SUD

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

SUD (Single-User Dungeon) – rodzaj fikcji interaktywnej, w założeniach i obsłudze bardzo podobny do MUD-ów. Od MUD-ów odróżnia go to, że jest przeznaczony do rozgrywki jednoosobowej, w trybie offline. Termin ten po raz pierwszy w Polsce został przybliżony w grudniowym numerze CD Action z 1999 roku, przy okazji recenzji gry „Otchłań”, której demo znalazło się na załączonej do czasopisma płycie CD[1].

Gry typu SUD trudno precyzyjnie zdefiniować, ze względu na małą ich liczbę. Jedyne znane polskie projekty to ARsud (Ancient Reality SUD)[2], który został wydany jedynie w wersji beta oraz Otchłań[3].

Gry SUD a gry tekstowe[edytuj | edytuj kod]

Istnieje kilka cech, które wyraźnie odróżniają gry SUD od gier tekstowych takich jak Zork, Hobbit, czy Startrek.

  • SUD-y są grami cRPG, czyli gracz wciela się w postać prowadzonego bohatera (często określonego statystykami systemu użytego wewnątrz gry), który jest główną postacią opowiadanej historii – walcząc z potworami, zbierając przedmioty etc.[3]
  • polecenia wydawane w trakcie gry są bardzo rozmaite, ale jednocześnie uniwersalne – możliwość ich wydania nie zależy wcale, lub tylko w minimalnym stopniu, od punktu gry.
  • w przeciwieństwie do polskich gier MUD, gdzie często (wyjątkiem jest na przykład Lac) używa się poleceń anglojęzycznych (np. „look”), w polskich produkcjach spotyka się polską składnię.
  • świat dostępny graczowi jest o wiele większy, liczba lokacji może sięgać tysięcy. Są one jednak mniej skomplikowane (mniejszy stopień interakcji gracza z lokacją)

Gry SUD a gry MUD[edytuj | edytuj kod]

Ponieważ gry SUD wywodzą się koncepcyjnie z MUD-ów, gatunki te mają dużo elementów wspólnych. Główną różnicą w grze jest fakt, że SUD jest z góry przeznaczony do gry dla pojedynczej osoby. Rozwój wydarzeń w grze nie musi uwzględniać interakcji z innymi graczami, zatem może być bardziej dramatyczny (np. zniszczenie całego miasta wraz ze sklepami i gildiami). Przebieg wykonywanych zadań (tzw. „questy”) również może mieć bardziej rozległe skutki, zarówno dla gracza, jak i otaczającego go świata. Także tryb gry jest inny – MUD-y są grami czasu rzeczywistego, natomiast w SUD-ach nie jest to zasadą. Większość jest prowadzona w trybie turowym, gdzie tura to jedna akcja wykonana w lokacji lub ruch między lokacjami. Wyjątkiem jest Succubus, który w zamierzeniu ma korzystać z możliwości komunikacji przez internet w czasie rzeczywistym.

Należy podkreślić, że czym innym jest SUD, a czym innym MUD z jednym podłączonym graczem. Odrębnym zagadnieniem są również tak zwane gry paragrafowe, jak i gry typu roguelike.

Warto także zauważyć, że gatunek jest z rzadka wspominany w anglojęzycznych środowiskach gier tekstowych i nie tworzy jasno zdefiniowanej grupy tekstówek. Nie ma właściwie żadnych „hard-coded” (stworzonych jako prawdziwa gra/aplikacja) SUD-ów poza granicami Polski; wyjątkiem jest ZeldaSUD, stworzony w 2005. Większość projektów to gry paragrafowo-podobne, napisane wewnątrz programów służących specjalnie do generowania gier.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Marcin Głowacki: Gry i zabawy (komputerowe). otchlan.pl. [dostęp 2010-09-21]. [zarchiwizowane z tego adresu (2007-01-11)].
  2. www.ancient-reality.pl, arsud.prv.pl [dostęp 2017-11-26].
  3. a b Otchłań – Pierwszy polski SUD. [dostęp 2010-10-01]. [zarchiwizowane z tego adresu (2011-01-28)].

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]