SPDY

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

SPDY (wymawiane (ang.) "speedy", tj. w uproszczeniu (pol.) "spidy") jest bazowanym na TCP protokołem warstwy aplikacji do transmisji treści Web. Został zaproponowany przez Google i był rozwijany jako jeden z projektów Chromium. SPDY według dokumentacji nie miał zastąpić HTTP, tylko go rozszerzyć.

W trakcie pracy nad tym protokołem główni programiści SPDY, w tym Mike Belshe i Roberto Peon, zostali włączeni do opracowania HTTP/2. W lutym 2015 r. Google zaanonsował, że w związku z końcową ratyfikacją standardu HTTP/2 wycofuje wspieranie SPDY[1]. Wsparcie SPDY zostało wyłączone w Google Chrome od wersji 51, a Firefoksie - od wersji 50[2].

Podstawowa charakterystyka i fakty[edytuj | edytuj kod]

Nazwa "SPDY" nie jest akronimem. Została utworzona od słowa "SPeeDY" i ma symbolizować prędkość działania dzięki kompresji, która jest jednym z najważniejszych celów projektu[3].

Celem SPDY było zmniejszenie czasu ładowania się stron WWW[4] dzięki priorytetyzacji i multipleksacji. W SPDY przeniesienie kilku plików wymagało tylko jednego połączenia[5][6]. Wszystkie transmisje były szyfrowane przez TLS oraz kompresowane przez gzip (w przeciwieństwie do protokołu HTTP, w którym nagłówki nie są kompresowane).

Google Chrome używał SPDY[7][8] do komunikowania się z usługami Google, takimi jak Google Search, Gmail, Chrome sync i dla wyświetlania reklamy Google. Sesje SPDY mogły być sprawdzone w Chrome za pomocą specjalnego URL chrome://net-internals/#events&q=type:SPDY_SESSION%20is:active .

W Mozilla Firefox, począwszy od wersji 11, również została zaimplementowana obsługa protokołu SPDY. W wersji 11 nie była jeszcze ona domyślnie włączona i należało zrobić to ręcznie, przełączając wartość ustawienia network.http.spdy.enabled na true w about:config. Od wersji 13 obsługa SPDY była domyślnie włączona[9]. Opera obsługiwała protokół SPDY od wersji 12.10.

W systemie Windows 8.1 SPDY jest dostępny w całym systemie dzięki Internet Explorer 11. Internet Explorer 11 w wersji na Windows 7 nie obsługuje protokołu SPDY.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]