SLD Lewica Razem

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

SLD Lewica Razem – koalicyjny komitet wyborczy skupiony wokół Sojuszu Lewicy Demokratycznej, powołany na wybory samorządowe w 2014. Oprócz SLD formalnie komitet tworzyły także Unia Pracy oraz Krajowa Partia Emerytów i Rencistów. Związanych z komitetem było również szereg innych partii oraz organizacji pozapartyjnych.

13 sierpnia 2014 zarząd krajowy Sojuszu Lewicy Demokratycznej przyjął uchwałę o powołaniu na wybory samorządowe koalicyjnego komitetu SLD Lewica Razem, w ramach którego zadeklarował oddanie 50% miejsc na listach wyborczym organizacjom lewicowym spoza SLD[1][2]. Propozycję SLD odrzucił rozmawiający wcześniej z tą partią o wspólnym starcie Twój Ruch – druga z partii kojarzonych z lewicą posiadająca własny klub poselski[3]. Unia Pracy (pomimo początkowej dezaprobaty) oraz Krajowa Partia Emerytów i Rencistów podpisały umowę koalicyjną 29 sierpnia[4]. 6 września w Warszawie przyjęto manifest „#Lewica Razem”, pod którym podpisała się grupa organizacji – oprócz partii formalnie tworzących koalicję także m.in. Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych, Liga Kobiet Polskich czy ugrupowania polityczne: Partia Regionów, Polska Lewica czy stowarzyszenie Ryszarda Kalisza Dom Wszystkich Polska[5]. Na niektórych obszarach do koalicji przyłączyły się także partie centrowe: ze Stronnictwem Demokratycznym zawarto regionalne porozumienie w województwie lubuskim[6], w wyborach do sejmiku zachodniopomorskiego oraz szereg lokalnych sojuszy (m.in. w Łodzi, Wrocławiu czy Oławie), zaś w niektórych miejscach porozumiano się z Partią Demokratyczną (jej kandydat znalazł się m.in. na liście SLD LR do sejmiku małopolskiego[7]), której przewodniczący przemawiał na październikowej konwencji SLD LR[8]. Ponadto w niektórych miejscach kandydatów koalicji poparł TR, a kilku byłych posłów tej partii, popierając koalicję na szczeblu ogólnopolskim, odeszło z niej i przystąpiło do klubu poselskiego SLD. W niektórych miejscach do koalicji przyłączyła się także Socjaldemokracja Polska (jej kandydatka znalazła się m.in. na liście do sejmiku lubelskiego), Polska Partia Socjalistyczna (jej kandydaci znaleźli się m.in. na listach sejmików śląskiego i łódzkiego), Partia Kobiet (jej kandydatka znalazła się m.in. na liście sejmiku małopolskiego), incydentalnie także np. Samoobrona (w Łodzi)[9]. Na liście do sejmiku łódzkiego znalazła się ponadto kandydatka Unii Lewicy[10].

KKW SLD LR wystawił listy do wszystkich sejmików województw oraz kandydatów na radnych oraz włodarzy na terenie całej Polski. W niektórych miejscach koalicja wystąpiła pod innymi nazwami: np. w Lublinie zawarto szeroką koalicję Lubelska Lewica Razem, w skład której weszły m.in. Twój Ruch (jego działaczka została kandydatką na prezydenta miasta), Partia Zieloni czy Polska Partia Pracy – Sierpień 80[11], zaś w Pile i powiecie pilskim powołano komitet Lewica Razem, który na prezydenta Piły wystawił działacza Unii Pracy.

W wyborach do sejmików komitet SLD LR uzyskał 8,79% głosów i uzyskał 28 mandatów, zajmując 4. miejsce spośród wszystkich komitetów. Najwięcej mandatów komitet uzyskał w województwie lubuskim (5) oraz w wielkopolskim i zachodniopomorskim (po 4). W trzech województwach komitet nie uzyskał żadnych mandatów na tym szczeblu[12]. Jeden mandat (w województwie wielkopolskim) przypadł przedstawicielowi UP, a pozostałe kandydatom związanym z SLD. W województwie śląskim radni SLD przyłączyli się do koalicji rządzącej (z PO i PSL), a w pozostałych znaleźli się w opozycji. Komitet SLD LR wygrał wybory do trzech rad powiatów (w tym dwóch grodzkich)[13]. Kandydaci SLD LR zdobyli 22 stanowiska włodarzy[14], w tym 5 urzędów prezydentów miast (w Częstochowie, Dąbrowie Górniczej, Koninie, Świdnicy i Świnoujściu). 5 kandydatów SLD LR przegrało wybory na prezydentów w II turze.

24 czerwca 2017 rada krajowa SLD zdecydowała, że na kolejne wybory samorządowe (w 2018) także zostanie powołany komitet SLD Lewica Razem[15].

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]