SNCAC NC.1071

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
SNCAC NC.1071
Ilustracja
Dane podstawowe
Państwo  Francja
Producent Société Nationale de Constructions Aéronautiques du Centre
Typ doświadczalny samolot pokładowy
Konstrukcja metalowa
Załoga 3
Historia
Data oblotu 12 października 1948
Dane techniczne
Napęd 2 x Silnik turboodrzutowy Rolls-Royce Nene 101
Ciąg 21,6 kN każdy
Wymiary
Rozpiętość 20 m
Długość 10,75 m
Wysokość 4,6 m
Powierzchnia nośna 50 m²
Masa
Własna 7 380 kg
Startowa 13 750 kg
Osiągi
Prędkość maks. 790 km/h
Prędkość wznoszenia 23,6 m/s
Pułap 13 200 m
Dane operacyjne
Użytkownicy
Francja

SNCAC NC.1071francuski samolot doświadczalny przystosowany do operowania z pokładu lotniskowca wybudowany w połowie lat 40. przez wytwórnię Société Nationale de Constructions Aéronautiques du Centre.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Samolot był rozwinięciem wcześniejszej turbośmigłowej konstrukcji. Po raz pierwszy publicznie został zaprezentowany na Międzynarodowym Salonie Lotniczym w Paryżu w maju 1949 roku. Samolot charakteryzował się bardzo dobrymi właściwościami podczas lotu z niewelkimi prędkościami. Przewidywano wybudowanie wersji myśliwskiej i szturmowej, jednak niezadowalające osiągi maksymalne oraz duże skomplikowanie konstrukcji samolotu, sprawiły, że maszyna nie była dalej rozwijana.

Konstrukcja[edytuj | edytuj kod]

Samolot miał bardzo nietypową budowę, był trzymiejscowym, dwusilnikowym, wolnonośnym, średniopłatem o całkowicie metalowej konstrukcji. Skrzydło składało się z centropłata i mocno zwężających się części zewnętrznych płata. Samolot będąc przystosowanym do hangarowania na pokładzie lotniskowca miał dwukrotnie składane skrzydła, najpierw do góry, tuż przy gondolach silnikowych a następnie ku kadłubowi zachodząc na siebie. Płat wyposażony był w lotki. Po obu stronach centropłata umieszczone były długie gondole silnikowe, na których wsparte było usterzenie samolotu, podwójne pionowe, na końcu każdej gondoli i wspartego na nim długie go steru poziomego. Podwozie trójzespołowe, każdy zespół z jednym kołem, przednie chowane do wnęki w kadłubie, główne do gondoli silnikowych.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]