SSTV

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Transmisja SSTV zawierająca znaki wywoławcze radiostacji, raport RST i pozdrowienia w slangu krótkofalarskim

SSTV (ang. Slow Scan TeleVision) – jeden ze sposobów przesyłania obrazów drogą radiową. Jest to system telewizyjny, wykorzystywany najczęściej do łączności amatorskiej w zakresie fal krótkich.

W emisji SSTV czas przesyłu pojedynczego obrazu zawiera się pomiędzy kilkunastoma sekundami a kilkoma minutami, zależnie od sposobu zakodowania sygnału SSTV i rozdzielczości obrazu. Ograniczenie to wynika z powodu bardzo wąskiego pasma nadajnika radioamatorskiego (ok. 3 kHz przy pracy SSB), a co za tym idzie mniejsza przepustowość dla transmitowanej informacji – dla porównania kanał TV zajmuje kilka MHz). Z tego względu SSTV jest systemem przeznaczonym do przesyłania obrazów statycznych (nieruchomych). Zasięg tego systemu jest bardzo duży, i obejmuje praktycznie cały świat, przy stosunkowo niewielkiej mocy nadajnika. System ten, we współczesnej wersji, wymaga komputera z odpowiednim oprogramowaniem oraz nadajnika i odbiornika.

W związku z łatwym dostępem do szerokiej gamy różnego rodzaju odbiorników, sygnały SSTV może odbierać każdy, kto ma do dyspozycji komputer z kartą dźwiękową. Schemat podłączenia odbiornika do komputera zamieszczony jest poniżej. Do nadawania na pasmach amatorskich potrzebne jest zezwolenie na użytkowanie radiostacji amatorskiej, natomiast na pasmach CB nadawać może każdy.

Schemat podłączenia odbiornika do karty dźwiękowej komputera
Przykład transmisji SSTV (format B/W 8)...
...i otrzymany w ten sposób obraz

Częstotliwości do pracy SSTV na pasmach KF i CB[edytuj | edytuj kod]

Zakres częstotliwości MHz Rodzaj wstęgi
3,730 – 3,740 LSB
7,035 – 7,045 LSB
14,225 – 14,235 USB
21,335 – 21,345 USB
28,675 – 28,685 USB
27,700 – 27,800 (poza pasmem CB w Polsce) LSB i USB

Programy SSTV[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]