SQL Slammer

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

SQL Slammerrobak, który 25 stycznia 2003 zainfekował serwery Microsoft SQL na całym świecie.

Cechą szczególną SQL Slammera była niespotykana dotychczas szybkość rozprzestrzeniania się. Tempo podwajania liczby zainfekowanych komputerów wynosiło ok. 8 i pół sekundy, w porównaniu z 37 minutami w przypadku Code Red.

Ponieważ dziura wykorzystywała pakiety UDP zamiast bardziej tradycyjnych TCP, pojedynczy pakiet mógł przejąć podatny komputer, a ponadto robak nie musiał śledzić losu wysłanych pakietów, co umożliwiło mu wysyłanie ich w niespotykanym dotychczas tempie. Co prawda TCP również umożliwia wysyłanie pakietów bez śledzenia ich losu, za pomocą procedury Reverse SYN dostępnej m.in. w Paketto Keiretsu, jednak jest to o wiele bardziej skomplikowana procedura i żaden robak jak dotychczas z tego nie korzystał.

Ten sposób działania umożliwił robakowi generowanie gigantycznego ruchu w sieci, rzędu wielu gigabajtów na sekundę.

Microsoft w lipcu 2002 wypuścił patcha, który łatał tę dziurę, jednak potem kolejny patch ponownie ją otwierał. Większość administratorów serwerów opartych o ten produkt Microsoftu jednak nie zaaplikowała ani jednego, ani drugiego z nich, włącznie z niektórymi administratorami wewnątrz Microsoftu.

Ponieważ główne straty powstały nie w wyniku przejęcia serwerów MS SQL, ale w wyniku wygenerowania ogromnego ruchu w sieci, ofiarami którego padły w większości zupełnie inne serwery, bardzo trudno było takiemu atakowi przeciwdziałać.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]