SNCAC NC.1071

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
SNCAC NC.1071
SNCAC NC.1071
Dane podstawowe
Państwo  Francja
Producent Société Nationale de Constructions Aéronautiques du Centre
Typ doświadczalny samolot pokładowy
Konstrukcja metalowa
Załoga 3
Historia
Data oblotu 12 października 1948
Dane techniczne
Napęd 2 x Silnik turboodrzutowy Rolls-Royce Nene 101
Ciąg 21,6 kN każdy
Wymiary
Rozpiętość 20 m
Długość 10,75 m
Wysokość 4,6 m
Powierzchnia nośna 50 m²
Masa
Własna 7 380 kg
Startowa 13 750 kg
Osiągi
Prędkość maks. 790 km/h
Prędkość wznoszenia 23,6 m/s
Pułap 13 200 m
Dane operacyjne
Użytkownicy
Francja

SNCAC NC.1071francuski samolot doświadczalny przystosowany do operowania z pokładu lotniskowca wybudowany w połowie lat 40. przez wytwórnię Société Nationale de Constructions Aéronautiques du Centre.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Samolot był rozwinięciem wcześniejszej turbośmigłowej konstrukcji. Po raz pierwszy publicznie został zaprezentowany na Międzynarodowym Salonie Lotniczym w Paryżu w maju 1949 roku. Samolot charakteryzował się bardzo dobrymi właściwościami podczas lotu z niewelkimi prędkościami. Przewidywano wybudowanie wersji myśliwskiej i szturmowej, jednak niezadowalające osiągi maksymalne oraz duże skomplikowanie konstrukcji samolotu, sprawiły, że maszyna nie była dalej rozwijana.

Konstrukcja[edytuj | edytuj kod]

Samolot miał bardzo nietypową budowę, był trzymiejscowym, dwusilnikowym, wolnonośnym, średniopłatem o całkowicie metalowej konstrukcji. Skrzydło składało się z centropłata i mocno zwężających się części zewnętrznych płata. Samolot będąc przystosowanym do hangarowania na pokładzie lotniskowca miał dwukrotnie składane skrzydła, najpierw do góry, tuż przy gondolach silnikowych a następnie ku kadłubowi zachodząc na siebie. Płat wyposażony był w lotki. Po obu stronach centropłata umieszczone były długie gondole silnikowe, na których wsparte było usterzenie samolotu, podwójne pionowe, na końcu każdej gondoli i wspartego na nim długie go steru poziomego. Podwozie trójzespołowe, każdy zespół z jednym kołem, przednie chowane do wnęki w kadłubie, główne do gondoli silnikowych.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]