SORAS

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

SORAS (pełna nazwa: Soap Opera Rapid Aging Syndrome) – termin używany głównie w operach mydlanych, który służy do opisania procesu szybkiego dorastania (zazwyczaj małego dziecka, rzadziej nastolatka). Postać poddana SORAS-owi po raz pierwszy pojawia się na ekranie jako małe dziecko/nastolatek, aby np. już po roku pojawić się jako osoba dorosła, grana przez innego aktora, podczas gdy wygląd i wiek pozostałej obsady nie ulega tak gwałtownej zmianie (chyba że innego dziecka/nastolatka).

Nie wszystkie dzieci/nastolatkowie zostają poddani SORAS-owi. Dla przykładu aktorka Kate Ritchie (ur. w 1978) grała w serialu Zatoka serc od 1988 do 2007 roku, kiedy to nakręcono ostatni odcinek z jej udziałem (wyemitowano go w 2008).

Istnieje także termin de-SORAS. Osoba poddana de-SORAS-owi pozostaje w tym samym wieku przez dłuższy okres, a nawet staje się młodsza.

Przykłady[edytuj | edytuj kod]

SORAS

  • As the World Turns - urodzona w 1958 roku postać wraca ze szkoły medycznej w 1966, mimo że powinna mieć jedynie 8 lat.
  • Moda na sukces - w 1999 Taylor Hayes (Hunter Tylo) rodzi bliźniaczki - Steffy i Phoebe. W 2002 mają 8 lat, w 2005 są grane przez 16-letnie (wówczas) aktorki. W tym samym serialu, Brooke Logan (Katherine Kelly Lang) w 2002 roku urodziła córkę, Hope. W 2010 dziewczynka ma już 17 lat, a gra ją 22-letnia Kimberly Matula.
  • Passions - 21 czerwca 2002 Theresa Lopez-Fitzgerald Crane urodziła Ethana. 3 lata później jej syn miał 9 lat.

de-SORAS

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]