermana-Smitha, wojskowego inżyniera rozwoju komunikacji. Ładunek, ważący 68 kg, został umieszczony na stałe w ostatnim członie rakiety nośnej Atlas B. Wraz z nim osiągnął orbitę.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]