SS Californian

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
SS Californian
Ilustracja
Bandera  Wielka Brytania
Armator Leyland Line
Dane podstawowe
Typ statek pasażerski
Historia
Stocznia Caledon Shipbuilding & Engineering Company
Data oddania do eksploatacji 26 listopada 1906
Data zatonięcia 9 listopada 1915
Dane techniczne
Wyporność 6223 t
Liczba członków załogi 55
Liczba pasażerów 47
Długość całkowita (L) 141,4 m
Długość linii wodnej 136,4 m
Szerokość (B) 16,3 m
Napęd mechaniczny
Silnik parowy potrójnego rozprężania
Liczba śrub napędowych 2
Prędkość maks. 16 w.

SS Californianparowiec armatora Leyland Line, zbudowany przez stocznię Caledon Shipbuilding & Engineering Company w Dundee (Szkocja). W eksploatacji od 26 listopada 1906 roku. Najczęściej używany był do przewozu bawełny. Zatopiony 9 listopada 1915 r. przez niemieckiego U-Boota SM U-35, 98 km na zachód od przylądka Tajnaron, w Grecji. Nierozerwalnie i na zawsze związany z zatonięciem "Titanica" w kwietniu 1912 roku.

Kontrowersje z RMS Titanic[edytuj | edytuj kod]

SS „Californian” jest przede wszystkim znany w kontekście zatonięcia w nocy z 14 na 15 kwietnia 1912 r. luksusowego statku pasażerskiego RMS Titanic w jego dziewiczej podróży przez Atlantyk.

W trakcie dochodzenia w sprawie tej katastrofy ustalono, że podobno światła statku widocznego z pokładu tonącego "Titanica" miały należeć do „Californiana”, w tym czasie pod dowództwem kapitana Stanleya Lorda, w rejsie z Londynu do Bostonu. Odnaleziony w 1985 roku wrak „Titanica” sugerował, że w chwili tonięcia "Titanic" znajdował się 20 mil od „Californiana”, a z takiej odległości nie można było dostrzec jego świateł pozycyjnych.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Harrison Leslie, Defending captain Lord. A "Titanic" Myth. Part Two. Wyd. Images Publishing (Malvern) Ltd.; Malvern Wells 1996

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]