STB (stacja telewizyjna)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
STB
СТБ
Ilustracja
Rozpoczęcie nadawania 2 czerwca 1997
Format obrazu 576i (16:9, SDTV)
Właściciel StarLightMedia
Systemy
emisji sygnału
PAL
Kraj nadawania  Ukraina
Język ukraiński, rosyjski
Siedziba Kijów
Slogan Можливо все! (Możliwe wszystko!)
Strona internetowa

STB (ukr. СТБ, od Світ ТелеБачення – ukr. świat telewizji) – ukraiński prywatny kanał telewizyjny, uruchomiony 2 czerwca 1997 roku, koncetrujący się na wyświetleniu tematyki wszechstronnej, będący własnością spółki StarLightMedia. Kanał odbierany jest na 85% terytorium kraju. Nadawany jest we wszystkich stolicach obwodów i wszystkich miastach ukraińskich o liczbie mieszkańców powyżej 50 000[1]. Jest najczęściej oglądanym kanałem na Ukrainie[1].

Kanał jest udostępniony przez telewizję naziemną w formacie 16:9, kablową, satelitarną – w wersji SD 576i oraz cyfrową telewizję naziemną (DVB-T2) – w multipleksie MUX-2.

Polityka językowa[edytuj | edytuj kod]

STB jest jednym z nielicznych ukraińskich kanałów telewizyjnych, które w niektórych programach telewizyjnych stosują określone zasady ortografii charkowskiej. To powoduje zarówno komplementy, jak i krytykę ze strony społeczeństwa[2].

Według danych z monitoringu dokonanego przez aktywistów kampanii Boycott Russian Films 27 września 2014 na kanale około 54% treści było emitowane w języku rosyjskim[3].

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b TV audience ratings for the third quarter of 2018 – Industrial TV Committee research, Національна рада України з питань телебачення і радіомовлення, 5 stycznia 2019 [dostęp 2021-03-24].
  2. СТБ, Літературний редактор СТБ Віктор Кабак: «Свою мову треба вивчати все життя».
  3. Бойкот російського кіно, www.facebook.com [dostęp 2021-03-24] (pol.).