SIM-lock

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

SIM-lock (SIM lock, potocznie simlock) – zabezpieczenie w oprogramowaniu telefonów komórkowych zakładane przez producenta na życzenie operatora, najczęściej powodujące brak autoryzacji kart SIM pochodzących od innych operatorów.

W telefonie komórkowym z SIM-lockiem można zainstalować kartę SIM tylko jednego operatora (najczęściej sprzedawcy telefonu), telefon można również zablokować tak, by działał tylko z jedną, wybraną kartą SIM lub np. z kartami z określonego kraju - jednak w praktyce najczęstszą blokadą jest blokada na życzenie operatora. Umieszczenie innej karty zwykle powoduje pokazanie napisu Brak sieci lub informacji o blokadzie.

Przeważnie blokada SIM-lock jest zakładana na kod kraju i kod sieci (MNC+MCC), np. 260-01.

Zwykle firma, która założyła SIM-locka, oferuje także możliwość jego zdjęcia za odpowiednią opłatą lub bezpłatnie po określonym czasie (np. koniec terminowej umowy między klientem a operatorem). W większości telefonów operacja taka polega na wpisaniu w odpowiednim menu telefonu kodu odblokowującego NCK. Sklepy z telefonami i akcesoriami oraz komisy zazwyczaj oferują zdjęcie SIM-locka. Cena zależy od tego jak bardzo skomplikowana jest ta operacja. Może zająć to od jednej minuty do kilku dni, jak np. jest w przypadku odblokowywania iPhone'a.